1.                                                

Microsoft Linuxu Kullanacak

'Linux Haberleri' forumunda KaliBot tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    12
    Web Sitesi:

Microsoft Linux Tabanlı İşletim Sistemi Çıkartıyor...

SelamunAleyküm,

Bu konumuda sizlere Microsfot’un yakında çıkartacağı işletim sistemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu sefer Microsfot Windows tabanlı değil, Linux tabanlı bir işletim sistemi çıkartmaya karar verdiler ve Windows 10’nu yayınlandıktan sonra çıkartacakları yeni işletim sistemine yani “Azure Cloud Switch” çalışmalarına başladılar.

Microsoft yaklaşık olarak 2-3 ay önce Windows 10’nun kararlı sürümünü yayımladıktan sonra Windows serisin son serisi olduğunu ve devamı gelmeyeceğini bildirmişti. Şimdi ise yeni bir işletim sistemini bize sunma hazırlıkları içerisindeler fakat bu çıkartacakları işletim sistemi Windows değilde Linux tabanlı olacak. Biliyoruz ki windows’da asıl olarak Linux tabanlı fakat bu seferki çıkartacağı işletim sistemi sayesinde Linux’u daha bir görsel ve gelişmiş bir halde göreceğiz gibi geliyor.

Microsoft yeni çıkartacağı linux tabanlı işletim sistemi ile Fedora, Ubuntu gibi sürümlere rakip olacak şekilde hazırlamaktadır. Bu sebepten ötürü Linux üzerinde ki geliştiriciler arasında rakip olmaya başlayacaktır. Microsoft bu işletim sistemine Azure bulut sistemini entegre edecek bu sayede bütün çalışmalarını ve dosyalarını hızlı bir şekilde kullanımını sağlayacaksınız.

Microsoft’un böyle bir işletim sistemi çıkartmasında ki amacı, kurumsal iş yerlerinde ve profesyonel çalışma yapan kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple her zaman ki gibi müşterinin ilgisini çekmeyi başarmakta ve sürekli kendini geliştirip yenilemektedir.

Bu zamana kadar Windows Linux birbirine rakip diye bir algı vardı fakat linux işletim sistemleri açık kaynak kodlu sistemler olduğu için Microsft Windows üzerinde yapmış olduğu çalışmalar sayesinde linuxunda gelişmesini artırmıştır. Microsfot Windowsun kodlarını yer yer linux pazarında paylaşması ile günümüze pek çok linux sürümün çıktığının göstergesidir.

Windows 10 ile Microsfot çoklu platform ortamını hedefleyerek büyük bir pazar payına gözünü dikmiş durumda. Şimdi Windows 10 dan sonra sırada Linux üzerinde ki pazara gözünü dikmiş durumda. Yıllardır süre gelen Microsoftun Windows algısı artık son bulacak gibi görünmektedir. Bu fikir aslında Microsfot geliştiricilerinden bulut sistemleri üzerinden kullanılması mümkün işletim sistemlerini olarak çıkmış ve geliştirilmiştir. Bu fikir üzerine microsft Linux OS işletim sistemi üzerine Azure Cloud Switch mimar ederek, yeni bir işletim sistemi çıkartmayı planlamaktadır.

Bulut ve kurumsal hizmetleri güçlendirmek için yüksek hızlı, yüksek kullanıla bilinir ağ bağdaştırıcıları ile daha hızlı bir şekilde online işlemler sağlanacaktır. Azure Cloud Switch işletim sisteminde ağ bağdaştırıcıları üzerinde hızlı, riskli ve karmaşık yapıları daha kolaya indirmek ve ihtiyaç duyulan ağ bağdaştırıcı özelliği eklenerek kendi kendini kontrol edebilmektedir.

Microsoft yazılım alanıdna kendini sürekli geliştirerek bir çok işletim sistemi ve uygulamalar geliştirmiştır. Şimdi Azure Cloud Switch ile Linux’un Windows’u yendiğinin tam bir kanıtı olacaktır.

Microsoft Azure Cloud Switch ile birlikte farklı iki sistemi bir araya getirerek Linux’a Azure’yi entegre edecek, bu sayede işletim sistemi üzerinde bulut teknolojisi mevcut olacak. Bulut üzerinde kullanıcı çalışmalarına 7/24 Azure Cloud Switch sistemi bulunan bilgisayarlarda erişimi sağlaya bilecek hızlı ve performanslı bir yapı oluşturacak. Şuan microsoft geliştiricileri tarafından çalışmaları süren Azure Cloud Switch işletim sisteminin, yüklene bilecek bilgisayar gereksinimleri üzerinde de çalışmaktadırlar. Belki bu işlemler sayesinde kullanmış olduğumuz bilgisayarlarda daha az malzeme kullanımı olacak veya parça değişiminde bulunmanız gereke bilecektir.

Azure bulut sistemleri gibi ağ cihazları çalıştırmak için kendi yazılımlarını bina etmiştir. Şimdi ise Linux üzerine bu azure bulut sistemini entegre ederek çapraz platform modülüne sahip bir işletim sistemi olacaktır. Bu sayede hata ayıklama düzeltme yi daha hızlı bir şekilde sağlayarak daha kullanışlı bir işletim sistemi olacaktır. Aynı zamanda Azure Cloud Switch üzerinde küçük araçlarla kendi datacenterımızı oluşturma imkanımızı sağlayacaktır.

Azure Cloud Switch bize birden fazla geçiş yapabilen donanımlar sayesinde yazılım yığınlarını paylaşmamıza imkan verecektir. Bu yapı üzerinden Anahtar Soyutlma Arabirimi üzerinden gerçekleşecektir. Microsft bu sayede daha önceki yaşamış olduğu ağ aygıyı yazılımları üzerinde ki sıkıntıları tekrar yaşamamak amaçlı geliştirmiştir. Azure Cloud Switch de olan modüler Stack bir monolitik görüntüye karşı yalın bir yapı kullanmıştır. Azure Cloud Switch Microsoft tarafından açık kaynaklı bir işletim sistemi olacaktır. Aşağıda ki resimde Azure Cloud Switch nin altan üste doğru işevleri gösterilmiştir.

Microsft Windows ile yapmış olduğu işletim sistemlerine Windows 10 ile son noktayı koyduktan sonra Linux üzerinde başlattığı Azure Cloud Switch işletim sistemi ile daha kullanışlı bir işletim sistemini bizlere sunmak içim çalışmaktadır. Yakın bir zamanda Azure Cloud Switch nin teknik inceleme amaçlı sürümleri yayınlanacağı beklenmektedir, ilerleyen zamanlarda ise Azure Cloud Switch bilgisayarlarımızda görmemiz münkün olacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ile ile birlikte, bilişim üzerinde “HIZ” ve “PERFORMANS” artık bütün sistemlerin odağı haline gelmiştir. bu iki unsur çerçevesinde geliştiriciler ve firmalar Teknoloji ile birlikte internetin de hızla ilerlemesine sebep olmaktadır. Günümüzde her şeyin teknolojiye dönüştüğü dünyamızda hayatımızı kolaylaştırıyoruz derken bir yandan da farkında olmadan hayatımızda sanallaşmaya başlıyor.

Hazırlamış olduğum bu konu neticesinde, sizlere Microsftun yeni çıkartacağı Azure Cloud Switch işletim sistemi hakkında bilgi vermeye çalıştım. ilerleyen zamanlarda çıkartacağımız konularda buluşmak ümidiyle…

Selametle…

Kaynak: cw

Bu Sayfayı Paylaş

Share