Veri Tabanı / Database nedir veya neden gereklidir ?

'Php' forumunda TosunPASA tarafından 10 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. TosunPASA

  TosunPASA Active Member

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesaj:
  174
  Beğeniler:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Belirtilmemiş

  teknik açıklamaları geçip, direk genel amacı ve kullanım şekline geçiyorum.

  elinizde bir konu iş hakkında bulunan bilgilerin; belirli şablon halinde kayıt edilmesi işlemine denir
  birçoğunuzun yaşı elvermeyebilir ama amerikan filmlerinde büyük demir çekmeceli dolaplar bulunur ve bu dolapların üzerinde alfanümerik sayılar bulunur ve kişi mekanda eski ise çok kolay şekilde (hafızasından) dolaba gider ve rafdan/çekmeceden dosyayı bulur.
  bunu yapabilmek için mekanda çok uzun süre kalıp ...... hemde o işlemi kendiniz belirli bir mantık çerçevesinde yapmış-yaptırmış olmanız... tabiki çok güçlü bir hafızaya sahip olmanız gerekir

  insan dediğimiz bio-karbon kütlesi, hem zamanın biyolojik etkisi hemde psikolojik sebebler ile sürekli aynı performans ve hızda cevablayamayacağı gibi; istenen bilgi ne kadar çok olursa bunu hatırlaması bulmaz zor olması sebebi ile bir kartoteks sistemine; elektronik gelişmeler sonucunda bilgisayar dediğimiz cihazların diskleri içerisinde saklanmaya başlandı.

  herhangi bir excel veya word dediğimiz programların oluşturduğu dosyalarda aslında bu grubdab olmasına rağmen şablon ve listeleme zorluğu sebebi ile yetersizdir. siz daha önceki matbuları aynı mantık ile sayfalar da saklamış oluyorsunuz. aynı konudaki dosyaları alt alta veya karşılaştırma işlemi size zorluk çıkartacaktır

  bu sebeble, dijital ortamda Veri Kümelerinin saklanabilmesi için adı çok değişiyor olsa bile, ortak noktaları formatlı veri girişinin yapılmasıdır.
  yani bir veri girişi yapacak iseniz, aynı tür verileri girerken hep aynı şablonda - yapıda girmeniz gerekki daha sonra alt alta listelemesi veyahut arama/sınıflandırma yapılabilmesi kolay olsun.

  örnek : adres rehberi/listesi...
  mutlaka hepsinde adı soyadı gibi temel giriş-arama mantığı olur.
  aynı isme sahib kişileri ayırd edebilmek için 3.bir ayırd edici veri girmek gerek. adres bilgisi olsun. aynı mahalle hatta aynı apartmanda aynı isim bilgilerine sahib kişilerin olma ihtimaline karşı, daha farklı vede asla eşleşmeyecek bir veri olması gerek ki "ali veli" ismine sahib bu kişileri birbirinden ayırd etmemiz gerek. buna TC kimlik numarasını örnek verebileceğimiz gibi, teknik kelimesi unick (eşsiz) bir veri ile bağlamamız/sınıflandırmamız gerekiyor.
  ticari bilgileri saklarken bir kişiye ait vergi numarası olması gibi, ama aynı kişiye ait birden fazla lokasyona ait şubesi olma durumunda ise şube ismi olması gibi. kuleli ptt, yenibosna ptt gibi özel bir isimlendirme ve ayraç ile yapılması gibi

  peki örnek temel Veri SAKLAMA programları nelerdir?
  ilk ve en temel veri tabanı excel (eski orjinal ismi "lotus 123") olup yine aynı firmanın access yazılımı ile yola çıkıp; php de çok kullandığımız ve ücretsiz bir dağılımı olan mysql ile hızımızı alıp, yine mikrop firmanın sql isimli db si vede db2 yu yazarak dünyadaki en büyük data kaydına sahip oracle veri tabanını örnekleyebiliriz.
  dikkatini çekiyorum. veri saklama programlarıdır bunlar. veri girişini sağladığınız kullanıcı ekranlarını oluşturduğunuz programlar değil (acccess müstesna). Veri tabanı yazılımlar mutlaka bir kullanıcı arabirimi - formatlı şablonların hazırlanacağı ek yazılımlara ihtiyaç duyar.
  Veri tabanı ile uğraşayn veya onun daha düzenli veri girişi ve sonuçları daha performanslı alınmasını... veri kaybı veya kurtarılmasını senaryolayan bir DataBase Admin e ihtiyaç duyduğu gibi kullanıcı arabirimini geliştiren Coder/Developer - Programcı ya ihtiyaç vardır. mysql db sini kullanacak coder lar genelde coder lar olup, klasik bir yapıda veri kümeleri oluşturular ve zamanlar veri sayısı ve birim veri boyutu büyüdükçe de performans sorunları çıkmaya başlar.
  biri veri boyutu şudur.
  adres rehberinizde; ilk planda adı-soyadı-adres-il-tlf 5 alan iken ve bu alanların veri boyutunuda 10kb olarak tanımladığınızda sorunsuz milyonlarca ayıt girersiniz ve mevcut sistem ve sorguda sorunsuz işlem yapıyor iken... eklediğiniz her yeni veri alanı ile bu performans düzeşecek ve gecikmelerin yanı sıra hata çıkma ihtimali yükselecektir. hatta 5 alan yerine 15 alan olması ve her veri için sistemde 200kb alan kullandığınızda ise anlık ekrana alınıp listenelecek kayıt büyüdüğü için, dolaylı olarak sorunlar çıkmaya şikayetler olacaktır. burda dba ile coder un iş birliği ile daha performanslı yapılandırma ile sorun çözülecektir.
  bunun sebebi ile büyük verilerin olduğu firma ve sistemlerde dba ler ayrıdır ve coder lar ayrıdır. coder lar kullanıcı arabirimini dba lerin hazırladığı yapıya göre hazırlar
  en basit örnek.. İSKİ... turkcell firmasının anlık kayıt sayılarını hayal edin. aynı anda ali veli hasan osman bilmem kaç sn ile kimle hangi noktadan hangi noktaya veri gidişi gibi bilgiler saklamak...
  askeri veya sivil radar kayıtları.
  araç takip sistemleri gibi.
  birim zaman içinde hareket halinde bilgiyi hesaplamak gerekiyor.
  tcp-ip kuralına göre anlık olarak iletilebilecek veri paketi 1,5kb olup bunun içerisinde gönderen alan dosyanın boyut bilgisi, veri hareket halinde iken sniff edilme bilgisi vs gibi bilgileri hesaplayacak olursanız her paket içerisinde geriye ne kadar asıl bilgi kalıyor hesab edin. dolayısı ile bir verinin de güvenliği boyut ile sınırlı olacaktır.
  coder lar ve dba ler bu sebeple min boyutda max veri iletişimi sağlmaya ve bu iletininde sorunsuz iletilip kayıt altında sorunsuzca saklandığından emin olmak zorundadırlar.

  tüm db lerin hepsinde veri girişine en güzel örnek yapı, tabiki excel dekidir. yani mutlaka satır veya sutuna aynı grub verileri yazmak zorundasınız. adı yerine soyadı veya doğum yerini yapmanız halinde adı kısmında "ali" ararken karşınıza hiç veri gelmeyecektir. dolayısı ile bir dosyalama kayıt işleminde bir format ve standart oluşturmak zorundasınız

  çalıştığım firmada daha önceden kullanılan bir rehber yazılımı var. eski çalışanlar kendilerine göre ilk tlf hanesine (firma adı kısmına) firma temsilcisinin adını yazdığı gibi... aynı kaydı firma adı ile yazıp daha kolay hatırlamak için firma adını yazması gereken kısma bu seferde iletişim kurulacak kişinin adını yazması.. cep tlf hanesine özellikle fax yazması durumunda....
  evet, elimizde bir veri var ama ne kadar sağlıklı - kullanışlı?
  işte yazılımcılar bu işe başlarken bunu sağlamaya çalışır

  unutmamanız gereken en önemli kural...
  kişilere kağıt kalem ile standart bir not alma veya bilgi kaydetme yaptırılmayan veya yaptırılamayan yerde, bilgisayar ortamında yaptıramazsınız. mutlaka kullanıcılar "şunu yapamıyorum".. "şu kolaylık olmuyor" gibi saçma sapan bahaneler ile sizi ve geliştirdiğiniz programları şikayet edeceklerdir.
  bunun sebebi ise, kurallar ve standart bir yapıda, düzenli çalışmama- kendini geliştirmeme - öğrenmenin kendisine getireceği külfet; yani işden kaçma savunmasıdır.
  başka bir açıklama ile "cahil kalmaya" hevesli kişilerin savunma şeklidir.

  ama görünki, o kişi AKILLLLLLIIII tlf ile sizin bilgisayarcı olarak yapamadığınız birçok işi çok rahat yapabilmektedir.

  misal ben.. bir selfie çekimini yapamadığım gibi... selfie adı verilen işlemin gereksizliğine inanan biriyim.
  heleki gördüğü şarkıcı veya oyuncunun yanına koşup... resim çektirmek istemesi çok acınası bir duygudur.

  Senle bir daha karşılaştığında hatırlamayacak bir kişi ile resim çektirmek ne kadar mantıklı olabilir ?

  sizlerde zaman içerisinde bu tür durumlar ile karşılaşacağınız gibi....
  bir program geliştirici ne kadar dahi olursa olsun, programın kullanıcısının kapasitesine kalmıştır yazılımın kaderi. dolayısı ile yazılımınızı kullanıcı ile sorunsuz veri girişi ve listeleme ekranlarının yanı sıra bu konuda yöneticilerden yeterli desteği almanız ve son kullanıcı veya aptal kullanıcı adı verdiğimiz kişiler bir standarta getirilmelidir. aksi halde eşsiz yazılımınız çöp olacaktır.

  bir tecrübemi paylaşarak bitireyim...
  bilet otomasyon sistemini kurduktan ve kullanılmaya başlandıktan 2-3 ay sonra bölge sorumlusu beni odasına çağırdı. ve karışmadan, sadece konuşmaları dinlememi istedi.
  dinlediğimde ağzım açık kaldı. bizim kurmaya çalıştığımız ve insanlara eğitimini verebilmek - uygulanmasını sağlamak için taklalar attığımız yazılımdan,; hem çalıştığı fabrikayı dolandırmak ve "güya" arkadaşı olarak yanına gittiği kişiyi nasıl parasal olarak dolandırdığına ağzı açık şekilde şahit oldum.
  durumu gidip yazılımcı ile paylaştığımda aynı tepkiyi oda gösterdi.

  yazılımsal olarak bizim çözüm bulabileceğimiz bir konu değil tabiki. biz sadece kesilen bilet sayısı ile kasada olması gereken parasal değeri gösterebiliriz. kullanıcısı istediği aralıklarda bunu kontrol ederek son durumunu kontol etmesi gerekmekte. para konulan yere güvenlik kamerası koymak bile 3. derece bir çözüm. ana çözüm kişinin girdiği kayıt ile mevcut durumu sürekli kontrol etmesi gerek.

  database - veri tabanı mantığı ile ilgili sorularınz olursa ister pm ister konu altından sorabilirsiniz

  selametle
   
  MrX bunu beğendi.
 2. TosunPASA

  TosunPASA Active Member

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesaj:
  174
  Beğeniler:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Belirtilmemiş
  şimdi genel olarak DB nin gerekliliğini anlatmaya çalıştık

  bu tür masraflı ve çok fazla meşakkatli işlere neden gerek var ?

  firmaların en büyük ve kısa sürede yenilenmesi gereken yatırımı Bilişim ve buna ait makinalardır. iz bunların adına kişisel bilgisayar/server diye isimlendiriyoruz.
  Tekstil firmasında patron bir dokuma makinası alır. ve bunu enaz 10 yıl kullanır. bir server alındığında ise max ömrü 5 yıl diyebiliriz. çünkü ver girdikçe bunu işleme için gerekecek aktif session sayısı ve transaction sayısını da artması lazım

  örnek vermek gerekir ise...
  firma günlük 50 fatura kesiyor ise... senede 300 iş günü çalıştığını kabul etmemiz halinde ortalama ihtiyaç duyulacak fatura kayıt tablo sayısı ... tabiki cari bilgiler vs derken.. bu veri oldukça yüksek olacaktır.
  disk kapasitesi şuan ki dönemde yeterli deviyelerdedir. siz disk lerde binary olarak text metin saklıyyor iseniz.. ama tutup da bir tv kanalı veya radyo kanalı iseniz maalesef TB lar size yeterli gelemiyeceği gibi bunları size anlık olarak index olarak bilgisini arayıp getirecek vede broadcast yapacak güncel hızlı sistemlere ihtiyaç duyacaksınız

  bilişim belirttiğim gibi çok masraflı ve dikkatli uygulanması gereken bir yapıdır.
  yani siz kurguyu ve verileri bir doğrulukta ve kayıt sistemetiği kurulmaz.. veri kayıblarının olmaması için düzenli yedeklemeler yapılmaz ise...
  dönemsel finansal ve stok analizleri - sürekleri yapılamaz.. çıkan hatalı değerler sebebi ile batmakta olan bir şirket bankada para olmadığı halde çok kar ediyor gibi... depoda stok olmadığı halde depolar dolu gibi.. veyahut bunun tam tersi.... olabilir

  Bilişim veya bilgisayar sistemleri bize verilerin çok hızlı bir şekilde listelenmesi ile analiz edilmesini.. bu analizlerin farklı şekillerde ve farklı zaman grafikleri ile değerlendirmesi içindir.

  yani dpeoya bakmadan bir tuşa basarak depodaki aspirin ve fiyat - stok - detay bilgisini görmeyi sağlar

  ama maliyeti oldukça fazladır.
   
  MrX bunu beğendi.
 3. TosunPASA

  TosunPASA Active Member

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesaj:
  174
  Beğeniler:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Belirtilmemiş
  yukarda yazdıklarımı hem çürütüp hemde zenginleştirecek başka bir teknik konu....

  DB nelere neden ihtiyacımız var veya db ler hangi sistemlerde daha hızlı çalışır...

  sene 1997 ve birçoğunuzun adını bile duymadığı nt 3.51 - nt 4 windows server üzerinde oracle db miz var. üzerinde firmanın hem imalat hemde satış bilgilerini.. tabiki bunu yapabilmek için her bölüme ait stok hareket kayıtları var. bu hareketler genel itibari ile barcode okutularak yapılır.
  bir barcode okuma işlemi yaptığınız da sisteme gidip bu verinin önce varlığı - geçerliliğini ve sonrasında ise karşılık gelen değerin bilgisini alır. normal şartlarda bu bilgiyi .3sn den daha aşağı bir sürede yapması istenir... ki 10 luk bir network de bile bu hızda olması beklenir. giden ve gelen veri miktarı oldukça düşüktür çünkü.
  ama maalesef yazılımcı firma sürekli Unix server lar kullandığı için.....
  yazılımcı firmaların genel bir satış reklamı vardı eskiden... DB nizi siz seçebiliyorsunuz. programımız her OS ve DB de çalışmaya uygun..... en büyük yalanlardan bir tanesidir.
  SQL dediğimiz Structured Query Language ile ms sql server uygulaması sürekli karıştırılan bir tanımdır.mikrop firma insanların bu algı hatasını çok iyi bildikleri için kendi db server isimlerini bu şekilde verdiler. tabiki bir başka sebeb ise, ms sql in atası olan sql lite isimki binary (halen firefox gibi - mobil uygulamalarda kullanılır) bir db uygulamasından türetilmiş olması da ayrı etken.
  mssql son dönemde linux üzerinde de çalışıyor deniyor ama performans kısmı hakkında bir tecrübem olmadığı için yorum yapmak istemiyorum

  linux veya atası olan Unix işletim sistemi hem askeri hemde akademik bir kaynakdan geldiği için farklı veri tür ve ortamları sebebi ile FAT sistemleri de geniştir.
  bir DOS veya mikrop firmasının geliştirdiği fat yapısının sayısı limitli iken (aktif 4 tane biliniyor), bir linux ün desteklediği fat yapısı yaklaşık +50 adettir. birçoğumuz Kali install aşamasında ekrana gelen yazıları okuyor isek veya manuel linux kurulumu yaptınız ise size bölümleri hangi dosyalama sistemi ile formatlayacağınızı sorar. fat32 den ext2-4 gibi...

  yine birçoğunuzun hatırlamayacağı kazaa gibi p2p yazılımları var idi. aktif yine kanalları var. farklı isim ve yapıda. e-donkey uygulaması gibi
  burda mp3 paylaşımı yapılır idi. veyahut 700mb lık (1cd boyutu) filmler paylaşılır idi.
  bilgiler diske yazılırken (7200rpm ile dönen bir diskden bahsediyor isek......) mikropsoft firması dosyanızı ilk bulduğu boşluğa yazmaya başlar. ve sonrasında da devam eder. taki o boş alan bittiğinde yeni bir random boşluğa yazar dersek hatalı sayılmaz. sonuç olarak bilgiler diske dağınık şekilde yazılır. bilgilerin yazılıdğı sektör ve cluster yapısına bağlı olarak (default değer) 4KB dır. yani sizin birim boşluğa yazacağınız değer 4KB dir.. OS o bilgiyi o kutucu/alana yazar ve kapatır. isterse 1bit lik veri olsun. sonra yeni ihtiyaç olduğunda diye devam eder. dolayısı ile windows lar sizin bilgilerinizi ilk bulduğu boşluğa yazması şu kısımdan sorunlu.
  siz sürekli diske birşeyler yazıp siliyor iseniz.. diskinizi bir dolab gibi düşünürsek... ve siz dolabınızda oluşan boşlukları BİLİNÇLİ ŞEKİLDE doldurmuyor iseniz birileri mutlaka dolduracaktır. buna örümcek de diyebilirsiniz toz da. Siz daha sonra yeni bilgiler kaydetmek isteidğinizde bu dağınık ve yeterli olmayan boşluk durumunda, elinizdeki büyük veri bu sefer dağınık şekilde yerleştirilecek ve siz bu bilgiye yeniden erişmek istediğiniz de ise baştan sonra tüm alanları aramak / detaylı incelemek isteyeceksiniz.
  buda hem okuma hemde yazma süresinin artmasını, netice olarak Performans - Yavaşlama olarak size yansyacaktır.

  ne yapmak gerek ?
  bu dağınıklığın genel adı Fragmantasyon dur. başta tanımladığımız gibi mikropsoft ilk boşluğa yazmaya başlar ve sonrasındaki nerde ise boşluk ile devam ederken, linux lerde durumun detayını bilmemek ile birlikte genel tanımda bu fragmantasyonun özellikle sistemin genel yapısı olduğunu ve bu bilinçli DAĞINIK yazma sayesinde ise performans kazandığını söylüyor olsalar bile uzman bir Linux Admin ile henüz geyik yapamadığım için detayını bilemiyorum.

  şimdi disk bilgilerindeki bu hikayeleri neden anlattım ?
  bir program geliştiriyorsunuz. hem interface hemde db sinden sorumlusunuz. programın develop aşaması bitti ve server install ve kullanıcı aşamasına geçmeden önce yapmanız gereken şu.....
  a) her tablo ya birim veri kayıt esnasında, diskden yediği alan nedir ? dolayısı ile de tüm tablolar ve bunlara ist olan (varsa) ek index tabloları her kayıt için ne kadarlık bir alan kullanır ?
  b) firma ve her personel ortalama günlük kaç kayıt girer ve toplamda firma kayıt sayısı ile birim kayıt için DB Server üzerinde kullanılan alan nedir ? alırsınız bunu çarpar birm disk kapasitesini bulursunuz.
  c) senede firmalar ve personeller (market gibi yerler hariç) 300 gün çalışır. dolayısı ile birim veriyi bu 300 ile çarparak da TAHMİNİ yıllık verinin DİSK KAPASİTESİNİ bulursunuz
  bu neden önemli ? bir yazılım ilk kurulduğunda 2-3 yıl hiç dokunmadan veri girişi yaptırmanız gerekir ki temel veri analizi yapmanız için.
  örnek olması için günlük 10mb lık veri girişi olsun ki bu değer baya yüksekdir ona göre... senedeki disk kapasitesi ise 10MB * 300 iş günü = 3000MB ki buda 3gb lık senelik disk ihtiyacınız var demektir. teknik olarak 3gb lık bir veri oldukça yüksektir emin olun. film boyutları ile mp3 dosyaları ile kıyas etmeyin bunu.
  3 yıl dokunmayacağımıza göre, sene sonrasında oluşacak analiz verileri ve yıllık veri artışları ile bu DB için 3 yıl için ihtiyaç duyulacak disk alanı 20GB dır. sadece verinin aktif kullanılacak kısmı için...

  peki veriler yazılıyor... YEDEKLEME ?

  burda size tiyorlar vereceğim... php ile alakası yok ama sys admin tiyoları
  OS sistemi kurduğunuz disk ile verileri yani DB kayıtlarını tutacağınız disk-ler mutlaka ayrı olsun........ yani C ye OS u kuruyorken D diskine de DB nizi yani kullanılacak program ve bunun databank ını kurun. buradaki D fiziksel ayrı bir disk. var olan bir diskin bölümlere ayrılarak elde edilen DEĞİLLLLLLL
  yani OS için 120lik bir SSD lullanırken DB için yeni bir 60/120/240 GB lık AYRI bir ssd disk kullanmanız mantıklıdır.

  yedekleme ????
  yedeklerin sıklığına ve DB nizin yapısına göre maalesef yedeklerinizi de başka bir diske almanız gerekiyor. dolayısı ile bir DB server ınız var ise bunun içerisine imkanınız var ise 3 disk kullanın. ister sata ister ssd ister m2sata bile olsa .... çünkü kullanıcılar özellikle yedekleme anında çok etkilenir.
  ben bir dönem firmada saatlik yedekleme aldığım için bu kullanıcılar için bir işkence gibi idi. bunu da tabiki patronun çok sık yedekleme alalım.. neden günde 3 defa yedek alıyorsun eşeltirisine ki bu eleştiriyi de salağın biri kendisin ilgilendirmeyen .. adı Turkcell Faturası olan cryptoworks şifrelemesini yemesi sonucunda... neyse bu yedekleme süreci çok kısa olsa bile anlık bağlantıları aşırı etkiliyor. hangi db yi kullanır iseniz kullanın yedekleme anı yavaştır

  ..devamı var
   
  MrX bunu beğendi.
 4. TosunPASA

  TosunPASA Active Member

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesaj:
  174
  Beğeniler:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Belirtilmemiş
  ............

  gerçek bir hayat örneği... Turkcell in çalışanları ile Oracle DBA eğitiminde, firmanın desteğini veren Cem bey; 9 farklı noktada 9 farklı backupman tarafından alınan yedekleme mantığını anlatıyor idi. tabiki bu yedekleme yapısında datalar bir SAN üzerinde ve birden fazla noktada farklı SAN ler birbirleri ile replikasyon yaptığı için aralarında ister istemez veri farkı var ama backup log larının düzenli replikasyonu sayesinde SIFIR veri farkı ile SAN ler birbirleri ile eşleşiyor idi. yani günlük hayatda siz verilerinizi kullandığınız pc içindeki disklerde saklıyor iken... SAN dediğimiz Storage Attached Network lerde saklanıyor. anlamanız için NAS diskleri veya usb disklerini düşünün. bunlar aptal yapılardır diyebiliriz. SAN lerin kendilerine özel bir OS ları var ve bir arabirim sayesinde disk bölümlendirmesi yaparak kullanılır. SAN ler raid yapısı ile korunur.
  şimdi düşünün. tv firmasının günlük yayın akışını BANT dan yapacağınızı. siz evde 2 saatlik FHD bir film için 1gb dan ses ve görüntü yapısına göre 39GB a kadar bir disk kapasitesi aldığını... bir çok tv firması artık FHD kapasitesinde yayın yaptığına göre.. her yayının anlık hd kalitesinde olduğunu kabuk etmemiz halinde.. saatlik yayın için ihtiyaç duyulan disk alanı 1gb dır. kiiiiii... bu sizin pc nizdeki filmlerin kalitesinde olmayacağı için aslında saatlik BANT yayını için ihtiyaç duyulan alan 50Gb civarındadır. dolayısı ile de 24 ile çarpmanız halinde gereken kapasiteyi...
  eskiden firmalar verileri KASET/teyp adı verdiğimiz medya larda saklar idi. dolayısı ile bir eski yayını tekrar oynatmak istediklerinde bu kasedin önce bulunması ve kayıtlı alan içinde nerde ihtiyaç duyulan veri var ise kaset kafasının oraya ayarlanması gerekiyor idi.
  şimdi ise o sistemin hem yavaşlığı.. hem kapasite sorunu olması vede kasetlerin ortamın sıcaklık-soğukluk... medyanın kimyasal deformasyonu sebebi ile bozulmaları oluyor idi.
  SAN ve NAS lar sayesinde bu sorun ortadan kalktı.
  artık filmlerdeki alt yazılar gibi bu görüntülere bir alt index eklenerek; ve bu alt index-lerde bir veri tabanına kayıt edilerek.. basit bir arama sorgusu ile hangi video da hangi sn de ise o bilgi anlık olarak buluna bilmekte idi.. en basiti.. rahmetli özal ın teacher ile görüşmesini gündem olduğunda.. hangi kased de olduğunu bilmeniz.. ve hangi sn de kayıtlı olduğunu.. hangi tarihde olduğunu.. veya özal ın kaç defa nerelerde ne kadar süreler ile görüştüğünü bilmenizzzzzzzzzzzzzzz ohooooooooooooooooooo... çık çıkabilirsen.. ama DB yapısında ilk veri kümeleri index lenir iken bu bilgiler video ile girilmesi halinde, sonraki gelenler bu işden sorunsuzca bilgi paylaşımı sağlayacaktır.

  dolayısı ile de bir coder veya DBA olarak sizin asıl işiniz çok veri girişi yaparken DOĞRU ve Kullanılabilir (hızlı arama sonuçları olan) veri girişlerini sağlatmanız.. kurguyu buna göre sorunsuz planlamanız gerekir.

  patron bana yan bina için 5 adet tlf hattı çekmemi dolayısı ile de yeni santral sisteminden 5 adet numaranın taşınmasını istedi... ben 20 lik kablo çektirip yan binaya 20 numara ayırdım :p
  evet, patrona muhalefet yaptım ama işin doğrusu o. bunu da kendi halkımı ve patornumu bilmem .. yani insan/iş tecrübesi ile yaptım.
  aradan 3 ay sonra 2 tlf daha.. 3 tlf daha.. aliye ayrı veliye ayrı hat derken bugün itibari ile çektirdiğim 20 lik kablo ve hat yetersiz kaldı.. bu benim plansızlığım değil patronun plansızlığı ile oldu.. bugün için yeni kablo bile çektirse verebileceğim tlf nosu yok. yeni numara verebilmek için, santral kasasına önce yeni numara için ek kart takılması gerek.. yani ben tüm noları zaten o 20 lik kablo ile kullanmış oldum.

  işinizi veri kayıtları ve program geliştirme aşamasında ek istek ve ihtiyaçlara uygun.. değiştirilebilir veya geliştirilebilir yapıda olması önemli

  bir php yazılım server side yazılımı olup... yani sizin yazdığınız kod lar server adı verilen alanda sadece olduğu için.. o server da yapacağınız anlık değişim tüm kullanıcılarda değişiklik yansıtılacaktır. bunun tabiki bir DEZ-Avantajı da var. yapacağınız her hata anlık olarak kullanıcılara yansıyacaktır. buna en güncel örnek bankaların hatalı kur yazmaları gibi.
  client server uygulamalarında ise.. yapacağınız güncelleme için ya sisteminiz auto olarak clieent tarafında dosyaları aktarabilen ki.. bu yapı genelde zayıftır çoğu yazılımda.. yada siz bir sys admin olarak tüm kullanıcıların yazılımlarını masalarına giderek değiştirmeniz.....
  ek bir tiyo ise.. tüm kullanıcılara bir rdp hizmeti sağlayan (vnc gibi) yazılım ile ekranlarına erişip güncellemeniz gerekir.

  php ile geliştirilen programlar da hatasız kodlama yaptığınızı düşünerek, anlık olarak kullanıcılarınız yenilenmiş sayfalar kullanacaktır.
  php veya asp web programcılığında en büyük avantajlardan bir tanesi kullanıcının kullandığı bilgisayarın hangi işletim sistemini kullandığının öneminin olmaması....
  taaaaaakii userlar, sisteme ek bir cihaz ile veri girişi - çıkışı yapmaları durumunda.. pos ile ödeme bilgisi.. barcode printer ile etiket basımı... kantar ile ağırlık aktarımı durumlarına bağlı olarak kullanıcıların kullandığı işletim sisteminin önemi olmuyor.. ekran veya ekranda listelenmiş raporların yazdırılması bile önemi yok... sadece aktif iletişimde kullanıcı arabirimi önemlidir

  lütfen php ile programla ve işlerimizi yapmak geliştirmek konusunda hatta linux OS larının yaygınlaşması için çalışalım

  selamlar
   
  MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share