1.                        

Sanal Makina Hangisi PERFORMANSLI

'Kali Linux Hakkında' forumunda AcemiLinuxcu tarafından 30 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. AcemiLinuxcu

AcemiLinuxcu New Member

Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar. sanal makina kullanacagım bir cogunuz kullanmktadır. hangisini kullamamı tavsiye edersiniz ?

1. VirtualBox
    2. VMware

2. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    vmware esx/i kullanmış biri olarak pro işlemlerde üstünlüğü tartışılmaz ama ücretli olması.....

klasik evde deneme açamlı işler için kullanacaksan; tabiki virtualbox senin için faydalıdır
    ama....
    hangisini kullanırsan kullan sorun sanal sistemi kullanacağın makina ve disk en büyük performans belirleyici.

misal.. sen 1tb lık tek diskin var ve bunu bölümlere ayırdığını kabul ederek... 4gb ram olduğunu OB vga olduğunu kabul etmemiz durumunda... ssd disk haricinde her program yavaş olacaktır.
    sebebi... kullandığın işletim sistemi için okuma yazma için disk bir performans harcar iken aynı anda sanal sistem içinde ek bir performans harcamak istemesi. ve eğer yeterli sistem kaynağında yok ise....

imkan dahilinde ise...
    windows kullandığını kabul ediyorum.
    birçok kişi büyük kapasiteli disk e geçme amacı ile küçük kapasiteli disklerini satar. satmaya çalışır. veya kullanılmamış SIFIR 160gb lık 7200rpm lik diskler halen mevcut. onlardan birini satın alarak buna windows u kurarsın ve 1-2TB lık diskini ise 2. disk olarak sisteme tanıtırsın. ve bunu yaparken tek bölüm olarak kullanman faydalıdır. ve windows çalışırken gerekli tüm dosyaları bu küçük kapasiteli disk de iken sanal sistemlerin diğer diskde çalışacağı için ... disk okuma yazma performansı sanal diske ait olacağından oldukça performanslı olacaktır. dersen ki ben mevcut sistemi bozmadan nasıl yaparım derseni alacağın ek diski sanal sistemler için ayırabilirsin.

maddi durumu yeterli olmayan veya 2. bir disk düşünmeyenler için...
    mevcut disk bakımlarını dosya birleştirmelerini yaparak hem mevcut işletim sistemi performansını beraberinde de sanal sistem performansını arttırabilrisin.
    sanal istemi aktif kullanmadığın veya sanal sistemde çalışırken ihtiyacın olmayan program ve servisleri kapatarak aktif sistem performansın artmış olacaktır.

vmware için örnek vermek gerekir ise.
    özel bir işletim sistemi veya özel tanımlamalar yapmayacak isen vmware in 14 serisini kullanmak yerine 10-11 gibi kullanacağın OS ve 32/64 yapısına uygun bir önceki versiyonda performans sebebidir. misal 14 serisi vmware de extra gelen en büyük farklar ek disk kapasiteleri idi sanırım. 6PB gibi bir disk yapısını desteklemesi vs olabilir. tabiki yeni işlemci vs vs de buna dahil.

daha da kısaltacak olursak, sanal sistemlerin şuan için en büyük performans sorunu yaşaması disklerdir.. disklerin ne kadar performanslı ve OS dan hariç de ise o kadar performanslı olur

vmware için ek not : yeni sanal sistem oluştururken tek parça disk boyutu belirle.. yani 2gb lık partlar şeklinde olmasın. linux için ram in var ise min değer değil 2gb ve üstü tanımlaman.. deneme amaçlı linux kuracağını kabul ederek... 10gb lık bir parçalık disk belirlemen gibi. içine kuracağın program vs varsa ona göre yükseltmen ki.. ben daha önce bir anlatımımda 4 (2*2) çekirdek ve 4gb ram lik 60gb veya 100gb lık diğer linux 64bit kernel seçeneği ile sanal sistem kurduğumu, çalıştırmadan önce de BOŞŞŞŞ sistemin bir snapshot ını alıp adına da SIFIR yazarak, mevcut sanal linux ile işim bittiğinde eski SIIFIR isimli snapshot a dönerek sürekli yeni sanal sistem kurmakdan kurutulduğumu da belirtmiş idim.

eğer sanal da grafik desteği istiyor ve vga da yeterli ayrılabilecek ram var ise sanal sistem için bunu paylaştırman.

gibi detaylı ayarlar ile farklı ayarlar ile performans alabilrisin. virtualbox kullanmadığım için ayarları hakkında yorum yapamıyorum.

MrX bunu beğendi.
  3. RichWarrior

RichWarrior Albay

Ödül Puanları:
    28
    Web Sitesi:
    İkisini de kullanmış birisi olarak söylüyorum. İkisi de hızlı önemli olan senin disk ve sisteminin hızıdır. İşlemci,Ram ve (ssd,hdd) hızı ile alacağın performans doğru orantılı yükselir. Geçtiğimiz yıl 8 gb ddr 3 ram amd fx 6300 işlemci kullanırken 2 tane sanal sistem açtığımda aşırı kasmalar oluyordu. Şimdi 32 gb ddr4 ram i7 67k işlemci ile 3-4 tane rahat açmaya başladım. Bu işler kullandığın donanıma göre değişiklik gösteriyor

MrX bunu beğendi.
  4. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    hacı ben öyle bir bilgisayar ile çıldırırdım.Maalesef pc eskisi gibi hızlı olmadıgı için pentest yapamıyorum.Biri sanki ülkeyi soymuş sogana çevirmiş.Biraz para biriktirdim 1 sene önce süper bir pc alabilirdim şimdi sakız parası.Sen şanlısın pc 'in en az 5 bin ve yukarısıdır...

MrX bunu beğendi.
  5. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    cevaba gelince çogu pentestci açık kaynak kod oldugu için virtualbox kullanır.vmware daha çok işletmeler kullanır.İş istasyonu pc'in varsa vmware iyi bir tercih bence...

MrX bunu beğendi.
  6. RichWarrior

RichWarrior Albay

Ödül Puanları:
    28
    Web Sitesi:
    6 Ay önce 64 gb ddr3 sistem kullanıyordum kadıköyde bir bilişim firmasını hackleyip 2 tane 32 gb ddr4 ram aldım sistem 5.400 gibi bir fiyata gelmişti şuan ki dolar kuruyla 8 civarında :)

MrX bunu beğendi.
  7. AcemiLinuxcu

AcemiLinuxcu New Member

Ödül Puanları:
    3
    O zamn şöyle bir link koyayım : Nvidia geforce gt 550m kullanıyorum ekran kartı... hdd 500 gb d ye kurcam sanalı d bölmü 300gb .... gerisi böyle.. birde bende kali linux 2018.2 var sitede el altta .vm olanlısı var onu indirim mi ? daha dogrusu %20 de bıraktım gece inecek 2018.2.vm li olan

8. MrX

MrX Member

Ödül Puanları:
    18
    Eğer elinde iso dosyasi mevcut ise indirmene gerek yok aslinda direk iso uzerinden kurabilirsin. Ama bana sorarsan virtualbox daha iyi diyebilirim grafik olarak daha az olduğundan dolayı bence vm ware den daha hızlı :)

9. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
  10. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Ödül Puanları:
    63
    Dolar kuru 5'i geçmiş yetişmek mümkün değil, para birikiyor ama dolardan dolayı yerinde sayıyor biriktirdiğimiz paranın değeri. Benim güvendiğim bir bilgisayarcı var mesela ona gittiğimde doların kuruna göre değil de anlaştığı toptancının fiyatlarına göre fiyat çıkarıyor ve piyasaya göre ucuz oluyor. Adam 50 tl ye alıp 75 e sattığı ürünü dolar yükseldi diye 100 satmıyor en azından. Siz de öyle bi yer bulabilirseniz anca o şekilde toplama bir pc sahibi olursunuz.

MrX bunu beğendi.
  11. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    şuan eski model xeon2670(v1) kullanıyorum.. gigabyte x79 anakart ile
    teknik olarak işlemcim ve diskimde yavaşlık görmüyorum. ama ne hikmet ise windows 8.1 de ağırlaşma hissediyorum. genel olarak portable yazılımlar kullanan biriyim. güncellemeleri de üzerine yapıyorum.

yeni bilgisayar alacakların ryzen serisi düşünmelerini isterim.

anakart konusunda şunu belirtmem gerek... intel ve klasik işlemciler için yazayım. 6. nesil işlemciler için enaz 5 farklı chipset vede ve aynı chipset için ise 3-4 alternatif model oluyor. satıcılar bazen en pahalısını bazen de olur fiyatlısını öneriyor.
    satıcı ne derse desin. öncelik kendi bütçeniz ve kasa ile amaçlarınız

aramızda pro olarak hack/penetration işi yapan olduğunu sanmıyorum. varsa zaten bir şekilde kendilerini amorti ederler. gelir seviyelerine göre... hatta gidip xeon 2698 işlemci kullansın bile derim. ama hem öğrenci olacaksın, hem durumun kötü olacak ve k serisi işlemci hedefin olacak... bu beni üzer.
    çevremde insanlar "son model bilgisayar" talebleri ile gelirler. "kim kullanacak ve ne iş yapacak" diye sorarım. ne kadar paran var sonraki aşamalardaki sorumdur. ama birçok kişi kaç liran var der. gerek yok arkadaşlar.
    bu bilgisayarlar için harcanan para sadece sizin değil. genel devlet parası. teknolojisini biz üretmiyoruz. bakın BOR ülkemizde çıkıyor ama işlenmesi ve kime kaç liradan satılacağına devlet karar veremiyor. adam oturduğu yerden tüm dünyaya kafa tutup haraç kesmeye çalışıyor

interpol listesinde olan bir hacker ımızın güzel bir sözü var, "sizin milyon dolarlık server larınızı 500 liralık pc im ile hack ledim."

evet. benimde hayalimde bir çift x2698 işlemcili makinem olsun istiyorum. üzerinde raid ram kartım ile. ve m2 disk lerim ve ssd lerden oluşan nas ım olsun istiyorum. istiyorum ama... ihtiyacım varmı veya ne amaçla nerde nasıl kullanacağım??? sadece istemiş oluyorum. param bile olsa alsam, israf olmuş olacak.

bu arada..
    x2670 işlemcim ve 780ti ekran kartımda.. güncellemeleri kapattım. kullandığım iso enaz 1,5 senelik. ve ne garibdir ki, aralıklı olarak bana güncellemeleri açmamı isteyen/öneren mesaj da çıkıyor. niçin ????

teknik olarak linux bir OS kullanmama sebebim.. medya oynatıcıları sorunum var. yani OB 7.1 ses kartına sahibim 5+1 kolonlarım var ve linux de tam olarak bunları kontrol edemiyorum.
    2 monitörüm var. monitör arası geçişlerde sorun yaşıyorum. vlc bozuluyor. marka ve çıkış portu farkı olduğunu düşünüyorum. windows bunu dert etmiyor ama maalesef linux de bu ekran geçişleri sorun.
    windows da olsun linux de olsun bu ekran geçişlerini.. hatta 2 ekranı nasıl kullanabileceğimi bilen varmı ?
    açıklama yapayım. windows da 2 monitör arasında pencere geçişleri sorunsuz ve dalgalanma olmadan yapıyorum. sorun yok. ama kmplayer ı 2 monitör de tek görüntü çıkması.. yani indirdiğim 4k filmi genişletmesini....
    linux de sormuyorum bile.. daha vlc yi monitör geçişlerinde bile sorun var. o sebeple de daha az sorun çıkartan smplayer kullanıyordum

aynı şekilde skype de boyut sorunu kısmen devam ediyor.
    teamviewer ı host a almak istediğimde deamon mıydı neydi onu önce çalıştırmamı isteyen mesajı...

vede en büyük sorunum.. vmware workstation yükleme... maalesef güncel bir anlatım yok. sürekli birşeylere hata buluyor yüklerken. güncel key vs istiyor.

birçok kişi linux ün sorunsuzluğundan bahsediyor.. evet OS olarak bende inanıyorum ama son kullanıcı açısından ?

yeni model işlemcilere eski model .. misal 6.nesil işlemcili pc ye win7 kuramazsınız.. ilk patlak usb klavye mouse çıkıyor. ps2 takıyorsunuz veya usb3 driver ı filan yüklüyorsunuz.. kurulum bitiyor.. ama usb ye geçtiğinizde sistem nakavt.

yani mikropsoft sizi PARA HARCATMAYA zorluyor.

linux geliştiricisi olan veya dağıtım üretme hevesinde olan arkadaşlar var ise aramızda vaz geçsinler

yeni bir linux dağıtımına ihtiyacı yok dünyanın... son kullanıcı hedefli ve stabil ve TAM Modüler bir linux yönetimine ihtiyaçları var.

Skype bir zorunluluk değil ama ben fosil olduğum için. bazen icq bile yüklediğim oluyor. (özellikle ruslar kullanmaya devam ediyor)
    vlc zorunluluk değil ama benim tv im olmadığı ve altyazılı film-dizi sevdiğim için.
    çok fonksiyonlu cihazlar var. ve çevremdeki herkes herşeye ayrı ayrı sahib olmasın yer kaplamasın diye bu tür cihazları öneriyorum. İşyerinde herkes kıçını kaldırıp 10m ilerdeki fotokopi de işini görmek yerine kendi masaüstünde çok fonksiyonlu yazıcı istiyor. ve ister istemez hepsinin teknik sorunları ve hepsinin toner derdi.. ve herkesin fantezisi ile uğraşıyoruz

linux dağıtımları da bu şekilde
    son kullanıcı hedefi yok. çözüm değil.. kendini isbat etme hevesindeler

çok fazla karışık çok fazla içerik yazmışım...

üzgünüm... dert konu çok fazla.

paranızın yettiği değil. hayalinizdeki bilgisayar değil...
    ihtiyacınız olan ve zaman/bilgi oranına göre sizi amorti edecek bilgisayarı alın

gerisi heves...

AcemiLinuxcu, MrX ve Al-Farabi bunu beğendi.
  12. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    satıcıların giderleri artığı için mecburen öyle davranmaları gerekiyor.:hükümet elektrige,suya,benzine,ekmeğe zam getirecek diyelim ekmek çoksa bile bunu yapacak.Bunun adı enflasyon oluyor.Türktelekomun akk si gibi aslında internet hizmeti çok rahat verebilir.Neden öyle bir ayar yapmışlar çünkü para gelsinde hükümete vergiyi verelim.Kimbilir nerelere gidiyor para..Biz üreten ülkeden çok uzaktayız.Tarımda da mahvoluyoruz üretebildiğimiz bir şey yok.Biz 751 yılında ne oldu ile uğraşıyoruz.Kanımız kırmızı ay beyaz diyip duruyoruz.Asiliz falan.Lan gerzek diyorsun altında mercedes kulagında apple kulaklıgı donun çinden o kan pek asil gibi dumuyor.Böyleleri her yol mübah deyip yahudiler gibi ölünce allah beni cennete koyacak diyor.Neyse dolardan para kazanıp fırsatcılık ile gidip daire alıp kirası ile geçinen çok. biri ben değerliyim diyor öbürü oy da oy ..hizmette hizmet diyor 90 yıllarda türkiye ile hiç bir fark yok zihniyet aynı.Köşeyi dön zengin ol.İnsanın kanı değil asil olan ,kalbindeki zikri iyiyse asildir.Yoksa allah ne yahudiye sen önemlisin demiş ne de türke arap'a...Takvası iyi olan yükselir. Önemli olan o zemini oluşturmaktır takva sahiplerinin çogalmasıdır.yoksa günü birlik yaşayıp orasını burasını açıp zengin olmak değildir:işte kurdukları düzen veya gelinen nokta dindar ama kalbinde kıdım iman olmayan topluluklar olusturup kendilerine dahil ediyorlar.Şeytani düzenlerine de kılıf uyduracak bu topluluklar imanı olanlar onları çok iyi tanıyor tanıyacaktır.Umarım o ince çizgiye dikkat ederiz.

MrX ve Al-Farabi bunu beğendi.
  13. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    Sana katılıyorum.bazilari var YouTube Instagram Facebook veya film müzik gibi basit işler için 5-6 bin vermesi acınası durum.adam AutoCAD,3D modelleme,programlama veya mühendislik işleri icin alması doğal karşılanabilir.sonucta grafik işlemci gücü önemli oluyor.ulke bu yüzden bir dengesizlik var ihtiyacı olan alamıyor ihtiyacı olmayan alabiliyor.Bu durum kesinlikle hükümetin suçu...

AcemiLinuxcu ve MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share