1.                                                

Kali kurulumu SSD + HDD şeklinde

'Soru & Cevap' forumunda DARHALL tarafından 26 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3

Merhaba değerli forum üyeleri. Niyetlendim kali kurayim dedim elime yüzüme bulaştırdım Benim pc de bir adet 120 gb ssd bir adette 750 gb hdd var. Kurulum yapacağım sırada bu aklıma gelmedi tabi. Taktım flash diski, disk bölümleme ekranına geldim sorunsuz şekilde. Burada ilk başta yardımcı ile diskin tamamını kullan yaparak ssd yi bölümledim yeni kullanıcılar için olacak şekilde. / şeklinde dizin oluşturdu. Daha sonra hdd ye elle yaptım ve /home ekledim sonra ilerleyince kurmaya başladı ama en sonda hata verdi başa döndürdü. Burada ikisinide elle yaptım yine olmadı. Lvm ile denemeyi denedim çok karışık geldi değişik şekillerde bölümledi yani onuda yapamadım. Bu arada flash uefi ve kurmaya çalışırkende uefi olarak kuruuor istediğim buydu açıkçası flash diskide gpt olarak biçimlendirdim. Daha önceden windows u uefi ve gpt olarak kullandığım için faydasını görüyordum hız bakımından. Konuya dönecek olursam bu işin içinden çıkamadım ssd sda hdd sdb flash disk sdc isimlerinde görünüyor disk ekranında. Benim yapmak istediğim şuydu ssd ye windows gibi kali kurayim, hdd yide depolama olarak kullanayim şeklindeydi ama araştırmalarımda buna dair bir çalışma buramadım kali üstünde. Ubuntu ve suse de buldum onlarıda inceledim ama tam olarak çözümlemiyordu benim sorunumu. En sonraki grub gelmesi gereken kısım gelmedi galiba oradan / dizinine boot veriyor olunuyor ama gelmediği için çözemedim. Yani ben sadece ssd ye kurup tüm dizini sonra hdd yi biçimlendirip ext4 şeklinde mi kullanayim yoksa başta kurulum yaparken disk ekranından bu düzenlemeyi nasıl yapabilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler iyi forumlar.

https://xhektor.wordpress.com/2014/08/23/adim-adim-ubuntu-14-04-lts-kurulumu/

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6587.0

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36657.0

http://anilsolakoglu.com/index.php/2018/03/27/kali-linux-sabit-disk-kurulumu/

https://wiki.debian.org/SSDOptimization

https://amp-reddit-com.cdn.ampproje..._to_setup/?amp_js_v=0.1&usqp=mq331AQECAEoAQ==

Bunlarda araştırma yaptığım ve bulduğum kaynaklar.

2. o8uzhan

o8uzhan New Member

Ödül Puanları:
    3
    Görüyorum ki kimse yardım edememiş. Aslında bunu yapmak gayet basit fakat bölümlemeyi iyi bilmen ve oluşturduğun partitionların neye yaradığını bilmen gerekir. Hala yapamadıysan bana mesaj atman yeterli sana yardımcı olurum.

DARHALL bunu beğendi.
  3. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    Mesaj attım hocam ne yazık ki bir çözüme ulaşamadım hala :( yeni olduğum için bölümlemede çok büyük bir tecrübe sahibi değilim araştırdıklarımdan da tam birşey anlayamadım o yüzden

MacTavish bunu beğendi.
  4. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    K.bakmayın işte olduğum için foruma bakamadım. Yoksa daha hızlı geri dönüş yapardım.

Şuan ben bu şekilde kullanıyorum hocam 120 GB SSD'im var. 70 GB Windows 40 GB Kali için ayırdım geri kalan 500 GB HDD ise depolama alanı olarak kullanıyorum.

İlk olarak yapmanız gerek şu önce Windows sistemi kurun.Sonra Kali'yi... Çünkü ilk Kali'yi kurarsanız Windows'u yükledikten sonra GRUB Önyükleyici dosyaları silinir yada devredışı kalır. Buda sistemi yeniden bir usb üzerinden live olarak açıp GRUB Önyükleyiciyi yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Bu şekilde uğraşmaya gerek yok..
    Ardından Kali'yi kurarken diski muhakkak elle yapılandırmanız gerekiyor. Çünkü diskin bir bölümünde Windows var. Siz tamamını ayarla derseniz diski tamamen temizleyecektir ve tüm alanı ext4 ve swap olarak Kali'ye verecektir. Bunda Windows'un silinmesi demek. Burada yapmanız gerekenler Windows ve Kali için iki bölüm oluşturun SSD diskinizde. Boyutlarını kullanımıza göre ayarlayın. Windows'u onun için ayarladığınız bölüme kurun. Kali kurumuna gelince Kali için ayırdığınız bölüme tıklayarak otomatik olarak bölümlemesini sağlayın. Ve GRUB Önyükleyicinin kurulacağı disk ise SSD Diskiniz olmalı... Sonrası zaten kurulumdur zorlanacak birşey yok.

Kurum sırasında aldığınız hata için bir çok sebep olabilir. İlk tavsiyem imaj dosyanızı kontrol ediniz eksik inme yada internet bağlantısından kaynaklanan bir durumdan dolayı imajda sorun olabilir.
    Diğer bir tavsiyem ise imajı yazdırırken Rufus kullanın. Ve yazdır dedikten sonra "DD Modda yazdır seçeneğini seçiniz."

DARHALL bunu beğendi.
  5. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    Estağfirullah hocam ne demek dönmüş olmanız yeter :) tam yapmak istediğim olay aslında bu bende windows olmayacak sadece :D windows u kökünden çıkarıyorum hayatımdan :D kali içine sanallaştırma kurup en fazla orda kullanırım çok ihtiyacım toplu indirme yapacak olduğum zaman anca. Burada sormak istediğim harddiski sonra bağlarken sıkıntı yaşar mıyım? Windows ta o ekrandan biçimlendirip gpt ye göre yapıyordum hdd yide. Kurulumuda ssd ye yapıyordum. Şuan yine efi olarak kurulum yapıyor olacağım ssd ye. Başta biçimlendirmediğim için hdd yi sonradan sıkıntı yaşar mıyım diye tereddütüm var. Çünkü windowsta daha önce yaşamıştım bunu. Bilgisayar efi ve disk yapılarını efi ye göre düzenliyor. Ama hdd yi sonra disk yöneticisinden düzenlemeye çalıştığımda bu disk bölümü mr ile yazılmış ve gpt bölüm düzeni kurulmuş sistemlerde kullanılamaz hatası vermişti ve tekrar format atıp onuda başta biçimlendirmem gerekmişti efi ye göre :D

Kalide ise hem ssd yi hem hdd yi siliyorum tamamen sonra ssd ye yeni kullanıcılar için önerilen şekilde hepsini tek dizinde kurulum yapayim. Daha sonra o ekranda hdd için birşey yapmalı mıyım yoksa kali açıldıktan sonra gparted ile ext4 yapıp mount etmem yeterli olur mu efi sistem düzenine göre olmaması linux ta sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

Dediğiniz gibi rufusla o hatayı yaptım :D 4 kere flashı biçimlendirmem gerekti. En son harici cd rom a geçicektim az kalmıştı :D sonradan öğrendim yazdığınız DD modda yazdırma olayını birde öyle denedim ve öyle oldu cdrom bulunamıyor hatası vermedi bu sefer. Ama yazdırırken mr bios ve uefi değil gpt uefi (csm yok) şeklinde yazdırdım. Bakalım uefi nin windows ta bayağa faydasını görmüştüm önbellekleme açısından açılış hızında. Birde yazdığınız şekilde sadece ssd ye kurulum deneyip hdd yi sonra işin içine katayim. Teşekkür ediyorum.

6. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
  7. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Hatayı gördüm hocam muhtemeldir ki imaj dosyanınz ile alakalı bir durum. Ben kali KDE kurarken sürekli böyle bir sorun alıyordum. Ve imajı 7-8 defa indirip denedim sonra oldu. Mümkünse torrent olarak indirmeyi deneyiniz.

DARHALL bunu beğendi.
  8. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Ayrıca DD mod da yazdırdığınız için usb diskinizin boyutunun çok azaldığını göreceksiniz. Bunun için Windows sistemde cmd 'yi açın.
    Kod:
    diskpart
    yazınız. Ardından
    Kod:
    list disk
    yazıp sisteme bağlı diskleri listeleyiniz. Sizin usb diskiniz hangisi ise ona göre select disk 1,2 yada 3 se hangisi sizin usb diskinizse onu seçin
    Örneğin;
    Kod:
    select disk 2
    yazdıktan sonra
    Kod:
    clean
    yazıp tamamen silin. Ve disk yönetimine gelerek yeni birim olarak oluşturun. usb diskiniz eski haline dönecektir.

DARHALL bunu beğendi.
  9. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    torrent deneyeyim umarım o düzgün olur.

Usb bilgilendirmei içinde teşekkür ediyorum hocam. Bir tane usb yi bu kali kurulumu tutucam içinde ya ne olur ne olmaz diye :D Sonradan indirince sorunlar çıkabiliyor :D

MacTavish bunu beğendi.
  10. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    :D

11. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    torrent dosyasıda olmadı ne yazık ki. e17 sürümünü deneyeceğim birde en son olmadı 2018.4 ü kurup oradan yükseltme yapacağım.

12. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Hocam imajı GPT olarak yazıyorsunuz değil mi ?

13. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    Vallaha hocam gpt yazdım olmadı mr yazdım oda olmadı bende ne yapacağımı şaşırdım artık 2018.4 ü indirdim onu deneyeyim dedim bi. Ama gpt yi bir daha deneyeyim onu 2 kere denedim.

14. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Dostum yeni sürümü kurarken bende aynı hataya maruz kaldım ne kadar denediysem olumlu bir yanıt alamadım bende dermanı 2017.1 versiyonunu kurup güncellemekte buldum

15. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    vallaha sıkıntı 2019.1.a da gibi o zaman ya :D @MacTavish hocamla da konuşma halindeyiz hani hatalara bir türlü çözüm yok :D güvenilir bir kaynak var mı acaba 2017.1 sürümü için. 2018.4 ü buldum onu deneyecektim ama sizin sorunu 2017.1 çözdüyse onuda denemek isterim.

https://www.kali.org/news/kali-linux-2019-1-release/

daha sonra yükseltme işlemini buraki komutlar ile yapabilirim dimi yoksa farklı komutlar mı var hocam?

16. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    http://old.kali.org/kali-images/kali-2017.1/

Buradan 2017.1 i indirebilirsin Dostum. Tabi ki oradaki komutlar ile güncelleme yapabilirsin güncelleme konusunda vs sorun çıkartmıyor.

DARHALL bunu beğendi.
  17. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    çok teşekkür ediyorum hocam saolun :) indiriyorum şimdi inşallah olur da çözülür :)

MrX bunu beğendi.
  18. MacTavish

MacTavish Muhammed Ensar

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Selamun aleykum;

Sorunun ne olduğunu @DARHALL hocamla konuşarak anladık. Sorunsuz bir şekilde kurulum adımlarını gerçekleştirmemize rağmen grafik kuruluma girdiğimizde sistem kendini yeniden başlatıyordu. Başka bir bilgisayarda kurulumu yapıp ssd diskimizi tekrar makinemize taktık lakin bu seferde görüntü bozuk verdi ve yine ekran kartı ile ilgili bir problem oldu ve sistem açılmadı. Sorunun Kali'nin bazı ekran kartlarındaki uyumsuzluğundan kaynaklandığını anladık. Hocamız harici ekran kartını söküp intel onboard kart ile deneyecek. Sonucu yine burada ben veya hocamız paylaşacaktır.

İyi günler.

DARHALL ve MrX bunu beğendi.
  19. KaliBot

KaliBot Albay

Ödül Puanları:
    12
    Web Sitesi:
    Merhaba ekran kartınız nvidia mı? Nvidianın belli versionlarında bu problem var eğer nvidia ise onunla ilgili bir konu açalım

DARHALL, MrX ve MacTavish bunu beğendi.
  20. DARHALL

DARHALL New Member

Ödül Puanları:
    3
    ekran kartı anakarta tümleşik olduğundan onu sökemedim ne yazık ki. Ama internete bağlı değilken açıyor ama internete bağlı iken şifreyi girdikten sonra kitleniyor ve ekrana kali gelmiyor.

Merhaba ne yazık ki nvidia :( 920mx modeli. Yani tam bir çözüme kavuşturabilirsek açıkçası çok güzel olur. Hiç sıkıntı vermeden açma ihtimali var mıdır?

Bu Sayfayı Paylaş

Share