1.                                                

Herkese beyaz şapkamı çıkarıyorum :D

'Yeni Üyelerimiz' forumunda Nahamoz tarafından 28 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Nahamoz

Nahamoz New Member

Ödül Puanları:
    1

Merhabalar bu forumda yeniyim.

Kali linux öğrenmeye çalışıyorum.
    Wmware kullanıyorum.

Laptopum i3 işlemcili
    Ekran kartı intel 4600
    4 gb ram

Bu ram yetmiyor mu anlamadım ?
    Hırslandım ve kali linux'u yalayıp yutmak istiyorum.
    Bu forumda yardımcı olunarak çözülebilir bir durum oldugunu düşünüyorum.

Forumda beyin fırtınası yapmak için burdayım.
    Amacım işimi görüp çekip gitmek değil.

2. tekroot

tekroot Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    programlama teknik yazılım bilgisayar elektronik
    slm akadasim Wmware deilde virtualbox kulan bence ram az evet rem nekadar verdin Wmware ye zaten vindowsta rem kullaniyor her actigin bisiy ram kullaniyor oyuzden ram da cok faktor oluyor 16gb lk ram kullaniyorum anca rahatliyorum sende ram ilave et

3. Nahamoz

Nahamoz New Member

Ödül Puanları:
    1
    Wmware ye para vermedim.

Laptopa ram ilave edemem belki sonraki zamanlarda ssd diskli sağlam bi tittan ekran kartlı hatta çift titan düşünüyorum.
    Ram da en az 120 gb olucak çok sıkıldım artık yavaş laptop pc lerden..

İşlemcide en yeni işlemci olacak gerekirse 20 bin tl ye patlasın her işmi pc en halletmek istiyorum.
    Aynı anda bir çok sistemle çalışmalıyım.

SUnucu pc gibi bir şey olması lazım d:SD:S

Virtual box'a gelince çok kullanışsız wmware daha iyi özellikler ve bana daha kullanışlı geliyor sadece şu ram olayını nasıl stabilize edebilirim.

Halihazırda ram'ın çogunu kullanıyor laptopum hele bi chrome açsam daha kullanılamıyor bi sekme de kitleniyor.
    Yardımcı olucaklara şimdiden teşekkür ediyorum.

4. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    ssd takarsan sanırım ram etkisi yapar.yani pcinde wmware kullanabilirsin fakat linux kullanmak şartıyla...swap alan 6 gb bırak toplamda 4+6 =10 gb lık etki yapar.Hardisk haliyle 10 kat hızlanınca zaten canlanır pc...

5. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    Bende almak istiyorum şöyle 500gb ssd çok pahalı olmasa çünkü 250gb 350tl ve yetmez bana zaten...

6. Bir Acayip Adam

Bir Acayip Adam New Member

Ödül Puanları:
    3
    4 gb ram az değil, yeterli. Ama sanal makineye en az 2 gb ram ayırmalısın. İleride kali linuxta ki uygulamaları kullanırken bariz derecede daha rahat olur. 2 tane bilgisayarım var. İkisininde rami 2 gb. İşlemcileri sizinkinden daha alt model üstelik. Birinde Windows 10 diğerinde Kali Linux yüklü. Hiç kasmıyor. Buna dayanarak söylüyorum.

7. tekroot

tekroot Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    dvd tarafinda normal 5400 disk taktim sistem kurulu disk ssd 250 gb bende boyle idare ediyorum

8. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    250gb sistem için yeterli...ram nasıl 1600 hızında mı?ssd ler 500 mb yazma okuma varsayarsak yine rami sınırlandırıyor ama diger hardisklere göre bence 10 kat hızlandırdığı kesin.Bence ram 16gb ise sen 10 gb fazla swap alan kullanma çünkü sistemi yavaşlatıyor...Benim paylaşatıgım swap alan ayarlayıp cache bellek silen programı kullan.Eğer server kullanıyorsan kullanma...Neyse uzun lafın kısası 250 gb yeterli..

9. tekroot

tekroot Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    evet 16gb ram var dostum samsung evo ssd disk kullaniyorum arastirdim eniyi secenek samsung ssd zamaninda aldim 315 e simdi baya ucmus diskler

10. tekroot

tekroot Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    free –m
    total used free shared buff/cache available
    Mem: 16314104 5566764 6115252 671376 4632088 9945848
    Swap: 16660476 0 16660476

11. tekroot

tekroot Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Swap alanı kullanımı, RAM kullanımında yetersiz kalınması durumunda ek destek olarak aktif hale gelen ve hard diskinizde tanımladığınız alan kadarını yedek RAM olarak kullanılmasını sağlar.

RAM ve hard disk okuma hızlarındaki büyük fark nedeni ile swap alanı RAM’iniz kadar yüksek performans vermemektedir. Ancak RAM ’inizin yoğun kullanıldığı durumlarda “crash” olması yani RAM boyutunuzun tamamen dolup, cevap verememesi durumuna karşılık bu alanın kullanılması tavsiye edilmektedir.

Linux sunucularda swap alanı oluşturulabilmesi için birkaç komut kullanmak yeterlidir. Örneğin 256 MB’lık bir swap alanı oluşturmak için aşağıdaki komutları sırasıyla yapmak yeterlidir. Swap (Bölümünüzün boyutunu daha yüksek olarak ayarlamak istiyor iseniz count=262144 bölümüne tanımlamak istediğiniz boyutu KB olarak yazmanız yeterlidir.)

dd if=/dev/zero of=/swap bs=1024 count=262144
    mkswap /swap
    swapon /swapfile
    Bu şekilde swap alanı oluşturulmuştur. Ancak sunucunuz restart edildiğinde açılışta bu swapın aktif olmasını istiyorsanız, “nano” yada “vi” komutu ile “/etc/fstab” dosyasını düzenlemek için açıp en alt satırına “/swap swap swap defaults 0 0” kodunu eklememiz gerekmektedir.

“nano /etc/fstab” ile girip en alt satırına “/swap swap swap defaults 0 0” komutunu eklememiz yeterlidir.

Bu işlemde swap alanı çalışması ile ilgili yetkileri düzenlemeniz gerekmektedir. Swap alanınızın dosya yetkilerini aşağıdaki komutlarla düzenleyebilirsiniz:

sudo chown root:root /swap
    sudo chmod 0600 /swap
    Swap’ın aktif olup olmadığını;

“free –m” ile ya da “less /proc/meminfo” komutları ile kontrol edilebilir

Ram miktarınıza göre önerilen swap alanı boyutları aşağıdaki gibidir:

0 MB ile 256 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 3 katı
    256 MB ile 512 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 2 katı
    512 MB ile 2GB arasında RAM varsa RAM boyutunun 1,5 katı
    2 GB ile 16 GB arasında RAM varsa RAM boyutu kadar
    16 GB’dan fazla RAM varsa 16GB swap alanı oluşturulmalıdır.
    Aynı durum Windows işletim sistemlerinde de kullanılabilmektedir. Bu özelliği Windows sunucularda kullanabilmeniz için “Bilgisayarım” ikonuna sağ tuş yapıp gelen sistem özellikleri penceresinden “Gelişmiş Sistem Ayarları” seçeneğine girip “Performans” ayarlarına girip “Gelişmiş” sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu bölümde sanal bellek seçeneğinde “default” olarak “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” aktif gelmektedir. Kapalı ise bu bölümü kullanabilir ya da kutucuğu kaldırıp kendi belirlediğiniz miktarda diskinizden sanal bellek tanımlayabilirsiniz.

12. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    ilk kurulumda zaten takas alanı oluşturmuşlardır.Bence ram miktarı16gb ve yukarı olanlar su komutu kullansın
    #sysctl -w vm.swappiness=0 //hiç swap alan kullanmamak için ...
    Böylece sistem hızlanır.Eger ram yetmiyorsa 0 dan 10 kadar yazabilirler...
    ya da
    #nano /etc/sysctl.conf //en alta vm.swappiness=0 yaz kaydet cık yeniden başlat...

Bu Sayfayı Paylaş

Share