1.                                                

Perl Programlama Diline Giriş

'Perl' forumunda Hattab tarafından 11 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Hattab

  Hattab New Member

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  550
  Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  ==Önsöz==
  Söze, ilk olarak, "''neden [Perl - Vikipedi Perl] konusunda İnternet'te yayınlanan türkçe bir kitap yazmaya karar verdim?''" sorusu ile başlamak isterim. Burada, anahtar sözcükler, ''Perl'', ''türkçe'' ve ''İnternet'''tir. Perl, kanımca ve bir bakıma günümüzün BASIC dilidir; programlar çalıştırılmadan hemen önce, bir yorumlayıcı tarafından derlenir. Bundan dolayı, bir Perl programının kaynak kodunu, Perl yorumlayıcısının bulunduğu herhangi bir makineye koyduğunuz zaman, çalışmaya hazırdır. Perl'in bu taşınabilir olma özelliği C'ye (en çok sevdiğim derlenebilen programlama diline) benzer; belli başlı tüm sistemlerde (örneğin tüm UNIX'lerde ve [http://www.activeware.com/ Win32 platformlarında]) çalışan Perl yorumlayıcıları bulunmaktadır.

  İkinci anahtar kelime ''türkçe'' idi. Perl konusunda, İngilizce olarak bir çok kitap, makale ve [http://www.perl.com/pub/q/********ation İnternet üzerinde] bilgi olmasına rağmen, türkçe kaynakların azlığı, beni bu konuda bir şeyler yazmaya yönlendirdi. Daha önce yazdığım C programlama dili ile ilgili türkçe kitap ve bilgisayar konusunda yaptığım çeşitli çeviriler beni yüreklendirdi. Bu kitaba başlarken aslında yazdığım konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığımı ve konular ilerledikçe, okuyucu ile beraber kendimi de bilgilendirmek amacında olduğumu belirtmek isterim.

  ''İnternet'' konusuna gelince, Perl yorumlayıcısı [Perl - Download - www.perl.org paylaşılan ücretsiz bir yazılımdır]. Hatta, kaynak kodu serbestçe İnternet üzerinden dağıtılmakta olduğundan, herkes kolayca elde edebilir ve kendi gereksinimlerine göre üzerinde değişiklikler yaparak kullanabilir. Böyle açık bir ürünle uğraşıldığı zaman, bu ürünle ilgili her türlü bilgi ve dokümantasyonun herkese açık olması gerekir. Bunun için, Perl ile ilgili [[Perl_PDG/Bibliyografya|birçok kitap]] (kısmen yada tamamen) İnternet'te yayınlanmıştır.

  ===Perl Nedir?===
  Perl konusunda en uzman kişi ve yaratıcısı olan Larry Wall, Perl'i şu şekilde tanımlamaktadır:

  :perl her türlü metin içeren dosyayı tarama, bu dosyalardan bilgiyi oluşturma ve bu bilgiye dayanarak raporlar üretme konusunda eniyileştirilmiş bir yorumlanan dildir. Ayrıca, birçok sistem yönetim işi için de iyi bir dildir. Dil güzel (küçük, zarif, şık) yerine pratik (kullanımı kolay, verimli, tam) olacak şekilde tasarlanmıştır. ''C'', ''sed'', ''awk'' ve ''sh''’ın en iyi özelliklerini birleştirdiği için bu dillerle tanışıklığı olan kişiler fazlaca bir güçlükle karşılaşmazlar. (Dil tarihçileri, ''csh'', ''Pascal'' ve hatta ''BASIC-PLUS''’tan da bazı izler bulacaktır.) İfadelerin sözdizimi C'nin ifadeler için kullandığı sözdizime çok benzemektedir. Birçok UNIX hizmet programından farklı olarak, Perl verilerinizi sınırlamaz; örneğin, eğer belleğiniz varsa, tüm bir dosyayı tek bir karakter dizisi içinde yutabilirsiniz. Özçağrı derinliğinde sınır yoktur. İlişkilendirilmiş diziler için kullanılan "hash" tabloları, performansı bozmamak için gerektiği kadar büyüyebilir. Perl, büyük miktardaki verileri çok hızlı bir şekilde taramak için karmaşık desen eşlemesi teknikleri kullanmaktadır. Metin bilgisi için eniyileştirilmiş olmasına rağmen, Perl, aynı zamanda ikili verileri de işleyebilir ve dbm dosyalarını (eğer dbm varsa) ilişkilendirilmiş diziler gibi gösterebilir. Setuid Perl progr*****ları, birçok aptal güvenlik açıklarını engelleyen bir veri akışı izleme mekanizması aracılığı sayesinde C programlarından daha güvenlidir. Eğer normalde sed, awk veya sh kullanarak çözeceğiniz bir problem varsa, ancak onların kapasitesi yetersiz kalıyorsa veya biraz daha hızlı çalışacak bir çözüm arıyor da C kullanacak kadar önemli bir çalışma yapmayacaksanız, Perl tam size göre olabilir. Ayrıca, yazmış olduğunuz sed veya awk progr*****larını Perl'e çeviren çevirici programlar da bulunmaktadır.

  Yukarıda anlatılanlardan bazıları (''sed'', ''awk'' vs.) size pek bir şey ifade etmiyorsa, endişelenmeyin. Zira, Perl bir C, Pascal veya BASIC'ten pek farklı değildir; yani klasik bir programlama dilleriyle çözülen problemleri de Perl kullanarak pekala (ve muhtemelen daha az kodlama zamanı harcayarak) çözebilirsiniz.

  Haa... Bu arada, Perl sözcüğünün nereden geldiğini merak edenler için şunları söyleyebilirim: Perl, "Pratik Çıkarım ve Raporlama Dili" ('''''P'''ractical '''E'''xtraction and '''R'''eport '''L'''anguage'') sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. Perl'in sloganı ise "bir şeyi yapmanın birden fazla yolu vardır" (''there's more than one way to do it''). Perl'in yaratıcısına göre, bir Perl programcısının (yoksa herhangi bir programcının mı?) en önemli "erdemi" Tembellik, Sabırsızlık ve Ukalalıktır! Neyse, siz de benim gibi yapın ve bunları ciddiye almayıp keyif almaya bakın.

  ===Perl'in Avantajları===
  Perl'in güçlü olduğu tarafları ve diğer avantajlarını tekrarlamak gerekirse; Perl'in iki önemli avantajı vardır: Listeler ve ilişkilendirimiş dizilerden oluşan ''devingen veri yapıları'' ve üstün performanslı desen eşlemesi sağlayan ''güçlü metin işleme özellikleri''. Bunların dışında zengin ağ fonksiyonları, kalıcı veriler, nesne yönelimi gibi özellikler de içerir. Perl kullanarak çözülebilecek problemlerin yapısında genellikle veri indirgeme ve çözümlemesi, veri dönüşümü, doküman derleme ve yönetimi gibi özellikleri bulunur. (Yine anlaşılmaz bir dille yazmaya başladım! Neyse, zaten önsözleri kimse okumaz...)

  Perl dili hızlı kodlamaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olduğu için, fazlaca bildirim ve tanım yapmaya gerek yoktur. Yani, diğer programlama dillerinin aksine, yürütülebilir kod yazmadan önce, tipleri, değişkenleri veya altyordamları bildirmenize gerek yoktur. Bu, özellikle basit sorunlar çözmek için yazılacak olan programlarda çok yararlıdır. Perl'in diğer güzel özelliklerini ise kitabın geri kalan sayfalarında kendi kendinize bulacaksınız.

  Perl'in zayıflıkları arasında ise, derlenen programlara göre, Perl'de yazılan progr*****ların daha yavaş çalışması, bazı özel karakterlerin (<code>$</code>, <code>@</code>, <code>#</code> vs.) çok sık kullanılması (örneğin, değişkenlerin önüne sürekli <code>$</code> konması) ve bazı kişilere göre, bir işi yapmak için bir fazla yöntem bulunması sayılabilir.

  ===Kullanılan Sistem===
  Perl taşınabilir bir programlama dili olmasına rağmen, bazı sistemlerde (özellikle Perl yorumlayıcısının o ortamdaki bazı hatalarından dolayı) bir takım farklılıklar ortaya çıkabilir. Sistemler arasındaki farklılıklar ve bazı Perl hataları [news:comp.lang.perl.misc İnternet'te] bolca tartışılmaktadır. Bu kitapta verilen örnekler, Linux ve Windows altında çalışan Perl versiyon 5.8.6 ile test edilmiştir. Diğer sistemlerde de aynen çalışması beklenmektedir.

  ===Kitabın Yapısı===
  Bu kitap, temel yazı tipi dik yazıdır. Sözdizimsel gösterimde, sözdizimsel sınıflar ''italik'' yazı stili ile gösterilmiştir. İsteğe bağlı bölümler, arkalarında satır altına yazılan <sub>opt</sub> simgesiyle gösterilmiştir. Program bölümleri, ekran veya yazıcı çıktısına benzetilmek için, <code>eşit aralıklı</code> yazı tipiyle yazılmıştır. Program açıklamaları <code>''italik''</code> ile yazılmıştır. Bilgisayar girdi/çıktısı da <code>eşit aralıklı</code> yazı tipiyle gösterilmiştir; çıktı, girdiden ayırt edilebilmesi için, <code><u>alt çizgili<u></code> yazılmıştır.

  Kitabın geri kalan kısmında ??? bölüm, ??? ek ve Perl programlama diliyle ilgili bazı kaynakların liste halinde verildiği bir [[Perl_PDG/Bibliyografya|bibliyografya]] vardır. [[Perl_PDG/1._Genel_Bir_Bak%C4%B1%C5%9F|Bölüm 1]]'de dile bir giriş yapılmakta ve basit programlar yazmak için gerekli olan genel bilgiler verilmektedir. [[Perl_PDG/2._Temel_Veri_Yap%C4%B1lar%C4%B1_ve_Referanslar|Bö lüm 2]], Perl dilindeki temel veri tiplerini anlatmaktadır. [[Perl_PDG/3._%C4%B0%C5%9Fle%C3%A7ler_ve_%C4%B0fadeler|Bölüm 3]] kontrol deyimleri ve doğruluk-değerli, yani mantıksal, ifadeler üzerinedir. ..................... Ekler ise Perl yorumlayıcı ortamı ile ilgili bazı bilgiler içermekte, bazı problemlerin yanıtlarını vermekte ve kitapta kullanılan terimlerin İngilizce karşılıklarını bulmak için küçük bir [[Perl_PDG/A._S%C3%B6zl%C3%BCk|sözlük]] içermektedir. Kitapta, olanaklar dahilinde, yaygın olarak kullanılan Türkçe terimler tercih edildiği için, İngilizce bilgisayar terimleri hakkında bilgi sahibi olan okuyucu, bu kitapta kullanılan Türkçe terimleri anlamak için bu sözlüğe başvurabilir.

  ===Problemler===
  '''1.''' Aşağıdaki "Perl programcığı"nı sisteminizde çalıştırmaya çalışın:
  print "Perl'den merhaba...";
  Windows platformunda belki farketmeyebilirsiniz, ama program ekrana <CODE><u>Perl'den merhaba...</u></CODE> yazısını yazdıktan sonra yeni satıra geçmemektedir. Bunu en iyi şekilde bir UNIX platformunda görebilirsiniz. Perl'de ekrana yazılan bir satırı bitirmek için en sona <CODE>\n</CODE> eklemeniz gerekir.

  Şimdi de aşağıdaki programın ne çıktı vereceğini kestirmeye çalışın:
  print "bir";
  print "iki\n";

  '''2.''' Bir Perl programını çalıştırmanın yöntemleri nelerdir? Hangi komutları girmeniz gerekir? Bunu öğrenmek için etrafınızdaki deneyimli Perl kullanıcılarına danışın. Eğer durum gerçekten ümitsizse bu sayfanın [[Tartışma:perl PDG/0. Önsöz|tartışma]] bölümüne danışabilirsiniz.

  CGI/Perl ile sunucu taraflı programlama: CGI Nedir?

  CGI kelimesi, Common Gatevay Interface kelimelerinin başharflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkcesi de "ortak geçit arayüzü" anlamına gelir. CGI ile ziyaretci tarafından server’a bir iş yaptırılır. Bu iş ziyaretcinin veritabanı olarak kullanılan dosyalara belli konularda kayıt yapabilmesi şeklinde olabileceği gibi ziyaretci sayısının sayılması, cookie ile yapılan işlemler, web üzerinden mail gönderilmesi şeklinde geniş bir yelpazede devam eder. CGI programlarında c++, visual basic scripting gibi diller kullanılabilse de genel olarak CGI programlarında perl dili kullanılır.
  Bunun sebebi geniş hosting desteği ve perl dilinin köklü ve geniş bir dil oluşudur. Biz buradaki örneklerimizde ve anlatımlarımızda perl programlama dilini temel alacağız. CGI programlarının işleyişi hakkında örnek verecek olursak web sitemizi ziyaret eden kişilerin görüşlerini bildirebileceği bir ziyaretci defteri yaptığımızı düşünelim. Web sitemize gelen ziyaretci ziyaretci defterine girer, görüşlerini bir form vasıtasıyla doldurur ve Submit (Gönder) basarak formun "action" kodlarıyla belirlenen ve form vasıtasıyla bilgilerin gönderileceği adres olan CGI ya da PL dosyasına bilgiler "bilgi yumağı" halinde gönderilir. bilgileri alan CGI dosyası bu bilgileri kendisine verilen komutlar doğrultusunda açar, değişkenlere atar, dosyaya kaydeder ve isteğe bağlı olarak mail vasıtasıyla defter sahibinin mail adresine gönderir.
  Sonuç olarak da ziyaretciye bir teşekkür içeren html dosyası gösterir. Örneğimizde ziyaretci CGI dosyasına bilgileri gönderdi ve CGI dosyası da server’a bir "iş" yaptırdı (dosya açtırdı, dosyaya kaydetti, dosyayı kapattı, mail gönderdi ve teşekkür mesajı içeren html dosyası yazdırdı)

  CGI ile neler yapabiliriz?

  CGI dosyaları az önce de belirttiğim gibi server’a bir takım komutlar verip "iş" yaptıran progr*****lardır. CGI dosyalarıyla web sitenizin ziyaretcilerle etkileşimini sağlayabilirsiniz. Onların görüşlerini ve önerilerini öğrenebilirsiniz. Bir takım bilgiler alıp dosyalara kaydettirebilir, daha sonra bu dosyaları inceleyip ziyaretcilerinizin görüşlerini öğrenebilirsiniz. Anket programlarıyla insanların istediğiniz konu hakkında düşüncelerini ve oranları öğrenebilirsiniz. Ziyaretci defteri hazırlayıp ziyaretcilerinizin görüşlerini alabilirsiniz.  Forum programlarıyla insanların bilgilerini paylaşabilecekleri ortamlar hazırlayabilirsiniz. Mail formlarla ziyaretcileriniz web üzerinden size e-mail gönderebilmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Toplist, mesaj tahtası vs. gibi programlarla hem web sitenize içerik katarsınız, hem de ziyaretci sayınızı arttırabilirsiniz.

  Perl ile sadece internette değil kendi bilgisayarınızda çalışan, bi takım işlerinizde pratiklik kazandıracak programlar da yapabilirsiniz.

  Perl öğrenmek zor ve zahmetlidir ama sonucunda bir "programlama dili" öğrenmiş olursunuz ve ilerde başka bir programlama diline geçtiğinizde özellikle döngüler ve değişkenler konusunda çok rahat edersiniz.

  Perl öğrenmek için ortalama html bilgisine (genel kodlar, özellikle form ve input etiketleri) sahip olmanız gerekiyor. Eğer yeterli derecede html bilgisine sahip değilseniz acemiler.net de ilgili bölümlerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu konuda internette bir çok kaynak var. Bundan sonraki derslerde ortalama html bilgisine sahip olduğunuz varsayılacaktır.


  Döküman Başlıkları:

  Exploits Nedir?
  Perl Exploit Nedir?
  Perl Exploit Nasıl Kullanılır?
  Python Exploit Nedir?
  Python Exploit Nasıl Kullanılır?

  Şimdilik Bu 5 Başlığımızla Başlayalım.

  Exploits Nedir?

  Arkadaşlar, Exploitleri Kullanabilmeniz İçin Herhangi Bir Ek Programlama Dili Bilmenize Gerek Yoktur.
  Ancak Exploit Kodlayacam Derseniz Programlama Bilmeniz Şart.

  Exploitlerin Yazılma Amacı Bizim İçin, Hedef Sistemdeki Açığı Kontrol Altına Almak ve Kolayca Sömürmekdir.

  Ben İhtiyacıma Göre Exploitleri İki Şekilde Kullanıyorum. Sitemizde Çeşitli Kaynaklar Var O Yüzden Kısaca Tanımını Yapacam.

  1) Remote Exploitler (Remote Exploitler Uzaktan Kontrol Amacıyla Kullanılır. Örnek: Sistemde Bulunmasak Bile Kendi Makinamızdan Karşı Sistemi Etki Altına Alabilmemizi Sağlar)
  2) Local Exploitler ( Local’de İse Kesinlikle Exploit’i Çalıştıracağımız Makinada Olmamız Gerekir. Örnek: Host, Server Gibi.)

  Hedef Sisteme Göre, Sistemdeki Açığa Göre ve Hedef Üzerindeki İlerlemelerime Göre Her İkisinide Kullanıyorum.

  Bir Exploit’in Hangi Dilde Kodlandığını Script Uzantısından Anlaşılabilir ( " .pl " " .py " " .php " vs...)
  Yada Script İçindeki 1. Kod Satırından Görebiliriz. ( " #!/usr/bin/perl " " #!/usr/bin/python " " <?PHP " vs..)

  NOT: Exploit Derleyici Programları Seçerken veya Kullanırken, Şuna Dikkat Etmeliyiz. Bir Exploit Perl Diliyle Kodlanmışsa Bu Exploit’i ActivePerl Programında Çalıştırmalıyız. Python Dilinde İse Python Programında Çalıştırmalıyız. Perl Exploit’i Python Programıyla Çalıştıramayız. Yani Exploitlerin Yazıldığı Dile Göre Derleyici Programı Kullanıyoruz.

  Kısacası Exploitler Bize Yardımcı Kodlamalardır. Exploit’in Ne Olduğunu Anlamadıysanız veya Detaylı Bir Açıklama İhtiyacı Duyulursa Konu Altına Yazın Detaylıca Açıklayayım.


  Perl Exploit Nedir?

  Arkadaşlar Yukarıda’da Belirttiğim Gibi, PERL Diliyle Kodlanmış Exploitlerin Uzantıları .PL Dir. Bu Exploit’leri Kullanabilmeniz İçin, Bilgisayarınızda ACTİVEPERL Programının Kurulu Olması Gerekir.
  Programı Sitemizden Yardımcı Yazılımlar Bölümünden Temin Edebilirsiniz.

  Eğer Windows Kullanıyorsanız ActivePerl Kurarak Kullanabilirsiniz. Linux Kullanıyorsanız Perl Komutuyla Exploiti Kullanılabilir.

  Detaylı Anlatımı Aşağıda Mevcut, Ancal Perl Exploit’in Ne Olduğunu Anlamadıysanız Detaylı Bir Açıklama İhtiyacı Duyarsanız Konu Altına Yazın Detaylıca Açıklayayım.


  Perl Exploit Nasıl Kullanılır?

  Arkadaşlar Perl Exploits’in Ne Olduğunu Yukarıda Belirttik. Perl Diliyle Yazılmıştır. ve Dosya Uzantısı.PL Dir.

  Bir Exploits İn Perl Diliyle Yazılıp Yazılmadığınız " #!/usr/bin/perl " Exploit Kodlarının En Üstünden Görebiliriz.

  Milw0rm, Securityfocus vb Sitelerden Bu Exploitleri Temin Edebilirsiniz.

  Örnek: http://www.milw0rm.com/exploits/9665

  Bu Exploite Baktığımız Zaman, En Üstte " #!/usr/bin/perl " Yazısını Görüyoruz ve Hemen Perl Diliyle Kodlandığını Anlıyoruz.
  Exploit’i Kullanalım.

  İlk Yapmanız Gereken, Milw0rm’dan Aldığımız Exploit’i black-king.pl Adıyla Kaydediyoruz. ve " C:\\\\Perl\\\\bin " Klasörü İçine Atıyoruz.

  *) Başlat - Çalıştır’a CMD Yazıyoruz ve Enter Tuşuna Basıyoruz.

  *) Karşımıza MS-Dos Ekranı Geliyor.

  *) Resimde’de Gördüğünüz Gibi Ekranda " C:\\\\********s and Settings\\\\Black-King> " Yazısı Var.

  *) Şimdi Biz Perl Dizinine Geçeceğiz. Girmemiz Gereken Komut. (cd..) Komutudur. cd.. Yazıp Enter’e Basıyoruz. ve Bir Alt Dizine İniyoruz. " C:\\\\********s and Settings> " Geldiğimiz Dizin. Burada Bir Kez Daha Aynı İşlemi yapıyoruz ve Tekrar (cd..) Yazıyoruz.

  *) Şimdi " C:\\\\> " C:\\\\ Dizinine Ulaştık. Buradan Perl Klasörüne Geçeceğiz.

  *) İlk Gireceğimiz Komut " cd perl " Komutudur. Şimdi Perl Klasörüne Girdik.

  *) İkinci Komutumuz " cd bin " Komutudur. Şimdi İse Bin Klasörüne Ulaştık.

  *) Exploit’imizi Çalıştıralım. " perl black-king.pl " Yazıyoruz.

  *) Karşımıza Exploit’in Derlenmiş Hali Geliyor. Dökümanda Kullandığım Exploit Bir Md5 Cracker Exploit’idir. Exploit’i derledik ve Kullanıma Hazır.

  *) Yapacağımız Son Şey 32 Haneli Md5’i Yazıp Enter Tuşuna Basmak. (PC’de İnternet Olmadığından Kullanamıyoruz [​IMG] )

  Gördüğünüz Gibi Perl Diliyle Kodlanmış Exploitler Bu Şekilde Kullanılıyor.

  NOT: Bir Perl Exploit’in Kullanımını Görmek İçin Kodlar İçinde " Usage " Kısmına Bakmanız Yeterli Olur.


  Python Exploit Nedir?

  Python Diliyle Kodlanan Exploitlerin Dosya Uzantısı .PY Dir. Bu Exploit’leri Kullanabilmeniz İçin, Bilgisayarınızda PYTHON Programının Kurulu Olması Gerekir.
  Python Programını Yardımcı Yazılımlar Bölümünden Temin Edebilirsiniz.

  Bu Exploitlerimizi C:\\\\Python25\\\\ Klasörüne Atarak Çalıştırız,

  Bir Exploit’in Python Diliyke Yazılıp Yazılmadığını Yine 2 Şekilde Anlarız.

  1) Dosya Uzantısı (.py)

  2) Script İçinde 1. Satır Alanında Yazan (#!/usr/bin/python) Yazısından Anlayabilirsiniz.

  Kullanımı PERL İle Hemen Hemen Aynıdır. PERL Kullanabilen Biri Python’uda Rahatlıkla Kullanabilir. Python Kullanabilen Birisi Perl’i Rahatlıkla Kullanabilir.

  Detaylı Anlatımı Aşağıda Mevcut, Ancal Python Exploit’in Ne Olduğunu Anlamadıysanız Detaylı Bir Açıklama İhtiyacı Duyarsanız Konu Altına Yazın Detaylıca Açıklayayım.


  Python Exploit Nasıl Kullanılır?

  Burada İlk Yapmamız Gerekn Milw0rm veya SecurityFocus Vb. Sitelerden Exploitimizi Bulmak. Bulduğumuz Exploiti Bilgisayarımıza black-king.py Olarak Kaydediyoruz.

  Dosyamızı c:\\\\python25\\\\ İçine Atıyoruz.

  *) Başlat - Çalıştır’a CMD Yaıp MS-Dos’a Geçiyoruz.

  *) Karşımıza MS-Dos Ekranı Geliyor.

  *) Gördüğünüz Gibi Ms-Dos Çalışma Alanında " C:\\\\********s and Settings\\\\Black-King> " Yazısı Var.

  *) Şimdi Python25 Klasörüne Geçeceğiz. Yukarıda Gösterdiğim Gibi Yine cd.. - cd.. Komutunu Kullanıyoruz.

  *) Şimdi C:\\\\ Deyiz. Buradan Python Klasörüne Gireceğiz.

  *) cd Python25 Yazıyoruz. ve Geldik.

  *) c:\\\\python25\\\\ Klasörüne Attığımız Dosyamızı Çalıştırıyoruz.

  *) Ekrana Dosya Adını Giriyoruz. black-king.py Enter Diyoruz ve Eploitimiz Çalıştı. (Kullandığım Exploit Takvim’i Gösteriyor Resimde’de Gördüğünüz Gibi...)

  Bu Şekilde’de Python Exploitlerimizi Kullanıyoruz.

  Programınız için bir çatı

  Perl en iyi bir soru üzerine özelleştirilmiş küçük progromlar yazmakta kulllanılır. Geliştirme işlemini hızlandırmak için bir çok programda olmasını isteyebileceğiniz temel yapı ve fonksiyon öneren bir çatıyı elde tutmak iyi bir fikir. Aşağıdaki kod templatetemel komut okuma satırı seçeneği önerir ve yardım mesajı yazdırmak için bir değişmeze sahiptir.

  !/usr/bin/perl -w
  # vim: set sw=8 ts=8 si et:
  #
  # uncomment strict to make the perl compiler very
  # strict about declarations:
  [HASHTAG]#use[/HASHTAG] strict;
  # global variables:
  use vars qw($opt_h);
  use Getopt::Std;
  #
  &getopts("h")||die "ERROR: No such option. -h for help\n";
  &help if ($opt_h);
  #
  #>>your code<<
  #
  #-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
  sub help{
  print "help message\n";
  exit;
  }
  #-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
  __END__
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share