1.                                                

Disk sorunları/bakımı

'Off Topic' forumunda TosunPASA tarafından 7 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

 1. TosunPASA

  TosunPASA Active Member

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesaj:
  174
  Beğeniler:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Belirtilmemiş

  Merhaba
  insanın işi teknikd estek olunca aklıma geldikçe veya günlük işimdeki artışa göre burda konu açıyorum ve sizlerle paylaşıyorum

  hepimizin evinde sata/pata yani dönerek çalışan manyeti diskler mevcut.
  bunlar zaman içinde tabiri caiz ise "metal yorgunluğu" sebebi ile yavaşlar.

  öncelikle 2-3 hafada bir olarak disk temizliği yapmamız gerekiyor
  bunun için windows içinde bulunan disk temizleme programını kullanabilecğiniz gibi ccleaner gibi yazılımları da tercih edebilirsiniz
  disk temizliğinden sonra program ekle kaldır ı kontrol edin ve habersiz yüklenen veya farkemtediğiniz mallware gibi yazılımları sorgulayınız.
  ccleaner programı içerisinde soldaki üstten 2. sekme ile register temiziliği de yaparak eski bağlantıları veya sorunluları buldurup silebilirsiniz
  bu tür işlemleri bitirdikten sonra mutalaka bilgisayarınızı yeniden başlatınız
  yeniden açılan windows da yeniden disk temizliği yaparak kontrol edersiniz

  C:\Users\Tosun\AppData\Local\Temp

  bendeki kullanıcı Tosun olduğu için benzer dizin sırasındaki temp dizini içerisine girerek gereksiz temp/takas dosyaları silebilirsiniz. bu silme işlemini chrome vs çalışırken yaptığınızda silme izni vermeyecektir
  trojan - mallware gibi yazılımlar genelde kendilerinin bir yedeğini bu dizin içinde saklarlar ve kendilerini GİZLİ - SİSTEM DOSYASI olarak tanımlattırdıkları için görülme ve silinme durumları olmaz sürekli hata alabilirsiniz.
  bu durumda şunu yaparsınız

  temp dizini içinde ADMIN komut satırı açarak
  attrib -r -h -s *.* ve arkasına
  dir ile listelersiniz...
  del *.* gibi genel silme komutu ile nakawt edersiniz

  şimdi bazıları çok arsız olur.
  bu durumda işte elinizde sürekli cd den çalışan bir windows veya linux bootable OS olursa faideli olacak ve bu inatçı dosyaları silebilirsiniz. aslında windows içinde çok uzun bir yetkilendirme ile yapılır ama onu görsel ve yazılı anlatımı çok zor ve sonrasında geri yetkileri düzenlemesinde hata yaparsınız diye en mantıklısı cd den çalışan win7 gibi bir os ile sorunu kökten çözmeniz

  bu işlem ile inatço dosyaları sildikten sonra yeniden temizleme.. register düzenlemesi ve restart yapınız

  ccleaner yazılımının en güzel avantajı tüm yararlı işlemleri tek program da birleştirmesi.. buna ie/chrome/firefox eklentilerini kontrol etmek. başlangıç ta çalışanlar - programları kaldırmak da dahil.

  bu yorucu işlemlerden sonra artık windows un disk bakımı yapan programı ile disk kontrolü yapabileceğiniz gibi.. farklı yazılımlar ile de yaparsınız. windows bu tür işlemleri restart sonrasında boot aşamasında ve mavi ekranda yapamayı tercih edebilir. özellikle C için. diskinizin boyutuna ve dosya youğunluğunuza göre bu işlem döner manyetik disklerde 10 dak ile 3 saat arasında... 4 tb lık diskiniz var ise daha da uzun sürebilir. bu kontrol işlemini 3-5 ay gibi uzun aralıklarla yapmanızda fayda var.
  bitti.. windows açıldı.... hemen kullanmaya başlamayın. bu işlem sonrası 2-3 defa restart ederek bir kontrol yaptırın.
  arkasına da Disk Birleştirme işini yapınız. takas dosyalarını ve gereksizler olmadığı için hızlı yapaılacatır

  ama elinizde zaten cd den çalışan bir win7 var ise.. disk bakım ve birleştirme işlemini ordan yapmanız daha hızlı olmasını sağlar.

  bunları yapmadınız hızlanma veya performans görmediniz.. mümkün.....

  hemen sorayım. diskiniz kaç bölüm halinde ?
  unutmayın. diskinizin boyu ne olursa olsun onu bölümlere ayırmak yavaşlatacaktır. bu bölüm sayısı ne kadar fazla ise o kadar belirgin hale gelecektir.

  öneriler !!!

  OS kurulumu yapacağınız disk kuracağınız programların miktarı ve windows un takas ihtiyaçlarına yeterli olacak kadar +20gb da boşluk olması önerilir.
  ben şahsi olarak 120 lik ssd kullanıyorum ama siz bunu 120-150 lik sata kabul edin. win7/8 kurulu olsun. bana yaklaşık +40gb lık sürekli boşluğum var.

  win7 ler kuruluma bağlı olarak +2gb ile başlar ve yanına takas ram dosyasını da eklediğiniz de (4gb ram olsun) min 6 gb lık alana kurulum yapılır ve siz bu tür kurulum için 10gb lık alan... kuracağınız programlara göre de ek alanlar ve bunlar için temp alanlar hesap edin. şuan ki şartlarda oyun yüklemeyecekseniz windows kurulumu için 120gb lık bir disk FAZLASI ile yeterli olacaktır.
  bu disk anakart üzerinde sata3 ve Sata0 isimli porta ve sata3 kablo ile bağlı olursa IO su daha performanslı olacaktır.
  birçok anakart sata3 demesine rağmen 3-5gbit lik ara transferlere sahib olabilmekte.
  2. ve diğer disklerinizi ise sata2 gibi bir seriden ama yine sata3 renkli olan portdan bağlamanız uygundur.
  cd-dvd-bray gibi cihazları ise olabilen enson portdan bağlayabilirsiniz. süreklilik ve anlık veri ihtiyaçlarına göre. çok hızlı okuma yazma istiyorsanız tabiki bir scsi port ile de bağlayabilirsiniz.

  eski diskiniz var ve performans sorunlarınız disk bakımı ile değişmedi
  İHTİYARLIK diyeceğim.

  disk seçiminde....
  OS için ayrı data için ayrı disk bulundurmanız.
  OS u daima son model ve yüksek IO performasına sahib bir diske yüklemeniz halinde daha yüksek hız görürsünüz.
  DATA larınızı daha ikincil seri disklerde bulundurmanız ama yinede onların 7200 ve performans diskleri +64mb bellekli olanalrını tercih etmeniz.. benim gibi 4tb lık ve SkyHawk modeline (5400) aldanmamanızı öneriyorum.
  yeni model 4tb diskler artık 128 mb bellek ile çıkıyor. hatta WD Black veya Toshiba X300 gibi serileri tercih edebilirsiniz

  ssd konusunda. OS için olabildiğince min yeterli ama yüksek performanslı olmasını... birçok üretici belirtmese bile en uzun PB lar seviyesinde IO kapasitesini tercih etmeniz. çünkü her diskin belirli bir sürede vereceği IO performansı var. bu değer olan PB lar ne kadar yüksek ise o kadar uzun ömürlü olur.. misal 8PB dan aşağı almamak ve 20PB üstü tercih etmek.. birçok firma kendi sitesinde bile bu değerleri yazmaz...

  peki anlık çok yüksek IO ya ihtiyacınız var ise ?
  ister sata ister ssd diskler için.. burda raid 0 dediğimiz disk birleştirme uygularsınız.
  ama bunu anakartın raid i ile değil... min 128 tercihen +512mb lık belleği olan raid kartları ile yapmanız da faide var.
  raid 0 için bilmeniz gereken en önemli bilgi... disklerden alabileceğiniz en yüksek performansa sahiptirler. ama bunun karşılığında ise olabilecek en büyük riske sahiptirler.
  maliyet performans sorununuz yok ise.. raid 10 kullanırsınız. yani raid 0 olan diskleri grublar aynalama metodu ile riskinizini azaltırken maalesef yazma hızınız düşecektir. okuma hızı teorik olarak raid 0 dan yüksek gibi algılansa bile yazma hızı pratik olarak çok düşük kalacaktır.
  bu değerler birleştirdiğiniz disk sayısı ile orantılı olarak artar veya azalır

  örnek olması için 2 adet 120 lik ssd diski raid 0 yapmanız halinde alacağınız IO performansı ile 3 veya daha fazlasının değişir
  raid kartları.... disk kontrolü sağlar. kapasite ve metod farkları marka ile de değişken olmakla birlikte amaçları aynıdır. Disk Performansı ve veri güvenliğidir ortak amaçları
  sata diskler pro seriler de max 14 tanesi raid yapılabilir iken scsi yapılarda 12 olup 1 tanesi swap dır.
  raid 5 lerde 8 ve 11 disk arasında disk IO su doğrusal olarak artar iken 11 disk den sonra önce duraklama sonra azalma gösterir

  max veri güvenliği performans ihtiyacınıza göre değişir
  kimisi raid 10 ü güvenli derken.. bazıları raid 50 diye yorumlar. evet raid 50 oldukça iyidir. ama maliyet ?????
  raid 5 yapabilmek için min 3 diske ihtiyacınız vardır ve alacağınız kapasite 2 disk değeridir. 5 diskde 4 disk kapasitesi diyerek daima hesaplamaları 1 eksik disk boyutu yaparsınız.
  şahsi olarak tercihim raid 5+1 .. testlerde sorun gözükmez ise raid 6 dır. raid 5 den farkı 1 adet daima swap disk bulundurmasıdır. raid 5+1 ile raid 6 teorik olarak aynı olsa da uygulamada farkları mevcut.
  raid 5+1 de swap ı siz belirtirsiniz. raid 6 da ise swap kartın kontrolünde değişkendir. teorik olarak kartın kontrol etmesi faidelidir. zaman zaman kart diskin birini boşa çıkartarak dinlenmesini sağlar

  evdeki son kullanıcı disklerine döner isek
  eskiden elimde 32gb lık hitachi bir disk var idi. çıkma. ve pratik testlerde ibm in 7200 yakın kapasiteli disklerinden oldukça yüksek verimli idi.
  hitachi diskler son dönemde pek gelmiyor veya son kullanıcıya satışını göremiyorum
  bazı storage sistemlerde oldukça yüksek performans değerleri için özel üretiliyorlar. bilindik birçok markadan performanslıdırlar.

  OS kuracağınız diski yeterli kapasitede tercihen ssd... değil ise sata3 ve 6gbit değerde +64mb bellek li.. modellerinden seçmeniz ama alırken kullanım amacının desktop olmasına dikkat ediniz.. intelli gibi veya 5400-7200 arası random değişen modellerden almayınız.

  nb larınızda destekliyor ise ssd ile upgrade etmeniz ve datalarınızı usb3 destekli sata3 harici disklerde bulundurmanız
  son dönemde +80mb IO su olan usb belleklerde bulunuyor ve şahsen 150 lik bir modelin 128 liğini aldım. performansı usb2 de bile farkediliyor. ama asıl değeri usb3 e takıp test değerlerini kendiniz görmeniz gerek

  usb belleklere usb3 dosya atacaksınız. atalım hadi. 21gb lık film atalım
  yazma hızınız 3-5mb seviyesinde ise bilinki...
  a) usb portunuz gerçek usb3 değil
  b) okuma yapılan disk ya çok yoğun yada artık performans sorunları yaşıyor
  c) çok kötü bir haber.. sisteminiz aşırı yoğun veya tutarsız. belleğinde veri transferi kontrolü sorunu var. bunada aktif çalışan program veyahut trojanlar da sebep olabilr.

  linux için maalesef bu tür öneriler yapamayacağım... çünkü bilmiyorum. ama aklımda kalan. linux ext4 gibi FS lerde fragmantasyon olmuyor. çünkü bu disk yapısı zaten fragmente olarak yazılıyor disklere.. diye aklımda çok eski bir bilgi var.

  lütfen Win/Linux Admin arkadaşlar konumu pekiştirmek için eksik veya hatalı yerlere destek olsunlar

  disk temizliğinizi.. disk birleştirmenizi.. ve register bakımlarını yapıp sorunsuz sistemler yüksek performanslı günler dileği ile
   
  MrX ve Al-Farabi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share