1. Duyuruyu Kapat

Hangi linux ne kadar son kullanıcı ve görsel desteği var (first install) ?

'Linux Diğer' forumunda TosunPASA tarafından 12 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

Merhaba

son dönemde özellikle linux serileri baya çoğaldı. kaliye alternatif parrot gibi modellerde çıkmaya başladı.

ama ben Desktop olarak kullanılabilecek bir seri arıyorum.. evet birçok açıdan ubuntu hoş gözükse de pek fazla cazip gelmiyor. gnome u öldürdüklerini düşünüyorum.
    kubuntu da ise kde ne kadar başarılı yaptılar pek incelemedin. bu yazıdan sonra youtube de bakarım onada

ben şunu arıyorum..

ilk setup aşamasında...(kurulum sonrası yapılan - install edilen veya edilebilinecek serileri azçok bende biliyorum ama sorum onlar değil)
    kullanıcıdan nasıl bir performans ve görsellik istediğini soracak ve akabinde istenirse hızlı kurulum istenirse de full multimedya kurulum yapılacak...

misal..
    3D masaüstü desteği.. (gerçekten animasyonları ile tema ları ile birlikte)
    chat yazılımları.. bunları kişinin kurup emilasyon yapmasına gerektirmeden..
    ister nvdia ister amd destekli driverların (son 1 yıl hariç olabilir ama base driver ı kurabilen)
    ihtiyaç duyulan disk - metin yazılımlarını da kuran - media player ları alternatifli kuran

klasik linux kurulumları swap hariç 4-8gb arasında olabiliyor genelde.

yukarda istediklerim karşılık elimde ne var ?
    gtx 780 ti (384 bit 3gb bellekli) vga,
    120gb ssd,
    16-24gb ve 1600MHz lik ram,
    e5-2670v1 cpu,
    2 adet 24inch (1 dvi ve 1 adet hdmi destekli) 5ms lik FHD monitör

dolayısı ile gerçek bir 3D sistem için yeterli kaynak var diye düşünüyorum

sizin tecrübelerinizi - gördüklerinizi - araştırdıklarınızı.. en önemlisi yapmış olduğunuz kurulum / çıkabilecek sorunsal tecrübelerinizi istiyorum

herhangi bir linux kurulumundan sonra yukarda istenilen yazılımlar tabiki kurulabilinir.. ama ben ilk setup da bu tür bir kurulum yapan linux serisi varmı diye soruyorum

teşekkürler

2. tababa86

tababa86 Albay

Her şeyin elinin altında olduğu linux zor bulursun..belki 5 yıl sonra linux daha kullanışlı rahat bir arayüze sahip olabilir.aslinda oyunlardan verim alamaman sorundur onun dışında hakimiyet Windows'a göre daha iyi.trisquel,qube linux bir tane daha vardı onları bir dene fakat kali linux'den farklılıklari pek yok bence....

TosunPASA bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share