1.                                                

mesih konulu ve mistik filmler

'Off Topic' forumunda TosunPASA tarafından 12 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28

altyazılı dizi ve film seyreden biriyim. tv veya günlük manşetleri takip etmem. baktığımda da manşet yazısı yerine detay kısmına kendi bakış açım ile bakan biriyim

yaklaşık son 4 senedir... holywood peygamberler ve özel misyonlu içerikler çekimlerini gündeme aldı. bazı filmve diziler ise finansörleri vatikan olmakla birlikte...
    geçenlerde film çıktı... çarmıha gerilmesinden sonra hapsedildiği mağaradan kaçması kaçırılması konusu vardı... tabiki oyuncular ne kadar tecrübeli olursa olsun yönetmenin kendilerine çizdiği karakter dublajlar burda çok etkili.. maalesef bir dini bilgi ve tecrübesi olmayan için oldukça etkileyici olabilir
    dini bilgi sadece islami değil.
    ilahiyat fakültelerindetüm dinlerin ana konuları ve tema işleyişi kabaca anlatılıyor. veya bir misyoner den farklı dille dinleyebilirsiniz. geçenlerde youtube da hintl bir hoca için hazırlanmış filmler de de kendisini ateist olarak tanımlayan veya islama bakışını - duyumlarını - gazete-tv programlarındaki tanıtımları birebir açıklayanlar da oldu..

bir başka dizi halen devam ediyor. yerli online dizi-film sitelerinde de altyazılı olarak paylaşılıyor. ismi aklımda değil.... çarmıha gerilme ve sonrasını çok farklı anlatıyor. ve tabiki çarmıh sahnesinde inkarcı nın daha sonra nasıl pişman olduğunu vs anlattığı gibi... hz.isa nın çarmıh sahnesi bana çok ilginç gelmişti.. orda kafasını gökyüzüne çevirip.. "neden beni terkettin" diye cümle var... daha sonra gökyüzünde parlak ışık ile gözüken cebrail di sanırım, tepeden gözüken ki cebrail i bir zenci canlandırıyor.. oda garip bir olay...

şimdi. baba-oğul ve kutsal ruh diye betimlendir içinde lem yelid velem yüled... manası olmadığı için... ve orda bir ilah / tanrı kavramı çok farklı.
    bu tür çok fazla film ve dizi yapıldı ve sanırım bir süre daha yapılacak..
    hele tufan sahnesinde ise Nuh AS ın tufan sonrasındaki mağarada kendini sarhoş hale getirmesi ve sonrasında pişmanlığı (mağara kenarında büyümüş kök üzümden şarap yapması.. oldukça komik...) ..... tufan dan öncesi - tufan anında gemide ailesi ile olanlar.. da ayrı bir komedi... cennetden dünyaya geldiklerinde nur'dan yürüyen taş yığınları haline gelenler ile savaş vermesi...

hz. musa filmindeki komedi ayrı bir olay...

biz tabiki kendi dini eğitimimiz ve Kur'an da anlatılanlar ile olay ve filmlere baktığımız için doğal olarak komedi geliyor...

çünki.... bir yerde peygamber den bahsedip diğer sahnede o makam dakinin basit bir inançlının yeis ini canlandırıyor. "neden beni terkettin" gibi peygamberlik vasfına sahip birinden olmayacak sözler...
    onlara göre peygamber/mesih denilen şahıs hem insan hem tanrı.. tanrı ise inanç - güven neden yok. insan ise benden tanrı.. ikilem..
    işin daha ilginci.. aynı guruh.. inançlı olduklarını söyleyenler
    Zeus ve Herkül kavramında ise.. Herkül ü yine bir tanrının oğlu ama dinsel bir amacı yok. sadece inanç ve dua larla güç kazanan.. tabiri doğru ise asalak tanrılar... ve o tanrıların oğlu herkül kimseye ihtiyacı yok ve TINNNN lamıyor. babasını bile... aynı gruh da 2 farklı tanrı inanış ve düşüncesi. tamam zeus ve herkül mitolojik de olsa tanrı ve oğlu ismi ile.. doğal olarak orda bir penetrasyon dan habsediliyor.

peygamber-mesih-tanrı-ilah ve onların yarattıkları balı olan insanlar.. bunların filimlerde çok farklı olarak ele alınması gayet normal. sonuçda bir mistik hava verip seyirciyi son dakkaya kadar bağlayıp hem kendisi yeniden izlemeye gelmesi ve çevresindekileri getirmeye çalışması amaçlanıyor. kısacası gayet DUYGUSAL sebepler.... :)

ama asıl konu.. dinini veya günlük hayatını filmlerdeki anlatım ve olaylar ile yönlendiren yönlendirmeye çalışanlar. kitap okumak.. veya kitap okumuş lardan birşeyler öğrenmeye çalışmak yerine.. sosyal medya adı evrilen çöplükde kendine ilim aramları.. meyhane de mürşid bulmaları ile aynı..

günlük iş veya aile çevresinde birçok kişinin manşet yazılarını kendilerine fikir temeli aldığını görüyorum. maalesef haberin devamını okumuyor veya okusa bile alakasız anlıyorlar. aynı bektaşinin ... Kur'an daki "... namaza yaklaşmayın" ifadesini kendine temel düstur almış gibi.

bazı siyasi örnekleri de verecektim ama vazgeçiyorum

neden bunu yazdım...
    görüyorum ki ben de dahil artık okumaktan uzaklaşıyoruz ve karşıdakini anlamak yerine karşımızdakini suçlamak .. kötülemek.. hatta ve hatta rencide edici aşağılayıcı kelimler ile sanki kendisi gökten zembil ile yer yüzüne mürşid olarak gelmiş gibi tavırlar içinde oluyor

lütfen okuyalım. okutalım
    okuma hevesini yeniden kazanalım ve kazandıralım. görsel lik güzeldir ama ... okumak arkasından da okuduğunu yeniden yazmak gibisi olmaz...
    okuduğumuzu da daha sonra kontol etmek.. manayı muhalifleri ile kontrol etmek.. bu size yeni bakış açısı sağlar..
    aynen kendiniz satranç tahtasının 2 tarafında olmak gibi...

2. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Yazınızı keyifle okudum ve bakış açınız güzel. Elinize sağlık:)

3. MenIn

MenIn Albay

Ödül Puanları:
    16
    Elinize sağlık. Güzel bir konuya değinmişsiniz.
    Nedense şimdiki aileler de hep çocuklarından yakınıyorlar. "Ah şu gençlik" diyeceklerine, çocuklarına bu tür filmleri öve öve bitiremeyip vakit kaybedeceklerine kendileri doğru bilgiyi verseler keşke. Gerçekten bilinçli bir kişi izlemezse izlediği bu filmlerden Peygamberlerin Rabb'ine isyan ettiğini sanır. Sizinde dediğiniz gibi "manşet yazılarını kendilerine fikir temel alıyorlar". Peki kim araştırıyor ve ya uyarıyor?! Biz mi? Hiçde bile. Araştırıp uyarmamız gereken yerde ha bugün ha yarın deyip televizyon başında cips kola paketlerinden koleksiyon yapıyoruz. Küçümsediğimiz ve ya ertelediğimiz bu iş bizi o koleksiyon içinde boğacak.

4. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    müslümanların çektiği hz. isa filmi ile mel gibson yönettigi isanın çilesi filmi arasında dağlar kadar fark var tabi...hristiyanlar kendi inancına göre çekmiş filmi.Müslümanlar da kur'an' a göre...İsa çilesinde göğe bakıyor bir damla yagmur düşüyor bir tane karga birinin gözünü çıkarıyor..Müslümanların çektiği filmde ise isa göğe çekilecek haberini alıyor artık veda ediyor havarilerine ve gidiyor yahudiler geldiğinde ispiyoncuyu yakalıyorlar o da diyor ki ben o değilim sonra açınası bir hale geliyor pişman oluyor kendi kazdıgı kuyuya düşüyor oradaki sahit olan romalılar buna çok üzülüyorlar ben o degilim ben garibanım feryat figan... belli başlı olayları kendince yorumluyorlar yoksa hristiyanlar da salak değil haşa baba bir it sürüsü için yani adamlar bozguncu faizci pislikler için niye çile çektirsin ki ogluna diyelim oyleyse...Adamlar içki,faiz,hırs düşkünü islam da yasakladıgı için hem hrisyanlığı kendi kafalarına göre yazmışlar hem de isanın hayatını...Uzun lafın kısası milletlerin yazdığı destanlar gibi atalarımız ucuyordu şöyleyd böyleydi...insanların kendi kafalarına göre yazıp çizdigi din...İsa Allah'u teladan gökten yemek istediğinde havarilere şimdi olacak olaya şüpheye ile yaklaşan kafir olur der.Allah her şeye gücü yetendir.İnanmayan simon oglu yehuda ise ya ne kadar şaçma der...Ne inanıyor ne de inkar ediyor...izleyin şimdi yanlış bilgilendirmeyeyim.Hz isa a.s yüzünü göstermeleri iyi olmamış...Tabi Kur'an'ı okuyup birinci elden ögrenmek daha iyidir...

5. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    bu filmdi müslümanların cektiği..

6. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    aynn aga çok doğru söylemissin

Bu Sayfayı Paylaş

Share