GNU/Linux Disk BadSector ve BadBlock Kontrolü

'Dökümanlar' forumunda MacTavish tarafından 23 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. MacTavish

MacTavish OS : Ubuntu 20.04 LTS

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci

Selamun Aleykum ;
    Bu konumuzda GNU/Linux üzerinden Bad Sector/Block taraması nasıl yapılır çeşitli kaynalardan faydalanarak bahsetmek istedim.

Kısaca Bad Sector ve Block Nedir ?

Günümüzde verilerimizi depolamak için kullandığımız HDD‘lerin içinde manyetik plakalar bulunur. Bu plakaların ise üzerinde verilerin yazıldığı Sector‘ler,Cluster‘lar,Bloklar gibi bir çok birim bulunur. Bu birimler zamanla veya belli başlı sebeplerden dolayı arızalanır ve kullanılamaz hale gelir. Buda genellikle veri kaybına neden olur. Haliyle Sector üzerinde oluşan bozulmalara "Bad Sector", Block‘lar üzerinden oluşan bozulmalara ise "Bad Block" denir. Tabiri caizse disklerimizde bulunan Sector‘ler bir sokak/mahalle, Block‘lar ise bir ev gibidir.

Aşağıdaki görsel ile bunu gösterebiliriz.

Bad Sector‘ler donanımsal hatalardır ve herhangi bir yazılım ile eski hallerine getirilemezler fakat devre dışı bırakılabilirler. Aslında bakarsak bugün fabrikadan sıfır bir HDD alsak bile mutlaka diskte "Bad Sector/Block" vardır. Bunada "Bad Sector Table" adı verilir ve bu bozuk bölümler disk yapısından dolayı mutlaktır. Üretimin kaliteli olması Bad Sector/Block miktarını azaltır ama sıfır yapmaz. Yukarıda "Bad Sector/Block" belli başlı nedenleri olduğunu söylemiştik.

Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

- HDD‘nin çalışma sıcaklığı (55 derece üstü tehlikeli)
    - Nemli Ortam
    - Zamanla Oluşan Yıpranma
    - Disk Üzerindeki Korozyonlar
    - Fiziksel Olarak Darbe Alması yada Düşmesi
    - Üretimde Meydana Gelen Bozulmalar

Aslında bakıldığında hep fiziksel etkenler bu sorunların oluşumuna neden oluyor gibi görünüyor fakat işletim sistemide bu bozulmalara sebep olabiliyor. Özellikle "FAT" Dosya sisteminde "cross-linking (Çapraz Bağlı Dosyalar)" denilen girdiler bilgisayar düzgün bir şekilde kapatılmadığında veya bir yazılım anormal olarak kapandığında disk üzerinde "Bad Sector" oluşturabiliryordu."NTFS" dosya sistemi ile beraber bu sorunlar büyük oranda giderildi.

Asıl konumuza dönebiliriz artık.

Bad Sector/Block kontrolü size diskinizin durumu hakkında yardımcı olur. Buda size büyük ölçüde yardımcı olur. Örneğin içinde önemli verilerinizin bulunduğu bir diskiniz var. Siz bu diskteki Bad Sector/Block ları kontol ettiğinizde çok sayıda bozulmaların olduğu görürsünüz ve bu size diskin çöp olma zamanının yaklaştığını hatırlatır sizde duruma göre hemen verilerinizi başka bir diski yedek alırsınız.

GNU/Linux‘ta bozulmaları kontrol etmek için bir kaç yöntem vardır. Biz bu konumuzda "BadBlocks" aracı ile bu işlemleri gerçekleştireceğiz.

"BadBlocks" İle Tarama İşlemi:

"BadBlocks" aracı Bad Sector ve Blocklar için taramalar yapmamızı sağlar ve genel anlamda tüm dağıtımlar üzerinde bulunur. Diski /dev/sda-sda1-sdc gibi GNU/Linux‘dan aşina olduğumuz sistemdeki bir yol ile gösteririz. Bu diskler sabit veya harici bir disk olabilir. Artık başlayabiliriz.

Öncelikle fdisk kullanarak sisteme bağlı tüm diskler hakkında bilgi alalım. Bunun için;

Kod:
    sudo fdisk -l

Ardından burada kontrol yapmak istediğimiz diskin sistemdeki aygıt yolunu belirliyoruz. Ben burada içinde "Windows 10" kurulu olan "/dev/sda4" diskimi seçiyorum ve aşağıdaki komutu veriyorum.

Kod:
    sudo badblocks -v /dev/sda4 >badsector_log.txt
    -v : Bu parametre işlemleri ekrana yazdırılması için kullanıldı.
    > : Bu parametre ile tarama sonucunda oluşan hataların kayıtlarını "badsector_log.txt" adındaki bir dosya oluşturup içine yazmasını istiyoruz.

Burada resimde görüldüğü gibi benim diskimde herhangi bir bozulma yok. Eğer ki sizde bozulmalar var ise aşağıdaki adımları izleyiniz.

ext2 / ext3 / ext4 Dosya Sistemleri İçin;
    Kod:

sudo e2fsck -l badsectors_log.txt /dev/sda4
    Diğer Dosya Sistemleri İçin;
    Kod:

sudo fsck -l badsectors_log.txt /dev/sda4

Anlatımım bu kadardı Teşekküler :))
    Bu konu hazırlanırken faydalandığım kaynaklara buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Selam ve Dua ile..
    Vesselam

MrX bunu beğendi.
  2. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Eline Sağlık Dostum. Klavyene çay dökülmesin :)

MacTavish bunu beğendi.
  3. MacTavish

MacTavish OS : Ubuntu 20.04 LTS

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok teşekkür ederim hocam :)

MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share