1.                                                

Linux Dokümantasyonu Çevrimdışı Masaüstü Uygulamaları

'Kali Linux Hakkında' forumunda Al-Farabi tarafından 2 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Ödül Puanları:
    63

Linux Dokümantasyonu Çevrimdışı Masaüstü Uygulamaları

Dokümantasyonun tüm içeriğine internet bağlantısına ihtiyaç duymadan ulaşabileceğiniz masaüstü uygulamaları;
    Linux(Debian), Windows ve MacOS platformları için hazırlanmıştır. Uygulamalar henüz beta aşamasında olduğu için, sizlerden gelecek her türlü geri bildirimin faydalı olacağını belirtmek isterim.

Eğer uygulamaya destek olmak istiyorsanız, uygulamanın amacına ulaşabilmesi için uygulamayı Linux öğrenmek isteyen herkes ile paylaşın lütfen. Ne kadar fazla insana ulaşabilirsek, uygulamanın verimi o kadar artacaktır.

Not 1: Proje henüz beta aşamasında olup sadece en temel işlemleri yapmak üzere kurgulanmıştır. Ben üç platformda(Linux(Debian), Windows ve MacOS platformları) da test ettim herhangi bir çalıştırma sorunu ile karşılaşmadım, eğer olursa; sizler karşılaştığınız problemleri mutlaka bana iletin ki; hep birlikte, herkes adına daha kullanışlı bir uygulama ortaya koyabilelim.

Not 2: Uygulama henüz kendi içerisinde güncelleme modülü barındırmıyor maalesef. Yani uygulamanın güncel versiyonlarını, Github sayfasından takip etmeniz gerek. (Güncellemeler geri bildirimlere bağlı yapılacağından, olursa tahmini ayda 1 güncelleme şeklinde olabilir. Yani aylık olarak Github sayfasına bakmanız yeterli olacaktır.)

Not 3:
    Dokümantasyonun android üzerinden çevrimdışı kullanılabilmesi için de proje gelişim aşamasındadır.

Linux(Debian)
    Bu dokümantasyonun şu an için yalnızca Debian tabanlı Linux dağıtımlarında çalıştırılabilir, Linux masaüstü uygulaması bulunmaktadır.

Linux-64bit
    Eğer 64 bit'lik Debian tabanlı bir Linux işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki dosyayı indirmeniz gerek.

Dosya(.deb) boyutu: 78~MB
    Kurulu uygulama boyutu: 180~MB

Linux-32bit
    Eğer 32 bit'lik Debian tabanlı bir Linux işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki dosyayı indirmeniz gerek.

Dosya(.deb) boyutu: 79~MB
    Kurulu uygulama boyutu: 182~MB

Kurulum İşlemi
    Not: Kurulum işleminden önce sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Aksi takdirde kurulum hata verebilir. Kurulum aşamasında hata alırsanız sisteminizi güncelleyip kurulumu tekrar deneyin lütfen.

Sisteminize uygun olan Debian paketini(.deb) indirdikten sonra, dosyanın bulunduğu konumdan terminali(konsol ekranını) açın ve paketi kurmak için konsola aşağıdaki komutu girin.

dpkg -i indirdiğiniz_paketin_adı

Kurulum işlemini aşağıdaki gif resmine bakarak takip edebilirsiniz.

Kurulu Uygulamayı Kaldırma İşlemi
    Sistemde yer alan "Linux Dersleri" uygulamasını kaldırmak için aşağıdaki komutu girmeniz yeterlidir.

dpkg -r linux

Kurulu olan uygulamayı kaldırmak için gereken işlemi aşağıdaki gif resminden takip edebilirsiniz.

Windows
    Windows-64bit

Eğer 64 bit'lik Windows işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki dosyayı indirmeniz gerek.

Dosya(setup) boyutu: 78~MB
    Kurulu uygulama boyutu: 180~MB

Windows-32bit
    Eğer 32 bit'lik Windows işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki dosyayı indirmeniz gerek.

Dosya(setup) boyutu: 79~MB
    Kurulu uygulama boyutu: 182~MB

MacOS
    Eğer kullanmakta olduğunuz işletim sistemi Mac ise aşağıdaki kurulum imajını indirmeniz gerek.

Dosya(.zip) boyutu: 98~MB
    Kurulu uygulama boyutu: 176~MB

Kurulum İşlemi
    Programı kurmak için; öncelikle indirdiğiniz .zip arşivini açmalısınız. Arşivi açtıktan sonra .dmg dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. Daha sonra, karşınıza çıkan kurulum asistanı penceresinde gösterildiği gibi; uygulamanın simgesini "Applications" simgesinin üzerine sürükleyin.

Kurulum işlemini aşağıdaki gif resmine bakarak takip edebilirsiniz.

Son düzenleme: 2 Ocak 2019
    MrX ve tababa86 bunu beğendi.
  2. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Eline sağlık Dostum çok güzel olmuş :)

Bu Sayfayı Paylaş

Share