1.                        

C++ Dersleri - 19)POİNTERLAR - 2[ÇEVİRİ]

'C/C++' forumunda Hattab tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    NORMALDE BURDAN SONRA BİTİRECEKTİM AMA BİR ÖNCELİ KONUDAKİ ARKADAŞ SINAVIM VAR DEDİĞİ İÇİN KONUYU BİRAZ DAHA DETAYLANDIRIYORUM.BURDAN SONRA POİNTERLARIN KULLANIM KONSEPTLERİNİ DETAYLI İNCELEYECEĞİZ.

C++'da NULL POİNTERLAR

*Öncelikle şunu söyleyeyim.Burdan sonra bazı yerlerde gösterici kelimesini kullanabilirim.Bu pointer demektir.Yani bir değişkenin adresini gösterdiği için bu şekilde isimlendirilir.Ayrıca bir değişkeni point etmek demek ise bir değişkeni göstermek demektir.Hani görürseniz, bu ne demek demeyin [​IMG]

C++'da NULL POİNTER

Atamak için gerçek bir adres değerine sahip olmadığınız durumlarda ,NULL pointeri bir pointer değişkenine atamak iyi bir şeydir.Bu değişken tanımlaması sırasında yapılır.NULL(noş) değere atanan bir pointere null pointer denir.

NULL pointer iostream'ın dahil edildiği bir kaç standart kütüphanede sıfır tanımının değeri ile sabittir.Örnek:

[HASHTAG]#include[/HASHTAG] <iostream>

using namespace std;

int main ()
    {
    int *ptr = NULL;

cout << "The value of ptr is " << ptr ;

return 0;
    }

Yukardaki kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki sonucu verir:
    The value of ptr is 0

Bir çok işletim sisteminde, programlara , işletim sistemi için ayrılan 0 adresine erişim izni verilmez.Fakat, 0 adresi özel bir imzaya sahiptir.Ve oraya atadığımız pointerın amacının hafızayı işaret etmek olmadığını belirtir.Böylelikle düzen tarafından, eğer pointer null(0) değeri içeriyorsa , onun hiçbirşeyi işaret etmediği varsayılır.
    Null pointeri kontrol etmek için aşağıdaki kodları deneyebilirsiniz:

if(ptr) // succeeds if p is not null
    if(!ptr) // succeeds if p is null

Böylece işletim sistemleri, kullanılmayan pointerların karışıklığa yol açmasını engellemiş olurlar.

Alıntıdır.

Bu Sayfayı Paylaş

Share