1.                                                

SM Tamamda Toplum Mühendisliği Nedir ?

'Sosyal Mühendislik' forumunda Hattab tarafından 9 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Hattab

  Hattab New Member

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  550
  Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Selamun Aleyküm

  Sosyal Mühendisliğin bir diğer adı da bilindiği üzere Toplum Mühendisliğidir. Aslında her iki isimde aynı gibi görünsede bence aralarında ince bir fark vardır.

  Sosyal Mühendis Toplumun içerisindeki bireyleri hedef alırken;
  Toplum Mühendisi ise direk olarak toplumu kitleyi hedef alır.
  Tabi ki bu benim görüşüm. Kendi düşüncelerim üzerine biraz dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmek isterim.

  Toplum Mühendisliği

  TM leri ülkeler üzerinde yaşayan milletlerin toplum ahlakını bozmak, düşünce yapılarını değiştirmek ve ilgi-odak noktalarını farklı yönlere çekmek için çaba harcarlar. Bunlara örnek verecek olursak tehlikeli gördüklerimi maddeler halinde yazmak isterim.

  Televizyon: Televizyon artık hayatın vazgeçilmezi olmuş durumda ve bunun daha kötüsü de televizyon da seyrettiklerimiz. Diziler, tv programları, talk show lar vs vs peki bunların zararı ne ? Bunların zararı yeni yetişen nesilin ve diğer bir çok insanın beklentilerini değiştirmektir. Örneğin dizide zengin hayatlar gören genç bir kişi bu hayata özenmekte ve bu şekilde yaşamak istemektedir.
  Bu son derece tehlikelidir aslında. Çünkü kişi hayalindeki zenginliğe ulaşmak için yasadışı durumlara başvurabiliyor. Bundan daha kötü bir durum ise; dizilerdeki ahlaksız, müstehcen ve hatta bazen aile içi cinsellik kavramlarıdır.

  Sosyal Medya : Sosyal medyada da bir çok yalan haber ile toplumlar kandırılmaktadır. Şu vahşete dur de, bunlar vatan haini, vatanını seven gerçek bir müslüman gibi paylaşımlar ile insanları yanlış bilgilere yada doğruyu öğrenmeyi engelleyecek bilgilere yönlendirmekteler.

  Medya Organları : Bazı medya organları da toplum mühendislerine yardım sağlamaktadırlar. Yapılan yanlışları doğru yada doğruları yanlış bir durummuş gibi yansıtarak yapmaktalar bu yardımı.
  Şöyle bir haber düşünelim.
  Acımasız adam sahibinin yanında köpeği bıçaklayarak öldürdü... Ne kadar vahşice değil mi ? Bütün herkes yadırgar bunu. Ya Haberin aslı şöyle ise;
  Sahibinin yanında kendine saldıran köpekten canını, köpeği bıçaklayarak kurtarabildi.

  Birinde suçlu adam, masum köpek sahibi iken; diğerinde masum adam, suçlu köpek sahibidir değil mi ?
  (Gündemden bir örnek olmasın diye böyle bir örnek uydurdum)

  Provakatörler : Provakatörler de Toplum mühensdislerinin en büyük yardımcılarıdır. İnsanları galeyana getirerek düzeni bozmak yada konunun aslını gizlemek için çalışırlar.

  Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler. Bakara Suresi-11

  Tüm bu olaylara baktığımız zaman Sosyal mühendisler ne kadar tehlikeli ise Toplum Mühendisleri daha fazla tehlike teşkil etmektedir.
  Bu yüzden hepimiz bu konularda dikkatli olmalıyız ve Toplum mühendisliğinin kurbanı olmamak için daha farklı boyutlarda düşünmeli ve daha fazla bilgiye sahip olmalı ve daha çok okumalıyız.

  Bir toplum mühendisi şöyle diyor (aklımda kaldığı kadarı ile yazıyorum affedin)

  Biz önce bir ülkeye hizmet ederiz yeni binalar yeni okullar yeni yollar yaptırırız ve bunları yaptırırken onlara kredi veriririz, kendi ürünlerimizi satarız. Sonra bu yeni binalarda yaşamaları için yeni bir moda ile yeni giysiler satarız. Sonrasında yeni yollarda gidebilmeleri için, yeni arabalar almaları için onlara krediler veririz ve bu arabalarla gezebilmeleri için onlara petrollerimizi satarız.

  Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. Bakara Suresi-275

  Tüm bu toplum mühendislerinden korunmalı ve daha dikkatli olmalıyız diye düşünüyorum.

  Konuyu, Sosyal Mühendislik ile alakadar olduğunu düşündüğüm için buraya açtım inşAllah yanlışlık yoktur.

  Hata, kusur yada yanlış bir bilgi var ise affola.

  Teşekkürler...
  CW
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share