1.                                                

Ev otomasyonu vs deki kablosuz cihazlar ???

'Beyin Fırtınası' forumunda TosunPASA tarafından 8 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28

merhaba
    şimdi piyasada çok fazla kablosuz cihaz var
    bunların en bilinen lamba lar ki bende irda ile kontrol edilen 2 adet labma siparişi evrdi AE den
    ama aynı şekilde role kullanılarak kontrol sistemleri var. hatta birçok yerli video çekimleri de var
    eleman tlf unu eline alıyor ve bt sini açıyor.. ve role devresi üzerindeki butona basarak 5sn bekleyerek 2 sinin trust ını sağlıyorlar sanırım.

buraya kadar normal...
    ben bugün tlf değiştirdi !!!!!!???? ve artık lambayı nasıl kontrol edeceğim. role devresini de sıva altı veya duvardaki buat içine yerleştirdim .... tekrar 5sn basmak ve bağlantı sağlamak mı gerek.... yani sökmek herşeyi

dediğim gibi 2 adet uzaktan kumandaki, irda sanırım.. link şu şekilde

şimdi... RMNPro3 (SD650 işlemcili) tlf um var ve kendisine ait cihazı kullanmak istemiyorum. tlf um ile kontrol de etmek istiyorum. sanırım benim tlf da irda hizmeti veren üst kısmında çıkış var diye biliyorum.
    tabiki uygun yazılımda bulmak gerek

bir başka cihaz daha aldım
    pasif modeli bu ve aktif modeli de bu.

pasif modeli nin BT ile hack durumu nedir.. veya başkaları tarafından görüntülenme durumu nedir ?
    ayrıca pasif modelin şu şekilde anahtarlık olanı da mevcut

anahtarını kaybedenler veya bir şekilde birşeyleri unutanlar çok iyi bilir. tlf ile bu cihazları veya bu cihazların içinde bulunduğu çantayı... köpeği (10m lik AÇIK ALAN dahilinde) yön bildiren ve yakınlık gösteren var mı ?
    araba takib cihazları gibi.. bunu pasif modeller için diyorum
    aktif modellere sim m2m kart takılarak takibi sağlanıyor ama

aktif - pasif bağlantı sağlayan cihazların trust güvenliği ne kadar, bilgisi olan varmı ?

bu foruma gelen herkes sanırım komşusu veya çevresindeki wifi modemleri hack lemiştir veya hacklemek için uğraşmıştır. ben şahsen apartmana tesisat gelmesi için uğraştığım 3-4 aylık dönemde çevremdekilerden otlandım... adam akşam 8 gibi modemi açar 12 civarında kapatır idi.. bana da yetiyordu zaten... 24 saat açık olmasına rağmen hackleyemediğim sayısız modem vardı etrafda.. hatta ispanyol windows yazılımı saldırı bile yapmıyordu.. locked gözüktüğü için.. açık gibi gözükenlerde kali den saldırı yaptıktan kısa bir süre sonra auto locked oluyordu.

metod bilmek lazımm...

şimdi burdan evlerimizdeki - iş yerindeki kablosuz bağlantı ile çalışan cihazların güvenliği ne kadar ?
    ve onları nasıl hackleriz...veya nasıl eklenmesini engelleriz.. önce hacklemeyi öğreneyim gibi engellemesini de konuşalım

yani ben 11dbi lık bir çubuk anten ile oldukça geniş bir alanı tarayabiliyorum.
    8-10db lık ile ayaklı ve heniş çevreli anten ile de baktığı yönü iyi tarayabiliyorum...
    evimdeki veya iş yerindeki cihazları nasıl korurum ?

dediğim gibi ister irda ister bt olan cihazları ... mac & şifre bağlantılı nasıl koruma sağlayıp... cihaz değişiminde bunu nasıl diğer cihaza aktarabilirim ?

selamlar

2. YarlıGamas

YarlıGamas New Member

Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Muhasebe Ve Finansman / Yazılım Ve Programlama
    Yazınız İçin Teşekkürler

Bu Gibi İşler Aşırı Elektrik-Elektronik Bilgisi Gerektirir

Ben C# İle Uğraşırken Arduino İle Bir Takip Cihazı Projesi Yapmıştım

Piyasada Çeşitli Cihazlar Var Ama Önemli Olan Cihaz Değil Onu Çalıştıracak Yazılım

Kısacası Şöyle Sizin Amacınız Anladığım Kadarıyla "Millet Takip İşleriyle Uğraşıyor Bende Mi Uğraşsam ?" (Eğer Doğru Anladıysam)

Şimdi Bu Servisler Bir Sunucu Aracılığı İle Yapılır (En Kötü Takip Sistem Bile FTP Protokolü İle Takip Konumlarını Text Dosyasına Kaydeder)

Bu Sistemler Güzeldir Ama Şöyle Bir Yönü Vardır Ki GÜVENLİK Sıkıntısını Olması

Bu Yazılımlar Ne Kadar Şifrelenmeye Çalışılsa Da Hackerlar (İyi Hackerlık Yolun Olanlar İçin İyidir) Bu Açıkları Görür Ve Kapatmaya Çalışır

Ama Lamerlar Öyle Değildir Saldırırlar Ve Kendilerini İspatlama Çabasına Girerler

En Kötüsü Kodlarını Çalıp İçine Virüs Yayarak Sürdürürler

Gelelim Frekanslara;

Bluetooth Veya GPS Gibi Cihazlar Metre Başı Pahalıdır Şöyle Sen Bu İşe Girdim Mi Maddi Durumun El Verişli Olması Gerekir

Kim Ne Yapsın Bir Kol Saatinin İçinde Kocaman Takip Cihazını

Biraz Daha Araştırma Yapman Ve Donanım Gerçekten İyi Midir ? Konusuna

Benim Tercihim Yazılım Çünkü;
    1. Donanımda Bir Hatan Devreyi Yakar, Yazılımda Hatanı Gösteriyor "Kardeşim Şu Satırında Hata Yapmışsın" Diyerek Seni Bilgilendirir
    2. Yazılımda Geliştirme İmkanın Var Versiyon 1.0, Versiyon 2.0 Gibi, Ama Donanımda Sıfırdan Döşe Devre Kartını
    Umarım Kafandaki Soru İşaretlerini Çözmeye Çalışmışımdır :)

3. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    sorduğum ve ilgilendiğimden farklı cevap olmuş ama yinede çok faydalı buldum kendim için

bu arada tabirler ile ilgili eksiklerin var.
    lamer konusunda müttefikiz.
    her sistem açığını bulan veya tamir eden ettiren hacker değildir. bu iş için ara sınıf olan exploiter lar vardır ve asıl sistem açıklarını veya kod açıkları için onlar vardır. OS bilgileri yoktur.

hacker lar daha çok OS açıkları ile ilgilidir. ve gerçek hacker veya hacker denilen kişi .. saldırdığı siteyi ya tamamen kullanılamasın diye saldırır veya içinde kendisinin ihtiyacı duyduğu şeyi alarak saldırır.. tabiki arada saldırılan server ları zombi yapan da vardır o ayrı konu...
    hacker ların işi sistem açıklarını tesbit edip düzeltmek değildir...........bunun için sistem network güvenlik mühendisleri vardır ve hacker araç ve mantalitesini kullanırlar. kendileri gerçek hacker değildir. hacker kelimesi veya sıfatında suçlu psikolojisi gizlidir. amacı ne ve sonuçları ne olursa olsun.... eğer eski bir hacker bu tür amaçlar için emniyet birimleri tarafından personel kadrosuna alınırsa zamanlar kabiliyet ve düşüncesini kaybeder. memur sıfatı ve yaptırımları sebebi ile suçlu psikolojisi ve yapabilirliği - ihtiyacı olmadığı ve olmayacağı içinde günlük hacker düşünce tarzından uzaklaşarak sıfatını kabiliyetini kaybeder. kurt kuzu olmuş olur.
    hacker içinde sonradan çıkan siyah şapkalı veyaz şapkalı kırmızı şapkalı diye tabirler HACKER kelimesinin gerçeğini değiştirmez...

exploiter lar ise her şekilde karşı tarafda açık arayıp ihtiyaçlarını almak için saldırır. OS bilgileri yoktur ve saldırdıkları script ve DB dir. bu açıklardan shell yerleştirip birşeyler yapabilirler ise ne ala.. ve o shell vasıtası ile kendilerine sürekli bir backdoor bırakmış olurlar. ve eninde sonunda script update i ile o açık kapanır. hacker lar gibi OS bilgileri veya tecrübeleri yoktur. 5 yıl önce sony ps e ait sitenin admin bilgileri bende idi. microsft un training sitesinde açık vardı ama indirecek gerçek bir hacker bulamadık. fb gibi sitelerin zaten açıkları sürekli yer değiştirir... ve özellikle sql açıklarını bildireseniz bile size ödeme yapmazlar. açık bulana ödül de hikayedir. o tür işlerin altında güvenlik birimleri piyasadaki aç gözlü hacker olabilicek lamer ları fişlemek için yapar.
    bir exploiter tanıyorum ve onun vasıtası ile de diğerleri ile iletişimde oldum hizmet verdim hizmet aldım kendilerinden.. exploiter lar kendilerini geliştirirler ise hacker dan tehlikeli hale ulaşırlar. yani coder ve os bilgileri ile oldukça zararlı bir seviyeye gelirler. ki şuan ki dünya internet ve network teknolojisini de hacker lara borçluyuz.
    ama dünya ekonomik zorunları sebebi ile coder lar free paylaşım yolunu kaybettikleri için de OS da ilerlemeler sadece maddi gücü olan firmalar ile olabilmektedir. kötü bir eleştiri yapacak olursak Linux lerin son kullanıcı OS u olamayış sebebi maalesef dünyada 1-2 tane firmanın coder dünyasını ele geçirip maddi baskılar ile linux ün gerçek OS olmasını veya gerçek bir PC OS olmasına engel olmaktalar.
    bireysel maddi fedakarlık da bir yere kadar. herkes eninde sonunda kendi karnını doyurmak zorundadır. kim ne derse desin aktivist denilen veya işte aktivist budur denilen kişiler de bir şekilde sırtlarını maddi olarak destekleyecekleri kişilere ve bunların emirlerine uymak zorundadır. örnek vermek gerekir ise greenpeace dediğiniz grub bu ücretli köle grublarının en tanınmışdır.

zeloiter diye bir en üst seviye vardır. maalesef ama maalesef dünya da sayısı bir elin parmakları kadar olup bilinmezler içindedirler. bunlar OS üzeri çalışırlar ve her türlü script kodlaması vs ile sorunları olmadığı için denk gelen yerde açığı bulduklarında her türlü eklemeyi yaparlar. ihtiyaç duyarlarsa da kernel ı güncellerler. sonuçda c ile başlayan ve bitmeyen bir kod OS mantıkları vardır.
    ne hacker nede exploter gibi bilinme/alkışlanma gibi dertleri yoktur.
    ve maalesef hacker ları da sevmezler. hacker lığın temeli karşı tarafa zarar vermek ve olabildiğince sömürdükten sonra yok etmeye dayanır. bugün yok etmese bile yarın mutlaka yok etmesi gerekir
    zeloiter lar ise biraz daha idealist ve kişisel takılır. yok etme yıkma sebebleri kişiseldir. dolayısı ile bilinmeme sebebleri de burdan gelir. hacker - lamerlar gibi aktivist değildirler.

türkiye nin meşhur hacker ları olduklarını iddia eden ve sürekli israil domainlerini indexlediklerini iddia eden grub var. üyeliğim halen duruyorda olabilir. bazı bilgilere erişmek için bir exploiter ın önerisi ile üye olmuş idim. ref5 değil ... sakın haaaaaaa....orası daha çok brute force ile birşeyler elde edip fishing ile geçim derdinde olan lamer grubudur. ve orda satılanların veya anlatılanların geneli odur.
    neyse.. bahsettiğim forumdaki index atıldığı söylenen yere gittim baktım... tiiiiiiiiiiiiiiiiiii alt dizinine bir html sayfa koymuşlar. root da bişi yok... ve site indirme veya siteyi kapatma.. script i bloke etme.. domain i alma gibi bişi yapmamışlar. index attık dedidkleri altttttttttttttttt dizine bir html koymaları... sitede hala israil için bağış kampanyası devam ediyordu.. ve ne tür browser ile bakarsan bak sorunsuz çalışan domain....

ben bunlarla da ilgili değilim.
    ben bireysel hayat ile ve günlük yaşam ın tekno hayatı ve yönetimi ile ilgiliyim.
    evimde tlf um ile veya ses ile kontrol edilen bir yapı kurma... wifi mi sorunsuz aktif edip her türlü mac güvenliği ile cihazlar arasında bağlantı olmasını.. evin içinde bile olsa birisi her türlü saldırıdan emin olabilmek isteyen

kullandığı işletim sistemini Rainmeter gibi.. conky gibi... gnome eklentileri gibi sorunsuz ve hızlı çalışan kişiye özel bir tasarıma müsait ve çok sık güncelleme ihtiyacı duymadan modüler bir yapıda ve tüm performanslarını aktif olarak bilebileceğim OS isteyen... bunun için en uygun linux olmasına rağmen hala kullanıcı için interface - gui yetersizliği olan... yeterince son kullanıcıya veya aptal kullanıcıya uygun program deposu olmadığı için çevresindekilere önerilerde telkinlerde bulunamayan biriyim

misal... nanapc-t4 diye kart var... kartın teknik özelliklerine hasta oldum....
    ve işin garibi bu kart ın teknik özellikleri son kullanıcılar için oldukça yeterli diye tahmin ediyorum. misal buna +100MB/sn de okuma yazma yapan bir kart veya m2sata gibi yapı ile olabilecekleri... yeterli ve kolay kurulabilen aptal kullanıcı için yazılım olsa çevremdeki herkes için oldukça yeterli bir performansı var.
    ek disk kapasitesi için ise zaten raspi başta olmak üzere ama odraid-hc2 gibi kartlar var. kendim bir tane box alma hedefindeyim. ona önce 2tb lık sonra da 4tb lık disk takıp performans değerlendirmesi yapacağım. yani ev kullanıcıları nb da olsa... maksadı internetde gezip chat yapmak müzik dinlemek ise en kötü ihtimal ile 400$ harcamak zorunda kalıyor. oyun meraklılları konu dışıdır.
    şimdi düşün. maksadı film dizi seyretmek chat yapmak olan birisi ufacık bir bir yapı sunabilsek.... ??????!!!!!
    medya server olarak da bu tür bir nas olabilen bir kart olsa.. ister son model tv sine ister bilmem nesine sorunsuz bağlasa... (aynı firmanın 2 diskli bir cloud shell yapısıda var)... ihtiyacı olan disk kümesine ucuz olarak erişim sağlasa.. piyasadaki birçok nas ın pahalı olmasına rağmen performans sorunu var... ben bu cihazları doların düşmesi ile almayı düşünüyor ve alınca da sonuçları burda paylaşacağım.

yani hedefim daha küçük bir alanda daha fazla yönetim... ve maalesef sensörlerin ve elektriksel veya taşınabilir elektrik bataryalarının da kapasite sorunlarından oldukça haberdarım.... bunları destekleyebilecek solar sistemlerin max verimleri %21 civarında olduğunun bilincindeyim

teşekkür ederim

MrX bunu beğendi.
  4. YarlıGamas

YarlıGamas New Member

Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Şöyle Düşünebilir Misiniz ?

Donanıma Değilde İçlerindeki Yazılıma Önem Verseniz Daha Az Masraf İle Çok İşler Başarırsınız

5. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    yazılımlar, donanımları yönetmek içindir diyerek ayrı bir muhalefet etsem :)

evet... güzel bir özellikle linux OS yazılımına ihtiyacım var....

6. YarlıGamas

YarlıGamas New Member

Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Size Paşam Olarak Hitap Etmek İsterim (İsminizden Dolayı)

Evet Donanımın Avantajları Var Ama Dezavantajları Da Var Bu Sizin Tercihiniz

Ben Arduino Kullandım Ama Çok Masraflı Bir Dünya

Yazılımda Öyle... Bilgisayar Yavaşlama Donma Gibi Ama Güzel Bir Dal Bence Tavsiye Ederim

Bu Sayfayı Paylaş

Share