1.                                                

C de Algoritma Geliştirmek

'C/C++' forumunda PDBoT tarafından 28 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. PDBoT

PDBoT New Member

Ödül Puanları:
    0

Algoritma Geliştirmek

C dilini ve komutlarını öğrenmek, programlamaya başlamak için şarttır ama algoritma oluşturamadığımız sürece bir program oluşturmazsınız. Algoritma, mantıktır. Yani neyi, nasıl yapacağınızı belirtir. Algoritma türetmek için geliştirilmiş bir metot yok. Her program için o metodu sizin bulmanız gerekiyor. Ama hiç merak etmeyin, yazdığınız program sayısı arttıkça, algoritma kurmanız daha kolaylaşır.

Algoritma, programlamanın bel kemiğidir. C dilinde kullanılan komutlar, BASIC veya FORTRAN gibi başka dillerde işe yaramaz. Fakat programlama mantığını bir kere oturttursanız, C komutlarının yerine pekâlâ başka dillere ait komutları da öğrenebilir ve büyük bir zorluk çekmeden diğer dillerde de program yazabilirsiniz.

Basit bir örnek üzerinden düşünelim. Bir markete gittiniz, kasada ki görevliye aldığınız ürünü gösterdiniz, parayı uzattınız, paranın üstünü aldınız. Günlük hayatta gayet normal olan bu durumu biraz değiştirelim. Karşınızda insan değil, elektronik bir kasiyer olsun. Ona göre bir algoritma geliştirirsek,

1-) Ürüne bak;
    2-) Ürün Fiyatını bul;
    3-) Parayı al;
    4-) Alınan paradan ürün fiyatını çıkar;
    5-) Kalan parayı ver.

İnsan zekasının otomatik hâle getirdiği eylemleri, ne yazık ki bilgisayar bilmez ve ona biz öğretmek zorundayız. Öğretirken de hata yapma hakkımız yoktur, çünkü yanlış öğreti yanlış programlamayla sonuçlanır.

2. Ceres

Ceres New Member

Ödül Puanları:
    0
    Gördüğüm kadarıyla programlama dillerinden anlıyorsunuz , müsaitseniz bir soru sormak istiyorum
    Kendi başıma küçük arduino kodları yazabiliyorum fakat c# dan devşirme olsada neredeyse kendi özerk dili oluşmuş . Ben ileri düzey linux kullanmak ve raspberry pi ile yapılan projeler geliştirmek istiyorum programlamaya c++ gibi dillerle başlayın deniyor , c++ nın c# a göre avantajları nedir ? ve şuan live cd olarak linux kullanıyorum fakat kodlama hakkında hiçbir fikrim hangi dili kullanıyoruz terminal nedir acaba bilgi verir misiniz ?

Şimdiden teşekkürler.
    (özel mesaj atamadığım için buraya yazmak zorunda kaldım)

3. exploit

exploit New Member

Ödül Puanları:
    0
    c++ da ram de çok yer tutmaz yaptığınız yazılımlar hızlı olarak gerçekleşir pc de virüs kodlamada en çok tercih edilmesi bu yüzdendir . Terminal demek bildiğiniz cmd dir , görsel bir yaazılım kodlamak istersen c# kullanman gerekir c++ ile terminal de yani siyah ekranda kodların çalışır.

4. Ceres

Ceres New Member

Ödül Puanları:
    0
    Yardımınız için teşekkür ederim.

5. ustayener

ustayener New Member

Ödül Puanları:
    0
    Sırf @exploit adlı kullanıcının yanlışı için geldim yanlış anlama kardeş yeni üye oldum sen c++ genelde virüsler için kullanılan çok yazılım demişsin ben lise 1 okuyorum ve kaç senedir yazılım okudum vb.net c# derken şimdi c++ öğreniyorum ama virüs yazarken genelde işletim sistemi zorluk çıkarır işletim sisteminden yetkiyi almak istersek direk işlemciye adepte olmamız gerekir yani ASSEMBLY en iyi virüs yazılcak dil direk işlemci ailesine geliştirirsin intele yaz zaten en çok o kullanılıyo

6. MenIn

MenIn Albay

Ödül Puanları:
    16
    Arkadaş! En iyi dil diye bir şey yok. Yerine göre dil seçersin. @exploit abi:) nin dediğide dogru seninki de ustayener abi:)

7. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    yani en etkilisi assembly ile yazılırda nerede o babayiğit.C ve c++ assembly ye yakın ve biraz daha kolay oldugu için virüs daha cok yazılıyor olabilir.Her dilde virüs yazılabilir önemli olan hayal gücüdür.Assembly zamanın varsa ögreneceksin bazı makineleri hacklemek için gerekli.Assembly bilirsen crack yapıp yemleme yaparsın o yönden de iyi.

8. MenIn

MenIn Albay

Ödül Puanları:
    16
    İyi dedin arkadaş

9. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    ben mesela biraz çalışmıştım cmd den merhaba dünya yazmıştım.Bazı araçlarla video izleyerek reverse engineer araçları ile winrar' cracklemiştim fakat şimdi yap deseler hiç bir şey hatırlamıyorum.Bir ukte kaldı içimde...Ben kimim filmini izledim orada sokak lambalarını hacklerken çok hoşuma gitmişti.Otomasyon sistemleri hacklemek mikro işlemci programlama gerektirir....

10. MenIn

MenIn Albay

Ödül Puanları:
    16
    Elbette... Fakat bence başlangıç için (yazılım mantığını kavramak için) Python'la birlikte C# ve ya Delphi gibi diller iyi gibi. Başlangıç için Assembly: kısa kod-zor iş...

11. tababa86

tababa86 Albay

Ödül Puanları:
    43
    python başlangıç için iyidir aynen olmadı ruby ...neyse bir yerden başlayalım... :D

Bu Sayfayı Paylaş

Share