1.                                                

Raspberry Pi 2 | Gpio Role Kontrol.

'Raspberry Pi' forumunda KaliBot tarafından 16 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    12
    Web Sitesi:

Merhaba arkadaşlar.

Raspberry Pi 2 Nedir öncelikle ona değinelim.

Raspberry Pi, Raspberry Pi Foundation tarafından 2009’da geliştirilmeye başlanmış kredi kartı büyüklüğündeki tek board’dan oluşmuş tam donanımlı bir mini-bilgisayardır.

Teknik Özellikleri:
    İşlemci: Broadcom BCM2835 (700MHz, ARM1176JZF-S tabanlı)
    Grafik İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV (OpenGL ES 2.0, 1080p destekli)
    256MB RAM Yeni modellerde 512MB Ram
    1 adet USB 2.0 (Model B’de 2 tane var)
    HDMI yuvası
    SD Kart Okuyucu,
    3.5mm ses jakı,
    RCA Video Çıkışı,
    CSI Bağlantısı
    Ethernet (Sadece Model B’de)
    İşletim sistemi: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux ve türevleri
    Düşük Seviye Çevre Birimleri: 8 adet GPIO, UART, I²C bus, SPI bus’la birlikte iki Chip Select, +3.3 V, +5 V, ground

** Yeni versiyonunda özellikler değişiklik gösterebiliyor.

16 Port 5v role kartı

Raspberry nedir öğrendik, teknik özelliklerinde de görebileceğiniz gibi Raspberry nin üzerinde GPIO çıkışları mevcut. Raspberry olmadan önce de GPIO için PCI kartlar mevcuttu zaten ama Raspberry ile bunun gelmesi yer kaplamayan bir bilgisayar olmasıdır.

Rolenin görevi, bir devreyi on/off durumuna getirmeyi veya veri alış verişini sağlamanızı sağlayan elektronik bir kontrol devresidir.

GPIO kartları da bilgisayar ile role arasındaki iletişimi kurmaktadır.

Bu ne demek oluyor derseniz şöyle açıklayayım, GPIO soketleri ile role kontrolü sağlayabiliyorsunuz, bunu bir ev otomasyon sistemi olarak düşünün, role ile gönderdiğiniz veri ile kombi derecesinden, sulama sistemine kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz, sadece bir bağlantı ve yazılıma ihtiyaç duyarak.

Tabi ki bu sizin hayal gücünüze kalmış, ben ilk aşama olarak bununla ilgili bir yazılım geliştirdim ufakta olsa. Kafamda bazı planlar var tabi ki.

Öncelikle bu sistemi şirketin giriş kapısındaki bariyere entegre edeceğim, böylelikle kumanda derdi olmadan o kapıyı açacağım.

Yapacağım tek şey ( Bu sistemi kumandasız olarak da yapabilirsiniz, ama bariyer için mevcut karta role bağlantısı girmeniz gerekiyor bu da uzun hikaye şimdilik, biraz aceleciyimdir de. :) ) kumanda nın on off düğmesinin button çıkışlarını role bağlantısına aktarmak ve gpio bağlantısıyla bunu tetikletmek, yapacağınız yazılıma da web ortamından bağlanıp on off komutunu göndermek olacaktır.

Bunu yapınca size detaylı olarak anlatacağım. Bu benim aklıma gelen ilk şeydi sizde bunu geliştirebilirsiniz, hayal gücünüze kalmış.

Raspberry Pi 2 role kontrolü ve kurulumu hakkındabu dökümandan faydalanabilirsiniz.

Benim doküman hazırlamaya fırsatım olmadığı için yayınlayamıyorum ama bu da size yeterli olacaktır. Ayrıca youtube ile bir çok video ya ulaşabilirsiniz.

Ben şimdilik 8 adet lambayı role ye girip harici 220 volt ile destekledim, gpio kart ile pin girişlerini sağladım ve on/off komutları gönderebileceğim bir python script yazdım. Bunu ajax ile php dosyasına gönderip gpio ları tetikletiyorum hepsi bu kadar.

PHP kütüphaneleri de mevcut tabi ki ama python ile daha pratik olduğuna inanıyorum.

GPIO Çıkışlarına bağlayabileceğiniz Isı sensöründen tutunda, renk, ses sensörlerine kadar her sensör mevcut. Düşünün neler neler yapabilirsiniz.
    Şuan hali hazır da bir proje ile uğraştığım için geliştirme fırsatım olmuyor ama 2 aya kadar güzel gelişmeler kat edeceğime inanıyorum. Bunları da sizinle paylaşacağım.

Bir örnek daha vereyim, hatta şuan üzerinde çalıştığım Voip sistemleri, yani gpio ile bir arama yapıp belirli bir şifre koyup şifre doğrulandığı taktirde bir çok şey yaptırabilirim bu karta.

Biraz daha kendime güvenimi olsa arabama bağlayacağım ama, beynini yakmak istemiyorum şimdi, uzaktan çalıştırma vs.. Malum ufak bir hatada büyük bir mali sorunla karşı karşıya kalabilirim, size tavsiyem denemelerinizi ufak voltajlı led vs.. gibi cihazlar üzerinde yapın ve test edin.

Elektronik bilgim çok olmadığından söyleyebileceklerim bu kadar, isterim ki elektronik bilgisi olan arkadaşlar bu konuyu araştırıp bize daha detaylı bilgiler versinler...

Uyguladığım sistemin videosu :

Kaynak kodları :
    https://github.com/sercanyeniyurt/GPIOControlSample

Şimdilik size verebileceğim bilgiler bu kadar. Ben size zehiri verdiğime inanıyorum, gerisi sizin yetenek ve isteğinize kalıyor.

NoT: Alıntıdır.

2. qwertwqe

qwertwqe New Member

Ödül Puanları:
    0
    Hocam ellerinize sağlık güzel bir konuya başlangıç yapmışsınız inşellah bu forum böyle güzel işlerle dolsun, uygulamada güzel olmuş rolenin çalışma prensibine güzel bir örnek video, çalışmalarınızın devamını dilerim.

3. SistemAmelesi

SistemAmelesi New Member

Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Amele
    Web Sitesi:
    Ne oldu bariyer işi ? Bence Sensör koyunda bariyere adam araba falan sıkışmasın :)

4. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43

Bu Sayfayı Paylaş

Share