1.                                                

Görüntüsü bozuk ekran kartı ve fırınlama

'Ekran Kartları' forumunda TosunPASA tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28

Uzun bir süredir arkadaşın ekran kartı bende duruyordu.
    9800GT serisi. 754MB bellekli model.

ekrana görüntü geliyor. anakart açılış ekranında büyük noktalar ve yazılar dağınık halde çıkıyor. windows açıldıktan sonra ise ekrand 5 sutun ve her sutunda 7 şer farklı şeritler halinde çizgiler ve ekran rengi biraz soluk oluyor idi.
    netde araştırınca benzer sorunla birçok kişi karşılaştığını ve bunların bir kısmı tamirci veya yaptığı uygulamalardan sonuç alamaz iken, bazıları da fırınlama metodu denen uygulama ile başarılı sonuçlar almış.
    youtube da bu metod için yerli yabancı farklı video ve metodları inceledim. fırında gerçekten ısıtan.. çakmakla yakan vs vs...

NOT : Bu metodu ancak tamamen ekran kartından TAMAMEN umut kestiğinizde uygulayınız
    aksi halde kimse sorumlu olamaz...

ne yaptım nasıl yaptım...
    öncelikle ekran kartını vidalarından düzgün şekilde zarar vermeden fan ları ve üzerndeki diğer korumaları sökünüz. Bir temizleme fırçası ile tercihen sakal fırçasına benzer temizleme fırçaları ile yapabilirsiniz. eski diş fırçası kartın üzerindeki kaplamalara zarar verebilir. dikkatli olun.
    Fanı ve diğer aparatları datemizleyniz. Fırça ile kart üzerindeki bütün elektronik parçalar üzerinde dikkatlice gezdirerek temizleme işlemini yapınız. Temizlik bitince hava tutarak tozların kart üzerinden atınız.

Şimdi geldik ekran kartı işlemcisine. Hem ekran kartı üzerinde hemde fan üzerinde termal macun var ise onları da temizlemeyi unutmayınız. Termal macun ve işlemciyi birçok kişi tiner vb sıvılar ile kulak çubbuğu gibi malzemeler ile temizliyor ama siz yine de dikkatli şekilde temizleyin. ve Temizlik bitti ise.. ben ne yaptım...
    Evimde bir fırın yok. mikrodalga da ise fırın özelliği olmasına rağmen kullanmasını bilmediğim için işin acemi kısmı ile yola çıktım.
    Saç kurutma ile işlemci üzerine sıcak hava tuttum. Bu öncelikle 5sn ile yapmaya başladım ve aralıklı olarak ve yaklaştırarak 30sn lere kadar 3-5 defa uyguladım. öyleki kart elimde durmayacak şekilde tüm aksamı ısınıyor idi. Sıcak havayı sadece işlemciye uyguluyor olsak bile tüm kart sıcak havadan etkileniyor.
    Saç kurutmanın verdiği ısıdan emin olamadığım için soğumasını bekledkten sonra da pürmüz şeklinde yanan çakmağım ile bu sefer işlemciyi ısıttım. bir çok video da işlemci gerçekten kızarana kadar ısıtanlar oluyordu ama ben o kadar cesaretli olmadığım için çok fazla yakmadım.
    Kısacası teste devam.... fan ile işlemci arasına termal macun sürerek birleştirip anakarta takıp pc yi çalıştırdım. ilk siyah boot ekranında dağınık çizgiler görmeyince umutlandım. daha sonra windows ekranında da eski çizgileri görmeyince bu sefer driver yüklemeye adımına geçtim ve 1920*1200 pixel ile mutlu son.
    Driver yüklemesinden sonra yaklaşık 2 saat kadar sorunsuz video vs işlemlerinden sonra doğal olarak istirahat adımına geçtim.
    Ne kadar süre dayanır ne kadar verimli olur zaman içerisinde göreceğiz. dün deneme yapıp sorunsuz görüntü alınca sizler ile paylaşmak istedim.

Bu arada.. eski kartım Asus R7 265.. onu istirahate aldım. onunda bugün akşam olur heralde temizlik vb bakımlarını yaparım. daha sonra 2. pc yi kurunca 9800 ü günlük hayat için r7 265 i ise kali ve john için kullanmayı düşünüyorum.

selamlar

Bu Sayfayı Paylaş

Share