1.                                                

Raspberry Pi Remote Control Server Kurulumu

'Dökümanlar' forumunda RichWarrior tarafından 19 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. RichWarrior

RichWarrior Albay

Ödül Puanları:
    28
    Web Sitesi:

Merhaba Arkadaşlar;
    Geçtiğimiz günlerde raspberry pi almıştım ve içerisine ssh ile bağlanıp uzaktan çalışıyordum. Öyle ihtiyaçlar doğdu ki çoğu zaman uzaktan bağlanmak nasıl olurdu gibi vs düşündüm. Çünkü tek monitör kullanıp sürekli kablolar ile vs uğraşmak çok sinir bozucuydu. Modem üzerinde bulunan usb portundan raspi cihazıma güç bağlantısını yaptım. Cihazı evin köşesinde herhangi bir yere attım gitti. Sonra içerisine ssh kurdum. Sıra geldi rdp server kurulumuna.

apt-get install x11vnc

Bu komut ile x11vnc programını kurdum. Bunun dışında xrdp, tightvncserver gibi yazılımlar da var fakat bende çalışmadılar.

x11vnc -storepasswd

Bu komut ise cihaza uzaktan bağlanırken auth işlemi için sizin şifre belirlemenize yaramakta.

x11vnc -ncache 10 -auth guess -nap -forever -loop -repeat -rfbauth /root/.vnc/passwd -rfbport 5900 -noncache

bu komutu ise ben bir .sh dosyası haline getirdim. Ssh ile bağlanıp bu dosyayı çalıştırıyorum. Bu komut olmadan bağlantı kuramıyorsunuz bi nevi x11vnc servisini başlatıyor.

https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/

Bu sayfadan ise vnc viewer indirip ip_adresi:5900 şeklinde bağlanıyorsunuz.

Sonuç :

TosunPASA, MrX ve Al-Farabi bunu beğendi.
  2. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    güzel bir çalışma
    aynı konuyu windows ortamından linux e.. linux den windows şeklinde çalışma da paylaşırsan güzel olur

bu arada sormak istediğim bir konu var.

vnc servisi 5900 ve java da 5901 olarak default geliyor

fiii tarihinde centos üzerinde vnc denerken 1-2 gibi port tanımları ile ulaşmış idim. windows ortamında realvnc kullanıyor iken istediğim port ve girişleri RUNTIME değiştirip, şifre bağlantı kalite/güvenliğini değiştirmekteyim. burda sorun yok
    aynı şeyi ister x86 grubundaki bir linux veya arm üzerindeki linux lerde nasıl yapabilirim ?

yani default port ve güvenlik screen size/fecth kalitesini nasıl değiştirebilirim ?

windows makinelerde 1024 gibi çözünürlük ile bağlanıp balı olduğum ekran veya karşıdaki monitör desteğine göre anlık değiştirip yapabiliyorum.
    ben 5900 ve 5901 i kapatıp, yerine 12345 gibi 64k dan istediğimi tanımlıyorum; timeout u sıfırlayıp session ı limitsiz hale getirebiliyorum

neden sordum ?

https://www.online.net/en/dedicated-cloud#scw-arm

linkinde görebileceğiniz gibi arm ler üzerinde linux os kurulan bir vps/vds almayı düşünüyorum. büyük ihtimal ile arch linux olacak. xfce yi kurmada sorun yok.
    sorun vnc kurup port şifre değişimlerini anlık yapmak istiyorum. linux ler biliyorsunuz yeni user açtığınızda mevcut user ın desktop u gitmiyor base/default desktop geliyor. dolayısı ile de ben kvm den root için oluşturacağım ekranı vnc ile de görüntülemek istiyorum

hatta verdiğim linkdeki cloud da proxy/tunnel/dns hizmeti de kendime sağlamak istiyorum. yani telekom limitasyonunda da kaçmak ve linux deneyimlerimi de cloud a taşımak istiyorum

konu/lar hakkında bilgin-tecrüben var ise paylaşabilir misin ?

MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share