1.                                                

Tersine Mühendislik Hakkında(Reverse Engineering)

'Tersine Mühendislik' forumunda Al-Farabi tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Al-Farabi

  Al-Farabi Albay

  Katılım:
  16 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,380
  Beğeniler:
  164
  Ödül Puanları:
  63

  [​IMG]
  [​IMG]
  Wikipedia Diyor Ki ;
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kapalı kaynak kodlu programın kaynak kodlarını ortaya çıkarmak
  Lisans Korumasını Atlamak (Crack)
  Yazılımlara Ek Özellik-Yama Getirmek(Patch)
  Zararlı Yazılım Analizi
  Yazılımlarda Zafiyet Aramak
  ...
  [​IMG]

  [​IMG]
  “Tersine mühendislik bir sistemin daha yüksek bir soyutlama seviyesinde temsilini yaratmak için analiz edilmesi işlemidir.”
  Chikofsky
  [​IMG]
  Tersine mühendislik temelde çok basit olsa da pek çok dalla bağlantısının olması ve bazı tasarımlarda çözümü sadece bu yöntemle bulabiliyor olmak işe heyecan katıyor.
  [​IMG]

  Bir sistemi ters mühendislikle oluşturmak dört basamaktan oluşur:
  1. Tersine mühendize edilecek olan bileşeni ya da ürünü tanımlamak ve incelemek

  2. Ürünün çalışma sistemini ve yöntemini belirlemek.

  3. Tersine mühendislikle elde edilen teknik veriyi bir başka benzere uygulamak.

  4. Yeni bir ürün üretmek( Tercihe göre piyasaya sürmek ).

  [​IMG]
  Daha önceleri sadece donanım konularında kullanılabilen tersine mühendislik şimdi veriler, yazılım ve hatta insan DNA’sı için bile kullanılabiliyor. Tersine mühendislik yazılım ve donanım için ayrıca bir önem taşıyor. Java ya da C++ dillerinde yazılan programlar diğer programlar tarafından algılanabilir, ancak bu programları bilgisayarda yürütebilmek için derleyici dediğimiz yazılımlara ihtiyaç duyulur. Derleyici(compiler) kodu çoğu programcı için anlaşılmaz olsa da kodu daha insan dostu bir seviyeye getirmek için decompilerlar kullanılabilir.

  Tersine mühendislik özellikle bilgisayar biliminde çok önemli bir yere sahiptir. Eğer kod yazmaya ilgi duyuyorsanız, bu işe ilgi duyan hemen hemen herkes gibi bazen bir programı daha iyi anlamak, ya da sadece merakınızı gidermek için onun kaynak kodunu incelemişsinizdir. İşte tam burada tersine mühendisliğin en çarpıcı örneklerinden biri geliyor. Phoenix Technologies Ltd. 1980'lerin ortalarında IBM’in mülkü olan BIOS’un diğer PC'lerle de uyumlu olan bir sürümünü çıkarmak istedi. Ama kodu tamamen kopyalayamayacağı için (illegal olurdu) tersine mühendislikte “Çin Seddi” ya da “Temiz oda” da denilen yöntemi kullandılar. Bu yöntemi uygulamak için iki grup insandan yararlanıldı. Birinci grupta IBM’in kodunu ve işleyişini anlamak için her bir yapıyı teker teker inceleyerek ikinci gruba herhangi bir kod veya teknik bilgi vermeden anlatan insanlar bulunuyordu. Bunun sonucunda Phoenix, kodu IBM’in BIOS’undan farklı, ama neredeyse birebir işlem yapan bir BIOS üretti. Kodun bazı bölümleri IBM’in koduyla benzer olsa da herhangi bir telif hakkı sorunuyla karşılaşmadılar.
  Advanced Micro Devices Inc. ve Cyrix Corp. İntel’in mikro ilşemcilerini tersine mühendislikle analiz edip çok daha ucuz ve diğer bilgisayarlara da uyumlu çalışan çipler oluşturdular.


  Telif hakları savaşlarının heyecanı arasında insanlar ucuz işlemciler sayesinde bilgisayarları daha çok alıyordu ve yepyeni bir pazar oluşuyordu.

  Tersine mühendislik uygulamalarının hızlanmasıyla firmalar arası rekabet bir anlamda yaratıcılığı doğuruyor ve tersine mühendisliği hiç olmadığı kadar önemli kılıyor.


  Kaynakça:

  1. http://www.computerworld.com/s/article/65532/Reverse_Engineering?taxonomyId=11&pageNumber=1

  2. http://chillingeffects.org/reverse/faq.cgi

  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_engineering

  4. http://e-bergi.com/y/tersine-mhendislik


  5. http://www.slideshare.net/FeCassie/tersine-mhendislik-101

  Not: Konu "Tersine Mühendisilik" İle İlgili Genel Bilgi Oluşumu İçin Hazırlanmıştır.

  Başka Forumlarda Bu Adresi Göstererek Paylaşımda Bulunabilirsiniz...
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share