1. Duyuruyu Kapat

Evde - işte network/wifi güvenliği ?

'Beyin Fırtınası' forumunda TosunPASA tarafından 10 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

Merhaba

yeni taşındığım evde.. daha da doğrusu apartmanda telekom altyapısı olmadığı için 3-4 ay internetsiz kalmış ve dolayısı ile de komşuların wifi lerini kimi zaman kali, kimi zamanda malum yazılım ile elde etmiş ve süreli de olsa kullanmış idim. doğal olarak bu bende takıntı yaptı :) ya bi başka meraklı varsa çevrede .... ;)

iş yerinde pfsense kurdurarak kişilerin internete girişini ve ip leri konusunda bir miktar blokaj sağladım. Yani mac ve ip sine bağlı olarak çıkış veriyorum.
    İçeride eski dsl modemleri wifi erişim olarak kullanmayı ama bunları şifresiz şekilde paylaşmak veya basit şifreler ile wifi ile SADECE network den faydalanmalarını sağlamak ne kadar güvenli ?
    yani şifresiz bir network e girip pfsense ye ki alfanümerik uzun şifre kullanıyorum (char12).Saldırı olursa ne kadar başarı sağlarım veya neler zarar görebilir ?

ayrıca...
    evdeki wifi yi kapattım (zyxel 8924 kullanıyorum)
    cep tlf umda oldukça yeterli internetim oluyor. Ama pc den telefona dosya alıp vermek için sürekli usb kablo kullanmak zorunda kalıyorum
    Bunun yerine wifi yi açıp hem pc hemde android in wifi mac adresine çıkma/erişim izni vermek ne kadar güvenli ?

bu işi yapmak güvenli olması durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor ?

tecrübesi olanlardan yorum bekliyorum

2. poyrazkaan

poyrazkaan Well-Known Member

hemde telefonda hem bilgisayarında vpn kullanabilirsin telefon için free vpn uygulaması kali kullanıyorsan vnpbook öneririm.

Bu Sayfayı Paylaş

Share