1.                                                

Telefon Dolandırıcıları Yeni Yöntem Ses Kaydı!

'Hack Haberleri' forumunda Hattab tarafından 11 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0

Değerli Forum üyeleri başka bir forumda gezinirkenrasladığım bir yazıyı sizinle paylaşıyorum.

Bu kişiler çağrı merkezinde çalışıyor , ellerinde eskilerle beraber , 5 Milyondan fazla kişinin
    kredi kartı , adres , telefon v.b. bilgileri olduğunu tahmin ediyorum
    ( Gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla ).

"eyeBeam" İsimli uygulamadan İnternet üzerinden fake numara ( voip ) ile arıyorlar.

Anlamayacak kişileri seçiyorlar kurban olarak , sigorta şirketi , sağlık merkezi
    v.b. yerlerden aradığını söyleyip , güzel anlatım ve ses tonu ile hedef kişinin kafasını
    karıştırarak kendi siteleri üzerinden genelde 3D Secure sisteminide
    kullanarak , çekim yapıyorlar.

Kart sahibi parasının yasal bir şeyden gittiğini zannettiği içinde sorun olmuyor zaten
    fark etse bile. ( yaklaşık 200-500 arası çekim yapıyorlar )

He olurda itiraz ederse , hiç olay yaratmadan paraları teslim ediyorlar.
    Ses kayıtlarında var zaten Oradan dinleyebilirsiniz , nasıl çalıştıklarını

Daha Detaylı Bilgiler Var Elimde Fakat Paylaşıma Uygun Değil [​IMG]
    Gerekli Yerlere İletilmiştir , Çevrenizdekileri Uyarmanız Ve
    Dikkatli Olmanız Sizin Yararınıza Olur [​IMG]

Ses Kaydını Buradan İndirebilirsiniz
    VirüsTotal

2. dp.yhs.SAS

dp.yhs.SAS Member

Ödül Puanları:
    18
    Güncel konular teşekkürler.

3. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Ödül Puanları:
    63
    Bu çakallıkları ülkenin gelişmesi için kullansalar nerelerdeydik kim bilir.

4. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Ödül Puanları:
    63
    Bu arada eyebeam hakkında bir konu neden olmasın

5. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Müsahit bir zaman neden olmasın;)

6. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Müsahit bir zaman neden olmasın;)

7. ProHacker

ProHacker Albay

Ödül Puanları:
    18
    Eyebeam paylaşımı isteriz :)

8. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    ben bu dolandırılma olaylarına çok masumane bakmıyorum

olay çok basit koruma duygusu veya fikri ile sizde kendinizde yapabilirsiniz...

şimdi..bütün ebeveyn ler.. ne kadar zengin veya maddidurumu iyi olursa olsun, çocuklarının sürekli harcama yapmasına müsade etmez veya her istediğini almaz... ana nokta burası.. neden ? bunu cevabını kendiniz bulun cevaplayın..
    ve ebenveyn ler çok özel durum olmadıkça asla "al bu parayı git istediğin gibi harca.. veya bak sana para vercem hadi gel" demez... tamam küçüklere seni 1 defa öpersem para-şeker vercem diye büyüklerimiz var. ama sonuçda o kişiler ve sonuç belli.. kesin para alacaksınız öptürmeseniz bile...
    hiç tanımadığınız - çalışmadığınız bir firma sizi arayacak/sms gönderecek ve tlf un 1 tuşuna basarsan sana şu ikramiyeyi gönderiyoruz dicek ve sen inanacaksın. o kadar enayi isen benim de hesabıma 10.000 lira gönderirmisin, gelecek şubat 30 da 20 bin olarak ödeyeceğim sana...
    adam hayatında hiç bankaya gidip havale yapmamış - kredi çekmemiş - kredi kartı kullanmamış ve arayan kişinin, daha önce aldığınız kredinin / kartın masrafını geri iade almak için 1 tuşuna basınız sözüne.. "gözü haksız para bürümüş çünki"..... inanıp basıyor ve sonra da ben dolandırıldım diyor... ve sen de buna inanacaksın. asla...

sen zaten haksız kazanç peşinde isen sana olacakları fazlası ile hak etmişsin demektir.

ilk android tlf umu almak için replikalar dahil inceleme yaparken doğa olarak tahtakaleye düştü yolum...
    elime aldım tlf u sd kartı taktım ki hem işlemci hem de ram ine bakacağım.. tabiki okumadı.. sonra başka kart başka tlf derken.. 3-4 tlf a taktık çalışmadı...
    o sırada başka müşteriler de geldi.. adam note serisiistiyor. adama tanıyorlar.. "birebir aynı" diyerek. adam da ya cidden mi diye soruyor. şimdi mantıken soruyorum.. orjinal tlf 1600 lira adam satıyor 195 lira.. yani orjinal tlf u satan firma ve bayileri de dolandırıcımı ?
    ve adama da az önce benimle sd kart sorunu olan tlf u çıkarıp veriyor. bak al kullan gör herşeyi ie aynı diyerek...

şimdi.. size soruyorum... burda ilk tlf u yapan mı.. replikasını satan mı yoksa birebir aynı düşüncesi ile 195 liraya tlf alacak olan adam mı dolandırıcı ?
    tabiki satın alamaya gelen dolandırıcı.. çünki kendini koşullamış ve inandırıyor öncesinde.. ben milletin 1600 liraya aldığını gidip 195 liraya alacağım.. birebir aynı olacak..... ....ah aynı tlf
    tlf un özelliklerin bilmez.. neden o para olduğunu bilmez.. nasıl kullanılacağını bilmezsin ve benimde ... marka model tlf um var dersin

sokakta ağlayan veya gördüğü şeyi isteyen çocuğa anne/babası eve gidince sana vereceğim der ve kandırır. eve gidilir ve çocuk ister. yok.. cevabını alır çocuk.. ve ondan sonra asla bir olayda inanmaz.. veya çocuk kendince çok önemli bir oyuncak veya giyecek/yiyeyecek ister ailesinde.. para yok cevabı alır. ve inanır.. hemen 10dak sonra ebeveynler kendilerine veya kardeşe gereksiz bir sürü şey alınır. gerekli olmasıda şart değil gereksiz olmasıda... sonuçda ona para yok denmiş ama hemen yeni alışveriş yapılmıştır... ama çocuğa birşey alınmamıştır çünki para yok... sonraki zamanlarda bu çocukdan bir daha para yok sözüne inanması beklenir... veya çocuğun ebeveynlerden neden para çalıyorsun.. saklıyorsun sorusuna muhatab olur....

firmalarda da patronlar.. 100 binlerce dolara makina satın alır ve başına da bin liralık işçi koyar.. sonra da kendine ve altındakilere kızar.. en pahalı ve yeni modelleri aldım hala iş kötü çıkıyor... siz bana düşmanmısınız ?
    şimdi.. burda farklı örnekler var.. farklı şekilde kendini aldatan ve asıl dolandırıcı veya sahtekar kişilere örnekler var. bunları anlarsanız ne siz nede midahele edeceğiniz olaylarda sorun çıkmaz.

kısacası.. dolandırılan kişiler kendilerine dürüst olursa başkasının kendilerini dolandırmasına imkan yoktur. çok nadir olan bazı olaylar bu genellemeyi bozmaz.
    sağlıcakla

Bu Sayfayı Paylaş

Share