1. Duyuruyu Kapat

Pentest için Dal Seçimi?

'Off Topic' forumunda onuryldz916 tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. onuryldz916

onuryldz916 New Member

Meslek:
    Bilişim Teknolojileri Öğrencisi
    Merhaba, bilişim teknolojileri bölümü okuyorum. İleride, pentest uygulamaları geliştirmek veya oluşturmak istiyorum. Okulumuzda, veritabanı ve web programlama alanı var. İleride Türkiye'de Adlı Bilişim okuyup, yurtdışına (Polonya) açılmayı düşünüyorum. Sizce, hangi dalı seçmeliyim? Şuan da C#'ta console app'ları yapıyoruz. Teşekkürler.

2. NitrogeN

NitrogeN Member

Bil. Tek. Web mezunuyum hangi dalı seçersen seç programlama öğreniceksin 11de form işliyceksin 12de bişey işlemiyceksin aslında işliyceklerde sınıf ygs lys hazırlanıyoruz diye dersleri kaynatıcak meb müfredatları aynı değişen hiç bir şey yok sadece webciler 12saat web tas. 3 saat ntp (nesne tabanlı prog.) görürken vericilertam aksine 12 saat ntp 3 saat web görüyorlar bana sorarsan ısrarla okulunuzda ağ bölümü açtırın server ları iyi tanıyın aynı zamanda programlamada görüceksiniz ve internette ağ bölümü ile ilgili pek bişey yok (TR kaynaklı olarak) ve Cisco sınıfları açtırın "ccna" yurtdışına gitmek istiyosan ağ okuyup ciscoları al derim bu ülkede para etmesede yabancı ülkelerde pahabiçilemez önem taşıyor yani toparlıyacak olursak ağ oku porgramlamayada interaktif devam et üniversitede Lisansı Mühendislik Oku Y.Lisansıda Bilgi Güvenliği Mühendisliği ile tamamla tam bir siber güvenlik uzmanı olursun ve pentest gelistirebilirsin

onuryldz916 bunu beğendi.
  3. tababa86

tababa86 Albay

Ne ögrenirsen kârdır.ağ programlama web programlama uygulama geliştirme ve güvenliği sonra veritabanı tasarımı ile işletim sistemleri server ve açıklar bunlar pentest için gerekli.programlama kısmında python perl ve c den ikisini bilsen yeterli.exploitte işine yarar..Ne kadar bilirsen o kadar fikir sahibi olursun.Sonra pentestci oldugunda bence 2. sey çok önemlidir...birincisi kali linux,parrot os veya backbox gibi pentestçiler için olan isletim sistemlerinden birini çok iyi kullanman. ikincisi tool geliştirme veya yeni toollardan haberdar olman gerek.Bunun içinde github da hesabın olsun takipte ol exploitdb takipte ol...Sonra dunyaca tanınmıs bir sertifikaya sahip oldun mu zaten yol açık olur...

4. tababa86

tababa86 Albay

örnek vereyim mesela sanal makine kullanarak pentest labı olusturma bu başlangıc aşamasında gerekli.Benim videolarda var...diyelim bir şirketin ağ güvenligini delmeye çalışacaksın blackhat hackerlar gibi .Sonra zaafiyet bulup içeri sızarsan senin anlaşılır bir rapor sunman gerekli.olay bu..toolları bilmen gerekli demiştim mesela açık bulmada (1. metasploit 2.nessus 3.openvas 4.burpsuite 5.nikto 6.nmap ...) raporlama da nmap işe yarar...Bir tane daha vardı dradis o da bu aracların cıktılarını import ederek daha iyi analiz imkanı sunuyor..Bu yüzden kali linux bilmen yani bu toolları bilmen şart...sanal makine de uygulama yapman için şart.Zaten web site yayını server dns falan filan öğrenirsin.Bu daha açıklayıcı olmuştur sanırım...

5. onuryldz916

onuryldz916 New Member

Meslek:
    Teşekürler ama ben hala hangi bölümü seçeceğimin cevabını alamadım. Sizin dediklerimiz öğrenmem gerekenler(SQL inj, bypass, server root, xss, lfi, rfi gibi şeyleri biliyorum, deneyimin var) ama ben şuan hangi dalı seçmeliyim? Okulumuzda sadece bu iki dal var ve hocaların yeni bölüm açıcağını sanmıyorum.

6. tababa86

tababa86 Albay

Sen pentest için sorduğunda her ikisine baksan ne ala.web seç ama veritabanı bilmeden web programlama anlamsız geliyor.etkilesimli tasarımda veritabanı olmazsa olmazdir.neyse web programlama seç illa ki veritabanini da öğren iyi olur...

7. onuryldz916

onuryldz916 New Member

Meslek:
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Web programlamada PHP ağırlıklı görüyoruz ama MS SQL ve My SQL az görüyoruz. Veritabanı'nda ise C# ve MS SQL ve my SQL ağırlıklı görüyoruz.

Bu Sayfayı Paylaş

Share