1. Duyuruyu Kapat

Yılda Sadece 3TL'lik Elektrik Tüketen Yerli Bilgisayar: Poyraz

'Pardus' forumunda Al-Farabi tarafından 14 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Türk milleti olarak biz gerçekten yerli üretim olan cihazları destekliyor, ülkemizden özellikle teknoloji alanında ses getirecek ürünlerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu konuda ne yazık ki gelişmiş ülkelerin gerisinde kalsak da, Türkiye'den de gelişmiş, başarılı ürünler çıkabiliyor.

Son dönemde ise ülkemizden çıkan başarılı teknolojik cihazlardan biri ise Poyraz adındaki mini bilgisayar. Yerli AR-GE firması Bilims tarafından üretilen normal bir kredi kartı boyutlarındakiPoyraz isimli bilgisayar Raspberry Pi gibi tek kartta bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.

4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci, 1GB DDR 3 RAM, 8GB NAND depolama alanı, 30fps'de 1080p (Full HD) HDMI ile görüntü çıkışı, 10/100 ethernet desteği, 2 adet USB girişi ve LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcılarla gelen yerli üretim mini bilgisayar Poyraz, TÜBİTAK'ın sunduğu Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus ile çalışıyor.

Ayrıca küçük boyutlarının yanı sıra enerji tüketimi konusunda da oldukça iddialı olan Poyraz, standart bir masaüstü bilgisayarın %20'si kadar enerji kullanabiliyor. Öyle ki cihazın bir yıldasadece 3TL'lik elektrik tüketimi yapabileceği belirtilmiş.

Yerli mini bilgisayar Poyraz henüz talep oranı bilinmediği için seri üretim aşamasında değil. Ancak ilgili şirketin e-posta ile cihaza gelen taleplere göre cihazın üretimine geçeceği söyleniyor.

2. tababa86

tababa86 Albay

Rassperry pi zero degil mi

3. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Değil dostum zaten öyle olsa yılda 3tl elektrik ile çalışma iddaları olmaz.
    Çalışma ülkemize ait yeni Ar-Ge firması Bilims üretti.

4. UsTürk

UsTürk Member

Gerçekten bayıldım! Neden hala seri üretime geçmemiş olmamaları tartışma konusu.Raspberry almayı düşünüyordum fakat şuan seri üretimde olsa bu cihazı satın alırdım.

5. Death Pro

Death Pro Well-Known Member

Ülkemizde- böyle yeni şeylerin üretilmesi gerçekten gurur verici. Bide tübitak bazen güzel şeylere destek vermemezlik yapmasa on numara olacak....

6. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Kim bilir daha niceleri yandı Gerekli kurum yüzünden...
    Ama ne diyelim bunada şükür.

7. MeTaL

MeTaL Active Member

Cvp: Yılda Sadece 3TL'lik Elektrik Tüketen Yerli Bilgisayar: Poyraz

Reklamını 3 TL elektrik tüketimi ile yapmaları hoş olmamış. Böyle teknoloji üretebiliyorken elektrik tüketimi ile lanse etmek çok saçma geliyor. Bu kartı üretebilmek bir meseleydi sonuçta tükettiği enerji çok mühim değil bence. 4 5 yıllık bir olaydı bu sitelerine şuan göz attım hala iyi değil. Yakın zaman'da youtube da videolarına da denk geldim. Raspberry ile yarışacak bir kart var ortada seri üretime alınmıyor benim görüşlerim bu şekilde umarım daha iyi yerlerde karşımıza çıkarlar.

Bu Sayfayı Paylaş

Share