1.                                                

Yeni Çıkan Linux İşletim Sistemleri İncelemesi

'Linux Diğer' forumunda tababa86 tarafından 12 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

1. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43

Distrowatch'ı takip eden biriyim.Her gün yeni bir linux versionu çıkıyor.Gelecek linux'tur kesinlikle.Siz kendi cihazınızı tasarlayın.Gerisi cihazın hakimiyetini linuxa bırakın.Arada sırada incelemeniz gerekir bence.Kendimizi geliştirmek istiyorsak kendimize özel linux versionu şarttır.

Pop!_os
    Hafif ve şık benzerliği yüzünden kali linux un bir versionu gibi.Fakat dikkatinizi çekerim üzerinde kali tools'ları yok.Siz kendiniz pentest işletim sistemine çevirebilirsiniz.menşei debian ubuntu türevidir.Geliştirenler usa'den system76 diyorlar
    kendilerine.Kullanmadım daha fakat virtualbox a kurup deneyecem.Kali linux dururken neden sürekli arayış içindesin diyen olabilir bu aslında kişisel.Daha iyisi var mı?hep soruyorum kendime evet isteyen inceleyebilir.

görünümü kali linux a benziyor... en az 2 gb ram ve 16 gb disk alanı istiyor...
    indirmek için https://system76.com/pop buraya gidebilirsiniz...
    tensorflow diye bir şey var onu şu komutları girerek kurabilirsiniz..
    sudo apt install tensorflow-cuda-latest

unvention server os
    Bu işletim sistemi debian tabanlı server işletim sistemidir.

MX LİNUX
    geliştiricileri yunanlılar ve amerikalılar.Bu ilk üç ay en çok indirilenler arasında 2. sırada 1. si archlinux tabanlı manjaro linux.mx linux temeli debian ve antiX.masaüstü sadece xfce görünüyor...

kaynak :https://distrowatch.com

MrX, CyberDead, TosunPASA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    demin pop os imajı indirdim denedim.Daha çok Elementary linux ' a benziyor.Şunu söyliyim eger güvenlik uzmanıysanız iş için en iyi linux kali linux tur tartışmasız...Günlük işler içinse pop,elementary manjaro gibi linux lar iş görür.Dual boot yapın en iyisidir.

3. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    çok uzun zamandır linux lerin durumunu takib eden ve sürekli sanal da bazen de reel de kurup deneyen biriyim. bazı arkadaşlar bilir.. nerden baksak 7 senedir sanalda çalışan KALİ ye sahibim. şifre dec leme amacı ile kurmuş ve kullandım. 3 yıl önce de taşındığım apartmanda telekom altyapısı olmadığı için çevredeki wifi lerin şifresini bularak onlardan asalak şekilde faydalanmış idim.. maalesef. tlf daki bant yeterli olmadığı için.. MAALESEF bu durumu kendim için bile olsa ASALAKLIK olarak nitelendiriyorum.
    ama bu asalak durumdan kendime farklı bir bakış açısı edindim.. EV - İŞ Otomasyon sistemlerinde kablosuz bağlantı ne kadar rahatlık olursa olsun....... sistem güvenliği için en güvensiz yapı olduğunu KENDİME isbat etmiş oldum.

mx linux ü geçen sene yükledim. gerçekden şirin ve hafif bir sistem.. hatta içinde hazır gelen conky dizinini bile arakladım.. o kadar plugini arayıp yüklememek için.. kendi conky dizinim içine açarak sorunsuz çalıştırdım... Araklamacı Linux Admin olarak :)

Ubuntu herkes tarafından kullanılmamış bile olsa ismi mutlaka duyulmuş bir tavşanın suyu dur. tabşan eti Debian dır malumunuz. Kali de ayrı bir debian tavşan suyu olarak karşımızda.

ben şahsen ev kullanıcı veya linux admin olmak isteyenler... Debian dışında Arch Linux e bakmalarını... yerel olarak Archman, global olarak da Manjaro ile ArcoLinux leri incelemelerini isterim.
    ArcoLinux ki geliştiricisinin forumuna katılıp sorular sordum vsvs.. kendisine kullandığı default icon paketlerinin çok itici veya görsel al benisi olmadığını da belirttim. arka plana dehşet resimler koyup üzerine olmadık icon paketleri ile ir taraf buz diğer taraf ateş yapar gibi... oldukça fazla paket yüklü geliyor. eskiden bu paketler uninstall edilemiyor idi ama son dönemde sorunsuz paket yöneticisinden kaldırılabiliniyor. Elle silmeye vs karşıyım.

ArcoLinux ü hazır paketleri incelemeniz açısından tavsiye ediyorum. hatta Arch tabanlı bir penetration iso su da mevcud ki +4gb civarında. yüklendindiğinde ise oldukça büyük bir alan kaplıyor. ben menülerinde boğuldum. çok çok fazla script eklenmiş...

debian grubunda son dönemde mpt ayarı nasıldır.. cuda nasıldır.. gpu ayarı nasıl yapılır pek göremedim. john için bunlar oldukça fazla önemli benim açımdan. ama archda da yok bulamadım. cuda yı aktifleştirip john un performansını katlamak istiyorum. sonuçda 780Ti yi ve xeon 2670 i alma sebebim idi ama halen yapamadım.

Archman.. çok stabil olan ve geliştiricileri de oldukça fedakar ve küçük bir grub. ama diğer dağıtımlara göre bu küçük grubun bireysel çalışması daha fazla. arch linux un pamac isimli paket yöneticisi "bana göre" debian grubundan çok daha gelişmiş ve güzel. tamam bir deepin görselliği olmasa bile oldukça hoş geliyor bana...
    sade bir kurulum yapabilirsiniz. youtube da artık yerli yabancı tanıtımları da mevcud.... resim vs paylaşmıyorum. kusura bakmayın...

ve
    arkadaşın konusuna müdahil olp rahatsız ettim ise kusura bakmasın. istenirse cevabım silebilirsiniz

Saygılar herkese

MrX ve tababa86 bunu beğendi.
  4. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    En önemli sıkıntı grafik kartlarından verim alamamak.ileriki zamanlarda umarim cozulur.

5. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    hiç sorma... grafik kart konusu.....
    manjaro nun 18 serisini acele kurdum ve çok büyük bir hayal kırıklığım oldu... benim tesbit ve değerlendirmelerime arkadaşlar.. kişisel sorunlar gibi değerlendirip yaklaştılar... ama zaman geçtiki youtube da dile getirdiğim ardışık tüm sorunlar için yabancılar video paylaşıyor... benim 2 saat içinde manjaro 18 de yaşadıklarımı üstünden bir ay geçmiş ancak farkediyorlar..
    neler idi... xfce için whisker menü sorunu.. multi monitör ve nvidia update sorunu.. bunlara bağlı olarak tabiki video seyretmede vs vs diye alt sorunlar

780ti aldım ama halen gerçek performans olarak kullanamıyorum... çok görsel merakım yok ama windows için yayaınlanan driver paketleri özellikle 4k film seyrederken patlıyor. monitörüm 4k destekli değil ama neden bu kadar büyük sorun çıkar halen anlamış dğeilim

tababa86 bunu beğendi.
  6. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    monitör 4k değilse anlamı yok zaten.manjaro da otomatik nvidia driveri kuruyor.xorg da sorun oluşuyor.nvidia setting yapınca çöküyor.Açıkcası nvidia istese linux için de güncel driver oluşturur.her linux tabanı için ugraşmıyorlar.En önemli müşterileri windowsta oyuncular büyük meblağlar veriyor.Haliyle grafik kartı üretenler de ona göre driver geliştiriyor.Aslında steam os'nin ileride ps4 bile geçebileceğini düşünüyorum.Eğer ki steam windows ile sorunla karşılaşırsa belki kendi işletim sistemine yönelebilir buda linuxculara avantaj saglayabilir.
    sen yinede pop os nin tensorflow cuda olayına bir bak.Belki işini görür.Elementary os de de magazası otomatik nvidia driveri sana öneriyor belki iyi bir verim alabilirsin.elementary os de nvidia setting ile ayar yaptıgında sorun olusmuyor.

TosunPASA bunu beğendi.
  7. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    amanin... ne hazineler dökülüyor... mutlaka kaşımak gerekiyor milleti ki bişiler öğreneyim şu yaşlı halimle.... ;)

elemantary os... suyunun suyu......
    evet bu dağıtımların amacı bir farklılık yapmak çıkartmak olduğunun bilincindeyim ama..........................
    ki bunları hazırlayan arkadaşların birçoğu da hem phyton hemde c de kurt oldukları halde... YENİ dağıtım ile uğraşıyorlar

halbuki.... linux için yeni dağıtıma ihtiyacımız yok.. DAĞITIMI KULLANACAK PC/user a ihtiyacımız var vede onların dikkatini çekecek programlara....

bahsettiğin olay bakış açısı... para ile yapıaln faşist duruşun açıklamasıdır. çünkü hardware üreticilerine mikropsoft linux driver ları hazırlamamaları karşılığında kaynak kod paylaşıyor. sen firmayı satın alma ve kullanıcı ile tehdit etmediğin sürece sana linux driver hazırlanmıyor
    linux içerisindeki UYUMLU driver larda çok özelliği olmayan veya cihazın tüm özelliklerini tam gücü ile kullanamayan paketler oluyor

yıllar önce.. ido ve iett nin server larını vmware e taşıdık. ido da ben server ve storage hazırlamasında bulundum ama iett yi başka arkadaşımız yaptı. linux server lardan bir tanesi sanallaştıramadı.. vmware firması da o tür bir araştırma ve sorunun varlığından haberleri olmadığını söyleyince buda soluğu irc lerde aldı.. ve bir avrupalı genç vmware patch i yazarak gönderdi ve son server da sanallaşıtırıldı...

yani en iyi yazılımcılar firmalarda değil.. piyasada o kadar çok güzel kod yazabilen insan varki... ama kişisel bakış açısı ve ihtiyaçlarının yönlendirmesi sebebi ile public olmak veya yazdıklarının herkesce kullanılmasını istemediği için Linux çoğalmasında sorun yaşıyoruz

bence asıl sorun nvidia veya mikropsoft un tutumu değil..

Bu Sayfayı Paylaş

Share