1.                                                

MySQL için yardımcı programlar

'Php' forumunda TosunPASA tarafından 12 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28

Yeniden ve Daima MERHABA

bir önceki konu da mysql db server ına phpmyadmin isimli script ile işlem yapmış idik.
    ama ister uzak ister local deki bir mysql db sine windows da çalışan bir program ile bağlanmamız mümkün mü ? sorusuna en uygun ve ücretsiz bir yazılım olan

MySQL Front isimli ve adresi de http://www.mysqlfront.de

programı önerebilirim ki ben kullanıyorum oldukça keyifli ve hızlı işlem yapıyorum
    program Türkçe dilini de desteklediği için oldukça ....

programı çalıştıralım ve

ekranındaki Oturum Aç ile kendimize yeni bir bağlantı .... yada önceden yapılmış bir bağlantı ile mysql server-LARIMIZI yönetebilelimmmmm....

biz tabiki ilk bağlantımızı yapalım.

Oturum Aç ekranı geldiğinde YENİ butonuna basarak işleme başlayalım ve gelen ekran için,

satırları tek tek açıklayalım

İsim : eğer sadece 1 db ye bağlanacak iseniz... localhost yazabilirsiniz (ben kendi pc imdeki olduğu için.. ali nin personeli velinin satış, ayşenin üretim... db si vs diye isimlendirebilirsiniz
    HOST : burda veya başka bir pc ye ait de olan tanımlama ismi..
    Port : en önemli tanımdır. eğer siz my.ini gibi dosyalarda mysql server a bağlantı portunu değiştirmedi iseniz var sayılan port değeri budur. birçok webserver admin leri herkes 3306 portunu bildiği için çok miktarda değiştiren vardır. dolayısı ile bu değeri de siz değiştirmiş iseniz o değere çekersiniz.. hatta localdeki my.ini nin önce yedeğini alıp içinden port değerini misal : 11111 haline getirin ve bu programda değeri 11111 yapıp bağlandığını göreceksinizi

Bağlantı türü : varsayılan değeri direkt olup.... eğer o server a bazı ip ler dışında bu tür bağlantı izni verilmiyor ise.. ki bu konumuz dışı olup değeri şimdilik bu şekilde kullanalım....

Kullanıcı : root
    burada uzun konuşmak gerekebilir. xampp localhost ile çalışıyor iken root un şifresi boştur. bazı programlarda değişebilir. misal.. kali forumundayız ve root şifresi toor olarak default verilir. bu güzel bir espiridir. çünkü yaptığımız işlem tersine mühendislik olması sebebi ile.
    mysql server içinde db ler için user tanımı yapabilir ve onlara yetki verebilirsiniz

ali kullanıcısı açtık. ve sadece SIS isimli db üzerinde OKUMA işlemi yapsın dersek bu program ile aşağıdaki Veritabanı sekmesinde kullanıcı ali yazıldıktan sonra şifresini yazmak zorundadır ve başka db ye de bağlanamayacaktır.

ama biz root ile çalıştığımız için detaylı yetkilendirme başınızı döndürmesin diye, root a özel şifre tanımı yapmadı iseniz benim gibi boş bırakıp en alttaki TAMAM butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile kaşılaşacaksınız...

evet... bağlantı şeklimiz vs bu şekildedir. artık burdan daha görsel ve detaylı işlemler yapabilirsiniz...

şimdi asıl soru ve amaç... Öğrenciler ve genel Türk halkımızın düşünce tarzına sormadan cevab yazayım

NE İŞİMİZE YARAYACAK ? Nerde Kullanacağım ?
    maalesef arkadaşlar ben dahil herkes yük külfet olarak görüyor yeni bilgi ve beceriyi.

ben bir adres rehberi yazmak istedim. bu rehber MDB olarak kayıtlı idi. ama farklı lokasyon ve kullanıcılara ait mdb dosyası ve dolayısı ile de 1 den fazla farklı yerde aynı amaca hizmet eden bir yazılımı tek merkezden ve ortak hale getirmek istedim.

öncelikle mdb leri açtım ve adres tablolarını excel e export ettim. sonra excel de bu export ları birşeştirdim ve mysql e aktarmam gerek idi.

ph ye yeni başlayan biri olarak excel veya herhangi bir formatı okutup aktarma işlemi için uzun uzun kod yazmasını da bilmediğime göre ????? bilsem bile ne değişir.. adam hazır ücretsiz yazılım paylaşıyor

hazırladığınız database e bu tür yüksek miktarda kayıt girmek.. kaydı yedeklemek, modifiye etmek, görsel sorgular ile hızlıca kayıtlar da işlem yapmak için bu tür programlar kullanıyoruz ki
    ben mysql de 1 den fazla fax cep tlf u adres satırı vede olmayan meslek grubu vs gibi alanlar eklemek istediğim için alan isimleri ile sayısı uyulmuyor idi. bunları denkleştirmek için bu tür yazılımlar çok büyük kolaylık.

benim 6 bin adet adres bilgisini mysql e aktarmam 3 sn filan sürdü bu program ile.... istediğim alanı istediğim YENİ alan ile eşleştirerek yaptım bu işlemleri

burda dikkat etmeniz gereken şu...
    kaynak dosyanın karakter seti ile hedef dosyanın karakter formatı aynı olmak zorunda..

siz türkçe harf ler ile ALİ - AYŞE - ÖMER yazan bir excel - text dosyasını utf8_genaral_ci ye aktardığınız da ..... siz mysql - phpmyadmin üzerinden birebir şekilde aktarıldığını görebilirsiniz. ilk bakışta sorunsuz dur... ama işin aslı değil. hatalı aktarım olmuştur. Çünkü bize ait özel karakterler utf8 formatında farklı olarak gözlemlenmesi ve php sayfalarının da bir browser ile ekrana taşınırken meta da tanımlanan utf8 şanloluna göre de ekrana getirmesi/değiştirmesi gerekmektedir. yani db içinde Ş olarak Ç olarak İ olarak gördüğünüz her harf hatalı aktarılmıştır

bunun için ya benim yaptığım gibi bul değiştir ile Türkçe özel karakterleri utf8 şekline çevirirsiniz... yada birisinden sizin tablo ve alanlarındaki Türkçe karakterleri utf8 veya hangi formatı kullanıyor iseniz bu tür değişimleri yapması için yardım istersiniz....

alternatif yol yordam kesin vardır ama ben göremedim vede çok araştırmadım
    uzun yolu yani, bul değiştiri tercih ettim. maksadım da ne kadar büyük bir zaman kaybı ve ne tür değişimler olduğunu YAKİNEN Bilmek idi.. tavsiye etmiyorum ama ben yaptım.. bugün olsa yine yapardım. çok şey öğrendim kendi açımdan.

evet geldik bir başka topiğin sonuna

umarım bu program faydalı olru sizlere

başarılar

MrX bunu beğendi.
  2. zehradeniz

zehradeniz New Member

Ödül Puanları:
    3
    DataGrip vazgeçilmezimdir. Elinize sağlık

3. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    bu arada bahsettiğin programın sitesine girdim.... harkia bir popup karşıladı cookie için... ilk önce panik ler gibi oldum ama elemanın hazırladığı görseli anlayınca çok da sevindirik oldum..

datagrip i paylaşman hatta yapabilirsen linux için kısa bir anlatım yaparsan çok daha güzel olur arkadaşlar için.. ben windows unu paylaştım sen linux için db yönetim programını paylaş kiiiiiii herkes birşeyler öğrensin ve sonra da diğerlerine öğretsin

selamlar

MrX ve zehradeniz bunu beğendi.
  4. zehradeniz

zehradeniz New Member

Ödül Puanları:
    3
    Müsait bir zaman diliminde konuyu yazıp paylaşırım.

Bu Sayfayı Paylaş

Share