1.                                                

Hedef Hakkında Ön Bilgi Edinme

'Sosyal Mühendislik' forumunda Hattab tarafından 9 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0

Hedef Hakkında Ön Bilgi Edinme

Önsezi , Önsezi’ini ispatlamak için ufak çapta araştırma yapmak lazım. Her insanın bakış açısı farklıdır, Görüşleri farklıdır, Giyindiğiniz elbiseden, Yazı stiliniz, parmak iziniz , Her şey farklıdır yeteneklerimiz de. Önsezi Hissedilerek gerçekleşen bir yetenektir, Bir olayı daha önceden tahmin edebilir. Örneğim bir fotoğrafa bakarak bu insan sağ elini kullanır şöyle ses tonu vardır şu renklerden hoşlanır gibi ön tahminlerde bulunabilir. Aslında düşüncenin bir bütün olarak doğrudan ele alındığı görme biçimidir. Ön sezi Halk arasında ‘’içine doğmak’’ olarak adlandırılır.

Gerçeği algılamamızı sağlayan,beynimizin bize sunduğu doğuştan sahip olduğumuz 5 duyumuz vardır Bunlar ;Görme
    Duyma
    Dokunma
    Koklama
    Tatma
    Duyularımız vardır zamanla bunlara 5 yeni duyu eklenmiştir.
    Dengeleme
    Acı duyum
    Kinestezi ve İç algı (Hızlanma ve Eklem Hareket)
    Zaman Algısı
    Isıl Algı (Sıcaklık Değişimi).

Bir ev taşıyorsunuz siz taşımacısınız elinizde büyük ağır bir koli olduğunu olduğunuzu düşünün.Elinizdeki koliyi taşırken ağırlık farkı ile bacaklarınız fazla yukarı kalkamayabilir bu nedenden dolayı küçük kısa adımlar atarsınız ve koli belirli bir sebepten dolayı yırtılır ve içerisindeki cisim ayağınıza düşer yere çarpmadan önce,zaman sizin için hızlanabilir veya yavaşlayabilir.Yeni başlayanların çoğu baskın duyulara odaklanırken,ek beş duyusunu kullanarak herhangi bir şeyin tespitinde fazladan yarar sağlayabilirler.Bu Kişinin nasıl Tepkiler verdiğini düşünün kafanızda canlandırın hissedin insan pratik yapa yapa gelişir...Kişiyi iyi analiz edebilme, Aslında bir yetenektir, Fakat bu yetenek bizde yok ise bilindik yollar denemeliyiz. Bu işi yaparken tüm bedenimiz ile tüm duygularımız la yapmalıyız. İnanmalıyız. Diğer insanlardan farklı düşünmeliyiz aklımızı kullanmalıyız. Karşımızdaki kişiyi iyi analiz etmemiz lazım.

Örneğim bir satış elaman’ı olarak kişiyi ararız sorarız doğum tarihiniz, nedir nere doğumlusunuz gibi sorular sorarak ön bilgi ediniriz bu soru cevapları zihnimize kayıt ederiz her olayı her ince ayrıntıyı araştırırız.

Ayrıntılar her zaman önemlidir. Bu araştırmalar sonucunda kişinin hangi renklerden hoşlanır, Ne tür kıyafetler seçer, Ne tür bir ses tonu vardır, Yazı sitili nedir gibi sorulara cevap bulmuş oluruz. Kişiyi araştırmak ile bitmiyor iş. Kişiyi kafamızda canlandırmalıyız kişinin hal ve hareketlerini düşünmeliyiz bazı olaylara ne gibi tepkiler verir düşünmeliyiz hissetmeliyiz, Görmeliyiz. Kendi kafamızda görmeliyiz, Tüm hisleri duyguları öğrenmeliyiz görmeyi öğrenmeliyiz , Değişik kitaplar okumalıyız, İnsanları araştırmalıyız. Örneğim bir kenara geçip arkadaşlarınızın konuşmaları dikkatle dinlemelisiniz kimin hangi insanların sorulara nasıl tepkiler verdiklerini incelemelisiniz kimin neye nasıl karşılık verdiklerini görmeliyiz. Kendinize sorular sormalısınız, Ben olsam ne yapardım nasıl bir tepki verirdim gibi gibi…

Sizdeki bir yetenek ise pratik yaparak bu yeteneğinizi geliştirilebilir. Bu yetenek kadınlarda daha baskındır,önsezi duyguları olsun ,sıcakkanlılık olsun sosyallik olsun diğer insanlara göre daha gelişmiştir, Aynı zamanda ikizlerde öyledir Bunun nedeni bu kişilerin küçük yastan beri birileri ile sürekli ve diğer insanlara göre daha fazla sohbet etmesi , zaman geçirmesidir.Tekrar yolu ile kazanılan bir yetenektir…

Bu işi yapıyorsak aklımızı kullanmalıyız sabretmeliyiz,Hal ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz…

Sosyal mühendislik bir akıl oyunudur.Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    NielsBohr

2. MenIn

MenIn Albay

Ödül Puanları:
    16
    Adam Fawer 'ın "Olasılıksız" ve "Empati" adlı kitapları bu konu için çok güzel bir kaynak. Okumanızı öneririm.

3. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    aslında başlıktan yola çıkarak bilgi toplama yöntemleri anlatılmıştır diye düşündüm...whois,ping, domain name,ip bilgileri falan gibi.yanıldım.Güzel noktalara değinmişsin.Fakat bu başlangıç aşaması değildir.Sistem hakkında bilgi topladın ve sisteme girişte sorun yaşıyorsan yemleme,şifre elde etme de bu bilgiler işe yarar...

4. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Yazı bana ait değil

5. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Güzel ve bilgilendirici Eline sağlık

6. Death Pro

Death Pro Member

Ödül Puanları:
    6
    Bu tür şeyleri bilmek lazım.Ne de olsa sosyal mühendislik bu akıl oyunu çok önemli.Mesela bi olay anlatmak isterim.Bir arkadaşım bi konferansa katılmıştı ordaki adam şunları demiş.Mesela bi adamı takip ettiniz.Adam bi yere gider yemeğini yer ve baktınız ki aldığı fişi yere atıyor.Hemen ardından o fişi alırsınız.(Takibi sürdürüp daha fazla fiş alırsanız inandırıcılığı da artar.).Aradan zaman geçtikten sonra adamı ararsınız ve bankanızdan arıyorum bilgilerinizi güncellememiz lazım diyerekten(Burasını tam olarak hatırlamıyorum başka bişey de olabilir).İşte şurda bu kadarlık alişverişiniz oldu diyerek iyice inandırırsınız sonra da şifrenizin 2. ve 4. hanesini söyleyin dersiniz.Sonra da lafı dolandırırsınız işte annenizin kızlık soyadı fln gibi .Çünkü adama unutturmalısınız şifresinin 2. ve 4. hanesini verdiğini.Sonra da şifrenizin 1. ve 3. hanesini söylermisinizz dersiniz ve adamın kart şifresini ele geçirmiş olursunuz.Böyle bişeydi hatırladığım kadarıyla.

Bu Sayfayı Paylaş

Share