1. Duyuruyu Kapat

Sorularla Android İşletim Sistemi

'Android' forumunda Hattab tarafından 11 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Android İşletim Sistemi Nedir?
    2007 yılı içerisinde Google tarafından mobil cihazlarda kullanılmak üzere çıkartılmış olan bir işletim sistemidir. Daha sonra OHA (Open Handset Alliance) ismindeki birliğe devredilmiş olup, geliştirilmesi ve desteklenmesi bu birlik tarafından yürütülen faaliyetlerle sağlanmıştır.

Rakipleri Kimler?
    En büyük rakibi tabi ki IPhone. Şuanki durumu ile, IPhone’dan sonra ikinci durumdadır. Üçüncü Symbian ile Nokia ve en geride ise MS Windows Mobile.

Android’in Piyasadaki Şuanki Durumu ve Geleceği Nedir?
    color=#004276Gelecek “Android” diyecek başlıklı yazıdan, ayrıntılı bilgi alabilirisiniz.

Neden Andorid?
    1- Open source (linux üzerine kurulu)
    2- Ücretsiz olduğundan işletim sistemi maliyetini sıfıra düşürüyor ve cep telefonu şirketleri tarafından rağbet görüyor.
    3- Android programları java dili kullanılarak geliştirildiğinden, javanın popülerliğinden faydalanılıyor.
    4- Belli bir cep telefonu markasında değil, destekleyen tüm cep telefonlarında kullanılacağı için, marka bağımlılığından arındırılıyor.
    5- İsteyen üretici, Android işletim sistemini kendisine özgü hale getirip, içerisine kendisine özgü programlar geliştirip telefonu ile beraber piyasaya öyle sunuyor.
    6- IPhone’a rakip olabilecek düzeyde; Symbiandan güçlü ve microsft gibi paralı olmayan bir sistem. Kısacası, symbian ve microsoft kıskacından kurtulmak isteyen üreticiler için.

Türkçe dil desteği var mı?
    Temmuz ayı içerisinde ilk etapta sadece Amerikaile aynı Türkiyede piyasaya sürülen DSLT1 telefonu içerisinde Türkçe desteği bulunuyor. Eylül ayı içerisinde Samsung i7500 içerisinde de aynı Türkçe destek bulunmakta.

Android ile Uygulama Geliştirmek
    Android kodlamasını öğrenmek şuan için biraz meşakkatli diyebilirim. Java diline hakimiyetin yanı sıra, Android’e özel yapıların kavranması emek istiyor. Android’in geliştirilmesinde her ne kadar Java dili kullanılıyor olsada, kullandığı Virtual Machine, Java VM değil, kendisine has olan Dalvik VM’dir. Dolayısıyla bu yapının özelliklerinin iyi kavranması ve oyunu kurallarına göre oynaması için ilk başlarda biraz çaba sarf etmek gerekiyor.

Android’de User Interface’ler iki yolla kodlanabiliyor.
    1-) java kodu ile
    2-) XML ile.

genel olarak XML yolu tercih ediliyor. Bu sayede kodlarımız MVC yapısında oluyor. Gerek User Interface kodlamada gerekse de telefona ait permissionların verilmesinde XML aktif olarak kullanıldığından, XML teknolojilerine de hakim olmak işleri kolaylaştırıyor.

Android’e ilk adımı atmak için bu color=#004276linkten faydalanabilirsiniz.
    Android’e ait örnek kodlara bakmak için, Google Maps ve Android hakkında yazdığım inceleme yazılarına color=#004276buradan ulaşabilirsiniz.

Şuan Piyasada olan Android işletim sistemli telefonlar hangileri?

İlk olarak HTC G1 telefonunu çıkardı. Fakat bu telefon Türkiye’de piyasaya sürülmedi.İkinci olarak, General Mobile, ilk önce Amerika ve Türkiye DSTL 1 isimli telefonu piyasaya sürdü (Temmuz 2009)
    üçünkü olarak Samsung, i7500 modelini piyasaya sürdü.

Alıntıdır Faydalı Olacagı kanısındayım...

kaynakkk***

2. Stranger

Stranger New Member

Ödül Puanları:
    0
    Ellinize Salik

3. MSalih

MSalih New Member

Ödül Puanları:
    0
    Elinize sağlık teşekkürler:)

4. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    2
    Web Sitesi:
    Güzel ve açıklayıcı olmuş paylaşım için teşekürler (f)

5. dp.yhs.SAS

dp.yhs.SAS Member

Ödül Puanları:
    18
    Emeğine sağlık kardeşim.

6. ProHacker

ProHacker Albay

Ödül Puanları:
    16
    Android candır. IOS ise çelik yelek giymiş bir balerin.

Bu Sayfayı Paylaş

Share