1.                                                

Pi PC ler : localhost için hangisi mantıklı ?

'Off Topic' forumunda TosunPASA tarafından 7 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28

merhabalar

localhost u kullandığım windows da sorunlar yaşıyorum.
    vmware kullanmak... team kullanmak.. skype derken aktif çalışan çok fazla port oluyor

bende bir adet pi alayım diye düşünüyorum.
    hemde bir pi ile alabileceğim performansı da ölçmüş olacağım

alternatif olarak....

https://www.friendlyarm.com/index.p...ath=69&sort=p.price&order=DESC&product_id=225
    4ram ve Mali T860 gru var ve oldukça detaylandırılmış diğer ek özellikleri var... (m2sata bağlantısı gibi)
    ve

http://www.orangepi.org/orangepiplus2/
    2ram Mali400MP2 gpu var...

malum.. php öğrenmeye çalışıyorum. nb ve evdeki pc de port vs sorunları çıkmasın diye LOCALHOST u ayırmak... ama bu ayrım esnasında da minimum alan kaplasın istiyorum. yani ethernet ve adaptörü takınca çalışsın... cebimde bile bir yerlere taşıyabilmek istiyorum

üzerine bilindik linux serilerinden kurmak istiyorum.
    arch/kali gibi...

ve xfce gibi hafif bir desktop kurmak... vnc olsun diğer rdp türlerini de yükleyip aşırı büyük bir db olmayacak...

raspi seçmeyişimin sebebi ... HALA 1ram olması...
    desktop vs ile hafıza kalmayışından dolayı... ama birisi ölü fiyata 2 veya 3 vermek isterse deneme yapmak isterim.. veya bana yakın birisi var ise, 1-2 haftalığına ödünç vererek bazı denemeler yapmak isterim ona göre de satın almak isterim

teknik verilere göre T4 daha cazip ama içine yüklenebilecekler konusunda tecrübem olmadığı için....

bu tür cihaz elinde olup hem tecrübesini hemde detaylı bilgisini paylaşabilecek varmı ?

poyrazkaan ve MrX bunu beğendi.
  2. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    12
    Web Sitesi:
    Pi yerine neden docker kullanmayı tercih etmiyorsun ? son zamanlarda oldukçe işimi gördü ip ve portlarda da gerekli konfigrasyonları dilediğin şekilde gerçekleştirebilirsin

MrX bunu beğendi.
  3. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    @KaliBot

docker dan bahsettiğin sanal sistemler ise... zaten hali hazırda ben vmware kullanan biriyim. ve onun kullandığı portlardan ve dolayısı ile sanallaştırmanın harcadığı performans ve servislerden dolayı bir Pi yapısına geçmek istemiş idim. çakışmalar oluyor.
    cloud yapısından bahsediyorsan eğer... sürekli online olmaktan şikayetçiyim. yani o sebeple cebime koyup gitmekden bahsetmiş idim.

sanallaştırma tarafdarı ve mümkün ise ev kullanıcılarının da sanal sistemlerde çalışmasını.. öyle ki... eve güçlü bir pc alıp akabinde herkes bir thinclient/zero client mantığında ana pc üzerinde çalışarak .... diye düşüncelerim var halende.

misal biz linux kökenli bir sistemdeyiz.
    maalesef bir linux pc kurmak ve onunla ilgili alışılmış programları yüklemek sorun. mac de olduğu gibi hazır bir sistem veya yeterli sayılacak program ile gelen bir yapı yok. buna sebeb açıkkaynak kod ve birim satınalma/kullanma maliyeti de etkin

docker lar için video ve yazılara 2 dak baktım ama sanallaştırma yapısı olduğu kanaati uyandı ki ... zaten evimde xeon kasa nın yanında 3. nesil işlemcili slim bir baby kasam var. ona linux veya localhost kurarak ek bir hardware ile.. ki kullanacağım işden fazla enerji ve hardware harcamakdan bahsediyoruz ve ben istemiyorum.

Pi ler hem boyut hemde ihtiyac duyulan performans için yeterli olduğunu düşünüyorum

SD650 çekirdekli bir tlf um var... eğer kaba bir kıyaslama yapar isek; birçoğunuzun evindeki pc den daha güçlü ve performanslı. harcadığı enerji ve kapladığı yer açısından.

şimdi birisi ile yazıştım. orance pi 2 plus hakkında.. evde pc amaçlı kullanmak için almış ve youtube performansını beğenmediği için satmaya karar vermiş....
    göreceli bir karar.. çünkü herkes aynı şekilde ve aynı performans da kullanmaz.. onun beğenmediğini ben beğeniyor olabilirim. veya benim beğenmediğim birçok şey için insanların çok ilgisini çekiyor.. buna sosyal medya ismi verilen siteler gibi.

insanların balış açılarına basit bir örnek vereyim...
    ünlü bir şarkıcı veya film artisti ile resim çektirme hevesindekileri ben anlayamıyorum.. beni daha sonra gördüğünde hatırlmayacak biri ile neden fotoğraf çektirmek isteyeyim ????!!!! bu düşünce ve mantık benim açımdan çok garib ve ezik....

docker için ilk izlenimimde hata var ise detaylı paylaşım.. hatta konu açmanı tercih ederim

selamlar

MrX bunu beğendi.
  4. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    12
    Web Sitesi:
    Dockerı sanırım yanlış kaynaklara veya yanlış anlamışsınız.

Docker sanallaştırma yapmıyor temel amacı konteynırlaştırmedir docker sanallaştırma yazılımlarından çok daha performanslı ve daha az kaynak tüketir. docker içerisinde kendi netwokünü kurp her uygulama için ayrı ayrı portlar tanımlayabilir ip adresleri gerek sistem tarafından gerek kendiniz manuel tanımlayabilirsiniz. pi bir süre sonra işinizi görmeyecektir. Docker ise herzaman elinizin altında olacaktır. müsait bir zamanda döküman paylaşırım docker için

MrX bunu beğendi.
  5. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Dostum banana pi nin modellerindende seçebilirsin hem kali ile uyumlu :)

6. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    @MrX
    şimdi onun modellerine baktım da... ençok dikkatimi BPI-R1 serisi oldu
    neden ?

üzerinde 4 tane 1GB ve 1 adet de wan girişi olması... ben içinde e7400 işlemci olan büyük kasaya pfsense kurdum. içine de 2 adet pcix ethernet taktım ki firewall olsun.... dolayısı ile oldukça kaba ve oldukça büyük....

bpi-r1 modelini şimdi pfsenseyi kuran arkadaşa söyledim. inceleyecek.. eğer bu maksad ile küçük ve orta ölçekli giriş seviyesi firewall için kullanılma durumunda........... offfff offfffff hem enerji tüketimi hemde kapladığı yer azalacak. firmaya saldırı pek yok. ama lamer ların çoğalmayacağını kim garanti ediyor.

ve ev için yeterli olabilecek bir cihaz olarak düşündüm. arkadaş bir incelesin...

bu arada banana pi modellerinde olabilecek ler içinde 2gb ram li modeller var ama mali400 bulunuyorlar ve MAALESEF 8gb emmc leri var.. tf card girşi var sanırım kartın alt kısmında ama çok cazip gelmedi...

orangepi 2 satışını gördüm ama eleman tatilde olduğu için beklemede şuan olay... aslında 4gb ram li olan nanopc-t4 aklımdan çıkmıyor.. resmen rüyalarıma girdi...

orangepi konusu netleşsin...

bu arada gençler sizler bu cihazlarda program ve kontrol sistemleri geliştirmeyi düşünmüyor musunuz ?
    kali ile bence çok fazla zaman harcamayın

phyton ve rubby ile işe başlayın
    öncelikle kendi eviniz için bir otomasyon sonra da dediğim gibi mini pc lerde çalışabilecek max performanslı db li sistemler geliştirin derim....

yaşım 48 olmasa......

MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share