Kali Kurulum Sırasında HATA

'Soru & Cevap' forumunda redfalcon tarafından 8 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. redfalcon

redfalcon New Member

Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    Foruma bu sorunuma çözüm bulmak amacı ile kayıt oluşturdum.
    Sorunumdan bahsedeceğim;
    Dünden beri kalinin farklı versiyonlarını ( 2018-2019) kurmakla uğraşıyorum dual boot ile.
    Fakat halen çözüme ulaşamadım.

2018.2 sürümünü kurmak istediğim zaman kurulumu tamamladım, açarken bu ekranda takılı kalıyor;

Daha sonra bugün 2019 sürümünü kurmaya çalıştım ve kurdum.
    Açılış ekranında
    Login
    Password istedi.
    root toor olarak girdim aşağıdaki görseldeki gibi.
    Fakat birkaç saniye sonra ekrana birsürü yazı geliyor ve hemen ardından kali logosu geliyor ve bilgisayar kendini kapatıyor.
    Halen çözüm bulmuş değilim
    Varmıdır çözüm sunabilecek.

2. KaliBot

KaliBot Moderator

Ödül Puanları:
    12
    Merhaba foruma hoşgeldin. Aynı problem benim kullandığım laptoptada mevcuttu. Açılış ekranında önyükleyicide "e" tuşuna basıp daha sonra düzelterek başlatabilirsin. Kali başladıktan sonra grub config dosyasınada ekleyip reboot ettikten sonrada kalıcı olarak o çözüm sağlamış olursun. Bu işlemi 2018 versiyon kurulumunu yaptıktan sonra yapmanı tavsiye ederim 2019 için herhangi bir test işlemi yapmadım. 2019 version'da yükselterek grub dosyasını eski haline getirdikten sonra problem giderildi.
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet” yerine aşağıdaki şekilde düzelterek kullanmaya başlayabilirsin.
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash acpi=off”
    Bunu deneyip çözüme ulaşıp ulaşmadığını buraya yazmanı rica ederim.

MrX bunu beğendi.
  3. redfalcon

redfalcon New Member

Ödül Puanları:
    1
    merhabalar,
    Hoşbuldum :).

Şuan 2019 duruyor halen giriş yapamadım.

ilk defa kali kullanacagım, dediklerinizi pek anlayamadım malesef :).
    2019 versiyonda yükselterek grub dosyasını eski haline nadıl getirebilirim, bu şekilde problem giderildi yazmışsınız da :).
    2. fotodaki ekrandan sonra direk pc kapanıyor.
    eğer çözüm yok ise 2018.2 surumunu kurup dediğiniz gibi E tuşu ile çözüm arayacagım.

4. KaliBot

KaliBot Moderator

Ödül Puanları:
    12
    Dediğim gibi 2019 versiyonu üzerinden sıfırdan kurulum yaparak denemedim. Sadece elimde bulunan 2018 versiyonun güncelleme işlemi gerçekleştirdikten sonra daha önce eklediğim satırları silerek'te çalıştırabildim. Siz en iyisi eski versiyon versiyon kurarak dediğim şekilde uygulayın. Bu tarz bu problemler kullandığımız bilgisayarların donanım kaynaklarından dolayı meydana gelmektedir. Bende çoğu zaman eski versiyon kurup daha sonra güncelleme yaparak yoluma devam ediyorum . :)

5. redfalcon

redfalcon New Member

Ödül Puanları:
    1
    Pekala hemen 2018 kurulumuna başlıyorum.
    2018.2 sürümü mevcut pcmde onu kuruyorum.

Bilmeyen birii için lütfen biraz daha açıklayıcı ve detaylı anlatma imkanınız var mı ? :)
    İnanın dediklerinizi anlamakta güçlük çekiyorum, zahmet veriyorum ama bekliyorum lütfen :)

6. KaliBot

KaliBot Moderator

Ödül Puanları:
    12
    Bu ilk aşama kurulumdan sonra ön yükleme sayfasında "e" tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir çıktı sana gelecek orda belirlediğim yere acpi=off diyip f10 ile kayıt edip sistemi başlatacak.
    Bu işlemden sonra düzgün bir şekilde yeniden başlattıldıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırarak dosyayı aç yine belirlediğim yere acpi=off yazarak kaydet ve daha sonra reboot et.

Kod:
    nano /etc/default/grub 

Not: Eğer nano ile açamaz isen nano yerine "leafpad" yazarak açabilirin.

Umarım bu sefer açıklayıcı olmuştur. :)

7. redfalcon

redfalcon New Member

Ödül Puanları:
    1
    Eveet çok güzel anlatmışsınız çok teşekkür ederim. Kurdum ve dediğiniz ekrana girdim.

Fakat ve fakat linuxta ( Q klavye ) = eşittir işareti çıkmıyor o kısımda iken :). ne yapabiliriz bilmiyorum.
    Klavyede i harfini falan ' olarak çıkıyor. bu kısmı nasıl çözebiliriz. kodu yazamadım eşittir çıkmadıgı icin

8. redfalcon

redfalcon New Member

Ödül Puanları:
    1

Bu Sayfayı Paylaş