1. Duyuruyu Kapat

Editör & Admin aranıyor -> Linux101.net

'Off Topic' forumunda TosunPASA tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

merhaba arkadaşlar

kendi Linux başlangıcımda maalesef yeterli içerik bulamadım. yerli ve yabancı olarak. daha çok dağınık bile diyemeyeceğim şekilde içerikler var ama Linux e yeni başlamak isteyen ve başlayana yönelik maalesef içerik yok diyebilirim

bende bu sebeple Linux101.net domain ini aldım ve kendi yaşadığım ve Acemi Kullanıcıları hedef alan bir site olmasını düşündüm. Şuan bulunduğumuz site ve içeriği ile alakası olmayan paylaşımların olacağı bir kaynak site olması düşüncesindeyim ve sizlerden bu konuda yardım rica ediyorum

İlk düşündüğüm konular şu şekilde.
    herkes ellerinde bulundukları Linux iso ları ile sanalda en temel ve hazır şablonlar ile yapılmış kurulumlar için resim veya video çekerek .... hemen sonrasında ilk ihtiyaç duyduğu programları ve ayarları nasıl yaptıklarını anlatırlar ise zaten oldukça fazla bir kaynağa ulaşmış oluruz. Tabiki her linux için farklı masaüstü çeşitlerini de düşününce.....

daha sonra ise.. linux içinde bulunan genel dizin ve hiyerarşik yapıya göre Tuning aşamasını düşünüyorum ve peşine de çökmüş sistemi ve datayı kurtarma olarak.. Tabiki kendi Linux ünü oluşturmak isteyen ve anlatımını yapacakları da kabul ediyoruz.... Disk bölümleri .. bunların boyutlandırılması... swap ın bölüm veya file olması durumundaki sistem değişimi veya hiç olmaması.. bu konuları anlatabilecek var ise ne güzel olur..

tamamen evdeki bilgisayar bilen - bilmeyen .. veya windows dan Linux e geçmek isteyen ama kaynak yardım edecek birini bulamayanlara ... daha işin en başında olanlara yönelik olması hedefindeyim.

Her sitede olduğu ve olması gerektiği gibi popüler yazılımlar ve kullanımları... yeni linux yazılımları.. programlar ile ilgili sorun çıkan kısımlar ve çözümleri de hedefim

bu konularda paylaşım yapmak isteyen arkadaşlar öncelikle bir taslak hazırlayıp iletişime geçmesi durumunda kendilerine editör kullanıcı yetkileri açılacak.

Sitemin tema vs kısımları ile ilgili görsel kısımları da önümüzdeki haftalarda yapılacak.. şuan örnek 1-2 konu açtım kendimce... devam ettireceğim mesai den fırsat oldukça

konu hakkında öneri ve yorumları da beklerim

mr__x ve Al-Farabi bunu beğendi.
  2. poyrazkaan

poyrazkaan Well-Known Member

siteniz hayırlı olsun hocam gnu/linux hakkında sorun yaşayanlar ve hakkında bilgi edinmek için iyi bir kaynak olur inşallah

3. tekroot

tekroot Well-Known Member

Meslek:
    programlama teknik yazılım bilgisayar elektronik
    hayirlisi olsun tosun pasam

4. mr__x

mr__x Active Member

Hayırlı olsun.Böyle hamleleri diger kullanıcılardan da bekliyoruz.Bir yazılımcı için blog çok önemlidir.Bu arada linux üzerine site yapmanız çok isabet olmuş.
    Çoğu kişi linux konusunda bilgisiz veya karamsar.Halbuki şuan ki linux dağıtımları windowsu gecmiş durumda.Görsellik hız ve iş görme açısından çok iyi.Güvenlik
    ve systemin kararlı kalması ise kullanıcının bilgisini sürekli güncel tutmasına baglı.Windows da da böyle.Şimdi geleyim hangileri şuan hit diye.
    Distrowatch dan incelerseniz debian tabanlılar açık ara önde...Debian üzerine kurulu ubuntu tabanlı elementary os tam da yeni başlayan linux kullanıcılara
    hitap ediyor.Güncelleme appcenter dan yani windowstaki update center gibi.Kolay ve zahmetsiz.Bir sürü İde mevcut uygulama merkezinde yok yok.Sonrası ise
    archlinux tarzı manjaro linux var o da orta seviye linux kullanıcılar için ve tüm araçları bulmak mümkün onunda sistemi elemantary ye benziyor.Fakat ben sanal kullanıyorum...
    Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına ...En iyi linux hacker olmak isteyen için tabi Kali linux olmazsa olmazım.2 aydır kullanmıyorum gözüme uyku girmedi.Ben debian mate desktop
    indirdim baktım olmuyor hemen kali reposunu ekledim ve update upgrade deyip kali ye geçtim sonra apt-get install gnome deyip gnome desktop a geçtim.Daha iyisi çıkana
    kadar iyisi kali linux...Pentester olmak hacker olmak istiyorsan kali linux kullanmalısın.Ayrıca github takipte kalıp debian ve kali uyumlu yeni araçlar denemelisiniz.Ivır zıvır işler için
    elementary os(internet film,muzik ,, kodlamav,vs) hack için kali linux....:D

5. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

her zaman şunu savunuyorum
    en iyisi en güzeli diye bir standart yok.
    geçen youtube da gördüm. insanlar hala linux daha iyi veya windows daha iyi.. yok mac mükemmel niye mi.. diye kendince üstünlükleri paylaşıp diğerlerini kötülüyorlar
    üstünlükleri paylaşmaya sözüm yok... olması gereken de.. çünkü doğru yönlendirme önemli.... insanlar bir işe başlamadan bilgi sahibi olursa...

ama unutulan en büyük sorun şu...
    sen MUTLAK kelimesinin manasını bilmiyorsun. çünkü kendisi ihtimal. dolayısı ile ufacık cüssesi ile....
    her OS un veya cihazın kendince üstün olduğu yön var... en basiti wifi ile BT nin... utp ile bnc nin... intel ile amd nin kendilerince farklar
    ama işin garibi bu iddiaları yapanların bir çoğu işin başlangıç kısmında hiç bulunmamış ve nereye doğru gidiyor diye teknolojiden de haberi yok.. cd yi takıp diske windows kurmayı veya kali kurup ezbere işler yapıp şifre alınca kendini bişi sanıyorlar

Linux e geçmek istemem tamamen kiisel bir sebep.. artık kendimi güvende hissetmek istiyorum ve sürekli güncelleme yapmama rağmen istediğim veya kontrol edemediğim bir OS u kullanmak istemiyorum. Başka bir konuda verdiğim örneği burda yineliyeceğim.
    Android kullanıcıyım. Bana bi arkadaş iphone tlf ile ilgili soru sordu. yardım istedi.. dedim bilmiyorum. bilmek de istemiyorum. çünkü sevmiyorum dedim.. diğer arkadaş da.. "satın alamadığın için mi sevmiyorsun" dedi ? (buda basit insanların bakış açısı).. hayır, kontrol edemediğim cihazlara sahip olmak istemiyorum, diye cevapladım. dicek bir sözü kalmadı.. çünkü ne dediğimi anlamadı.
    iphone un kendince olan üstünlüklerini ben 10 kalem olarak hemen yazarım. kullandığım xiaomi tl file kolayca kıyaslarım. ama yapacağım kıyaslama hem software hemde hardware olur.. software de android in tek üstünlüğü cihaza istediğiniz gibi hakim siniz ve istediğiniz şekilde yeni ve farklı yazılımlar yükleyebildiğiniz gibi sanal yazılımlarda ekleyebilmeniz. Tabiki *nix sistemler ile de uyumluluğu da var. Ama software in stabil yapısı konusunda ise .... söz yok.. ama adamların son yaptığı puştluk cabası.... eski modelleri kasdi yavaşlatmaları... daha ne olsun... aynı durum windows larda da mevcut.. misal.. gidip yeni bir cpu aldınız intel.. en basiti 6000 serisi işlemciye win7 kurmaya çalışın.. ilk sorunu usb klavye ve mouse u gui geldiğince çalışmadığını farketmeniz olacak... aynı iso yu 5. nesil işlemciye sorunsuz kurabilirsiniz.. 6. nesil ve sonrasına kurmanıza firma izin vermiyor.. bunu da işlemci desteks orunu diyor.... YALANNNNNNNNNNNNNNNNNNN.....
    şimdi ben basit bir pentium makinaya bile en yeni *nix i sorunsuz kuruyorum.. yaşayacağım tek sorun yeni kernel ın daha üst cpu istemesinden dolayı yavaşlık olacak. ama tutup da bana bu pentium makina beni yükleyemezsin demiyor.. ve bu tür bir sözü de geliştiriciler bir AYIP kabul ediyor.... olması gereken bu iken mikropsoft hayranları maalesef ... sonradan görmüş oldukları için.. dicek pek söz yok

şu sıra yazıcılar ve çevre birimleri ile ilgili yanıt arıyorum. bazı forumlara yazdım cevap bekliyorum.
    çok fonksiyonlu yazıcılar ve diğer çevre birimlerinin tanıtımı ve kullanımı.. bunlara uygun yazılımlar vs vs
    misal... üzerinde fax ı wifi si olan renkli yazıcılar... bunu yazıcı olarak kullanmakda sorun yok.. onu yüklüyorum.. iş tarayıcı ve diğer hizmetlerine gelince.. bununla ilgili yardımcı döküman ve çalışma arıyorum
    bulup kendi firmamda farklı modeller ile olan tecrübelerimi yine sitede son kullanıclar ile paylaşarak herkesin sorunsuz yazıcı tarayıcı kullanabileceğini görsel olarak anlatma hedefindeyim.. bu tür paylaşımlar maalesef yerli ve yabancı olarak toplu olarak yok.. bireysel paylaşımlar ve çoğu çok eski... ve dağınık.. sıfırdan bir anlatım yok.. yada ben bulamıyorum

sona hem sanal da hemde gerçek bilgisayarda günlük kullandığım yazılımlar.. çıkan sorunlar... ki kendi bilgisayarımı kasdi olarak çökerteceğim ve data kurtarma.. sistem kurtarmaları yapıp anlatacağım

tamamen son kullancı hedefliyim...

poyrazkaan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share