1.                        

Raspi fantezim

'Beyin Fırtınası' forumunda TosunPASA tarafından 18 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Merhaba dostlar
    youtube da gezerken raspi nin sata disk bağlantılı addon kartını gördüm. hazır kutulu satılıyor. (adı raspi olması şart değil... ben geliştirme kartlarına ben genel olarak raspi diyorum. malum kartdan dolayı.. mevcutda 4gb ram i olan farklı markalarda mevcut)
    extra bilgi : evimde mini kasa var. içinde inte 32xx işlemci 4gb 1600 lük ram ve intel 2500 serisi ob vga sı olan... minik canavarım var ama ben daha küçük sistem olsun istiyorum

şimdi 1-2 fantezim var. sizlerle paylaşayım olurluğunu yapılabilirliğini konuşalım
    yapabileceğine inanan arkadaş varsa da hardware i alacağım. (İstanbul içi olması şart)

hayalimde 1 den fazla raspi kullanılmasında sorun yok ama asıl derdim hepsi tek ekrandan kontrol edilebilmesi
    a) nas - media server olması
    b) localhost
    c) firewall & vpn & proxy

nas kısmı için hazır raspi 3 için özel daha ufak ama sata girişi olan ve adaptör ile beslenen case li yapı hazır satılıyor. 45usd gibi birşey.
    freenas vs içinde ne tür yazılım desteği var bilmiyorum. sanala

https://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G151505170472

firmasında bu tür ürün var. linkdeki ürün 2gb ram li ve 2.5-3.5 sata destekli
    hazır kutu.
    bunun gibi sistemler ile neler yapılabilinir ?
    misal.. wifi desteği olduğu için bir yazılım ile cep tlf una mac adres güvenlikli olarak cep ten kontrol edilebilme. aynı zamanda wan/lan destekli.
    tv ye bağlanabilme. media server yapabilmek. mp3 player video player.. kişisel resim galerisi
    android game server...
    torrent.
    ev otomasyonu
    LAN firewall yapısı

bunlar benim ihtiyacıma göre yaptığım beklentiler.
    düşündüğüm yapıda... mevcut wan/lan bağlantısı için en minisinden üzerinde firewall olan modeli ile diğer disk - media server olanların güç devreleri vs kontrolünün sağlanması.

yani evden çıkarken sadece firewall devrede olacak. diğerlerini kapatacağım. veya bir film buldum. eve bağlanıp download ettireceğim. ve sonra inen dosyayı kontrol edip devreyi kapatacağım
    aynı firewall üzerinden ip veya analog kameraları kontrol edeceğim. çevre bina güvenliği
    masraf yaptım. akşam unuturum diyerek bağlanıp localhost daki masraf tablosuna giriş yapacağım...

yani aklınıza gelen... yapabileceğiniz.. yapılmış daha iyi projeler. yapılabilecek projeler konusunda bir paylaşım bekliyorum

yani evdeki tüm sistemi bir firewall arkasına koyup tek merkezden herşeyi nasıl kontrol ederiz ?

Al-Farabi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share