1.                                                

Linux 101

'Document' forumunda Al-Farabi tarafından 21 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Al-Farabi

  Al-Farabi Albay

  Katılım:
  16 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,380
  Beğeniler:
  164
  Ödül Puanları:
  63

  Selamün Aleyküm;
  @oXid3 'ün çevirip düzenlemiş olduğu LİNUX 101 dökümanı ayrınıtlar için okumaya devam edin.

  ---------------------------------------------------
  https://github.com/ExpectoTR/Linuxta-101-Ipucu
  ----------------------------------------------------
  Kitap Hakkında

  Bu e-kitap, Ramesh Natarajan tarafından 2009'da thegeekstuff.com'daki örneklerin toplandığı şekilde sürülmüştür. Orjinal adı "Linux 101 Hacks" olan kitabın adının en uygun "Linux'ta 101 İpucu" olacağını düşündüm. Telif konusunda Natarajan'a attığım mail'e cevap gelmedi. Ben de bu çeviriden herhangi bir şekilde kişisel çıkar sağlamayacağım için özgür olarak size sunmak istedim.

  Kitabın hitap kitlesi

  Adından dolayı Linux 101 sanıp giriş yapanlara tavsiye etmek mantıksız olur. Çünkü içinde en az orta seviye olanların anlayabileceği ayrıntılar var. Ve kitabın, sizi araştırmaya itmesi gibi güzel bir yönü var. Linux kullanımında aşağı yukarı her alana değinen bu ipuçları dizisi, sadece içindeki bilgilerle olmasa da ipucuna dair uyandırdığı merakla sizi ileri seviyeye taşıyacaktır.

  Düzenleyen olarak benim notum

  Bahsettiğim gibi herhangi bir çıkarım yok. Sadece değerli bir kaynak olarak gördüğüm bu kaynağın türkçe olmasını istediğim için böyle bir işe zaman ayırdım. Çevirirken bazı kelimeleri ya da gereksiz bulduğum yerleri olduğu gibi bıraktım. Daha çok okuyanın anlayabilmesini sağlamaya çalıştım. Belgeler.org gibi her kelimeyi özellikle türkçeleştirmek gibi bir düşüncem olmadı. Fakat genel itibariyle türkçe karşılığı -fazla kullanılmasa da- bulunan terimleri türkçe kullandım.

  Yardım etmek isteyenler için

  Kişisel olarak fazla zaman ayıramıyorum. Depoyu fork edip eksik bulduğunuz kısımları, yazım hatalarını, kod hatalarını, hatta "burada bahsettiğini ben daha sade anlatırım" dediğiniz kısımları düzeltip gönderebilirsiniz. Unutmayın temel olarak Natarajan'ın kitabını aldım fakat herhangi bir kısıtlama olmadığı için istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dosya .odt olduğu için değişiklikleri benim de görmem için not ederseniz güzel olur. Dönüşlerinizi bekliyorum.
   
  Son düzenleme: 8 Temmuz 2018
  dp.yhs.SAS bunu beğendi.
 2. sen4tor

  sen4tor Member

  Katılım:
  1 Ocak 2017
  Mesaj:
  78
  Beğeniler:
  18
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Erkek
  Paylaşım için teşekkürler
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share