1. Duyuruyu Kapat

Arduino nedir ve ne işe yarar ?

'Arduino' forumunda gokhan13 tarafından 3 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. gokhan13

gokhan13 New Member

Arduino,kolay kullanılabilir ve esnek bir donanım/yazılım mimarisine sahip fiziksel bir programlama platformudur.Arduino boardlarının üzerinde yani donanımında bir adet mikrodenetleyici bulunur.Bu mikrodenetleyici genellikle Atmel firmasının geliştirdiği Atmel Atmega328,Atmega2560 ve Atmega32u4 mikrodenetleyicileridir.Arduino nun programlanabilir kısmı bu mikrodenetleyicilerdir.Mikrodenetleyiciler dışında Arduino üzerinde 5 voltluk bir regüle entegresi,dahili led,analog ve dijital pinler bulunmaktadır.Bunların dışında Arduino nun farklı çeşitleri vardır.Bunlar Arduino Uno,Arduino Mega,Arduino Leonardo... şeklinde sıralanabilir.
    Arduino Hangi Dilde Yazılmıştır ?
    Arduino'nun kendine has bir geliştirme ortamı(IDE) vardır.Bu IDE Java ile yazılmıştır.Ancak Arduino IDE'sinin syntaxı C/C++ dilleri ile aynıdır.Arduino'nun kütüphaneleri C/C++ dilleri ile yazılmıştır.

Arduino ile Neler Yapılabilir ?
    Arduino ile pek çok elektronik uygulama geliştirebilirsiniz.Örneğin LM35 sıcaklık sensörü ile termometre yapabilirsiniz.Televizyonu kontrol edebilirsiniz.Ultrasonik sensörle mesafe ölçebilirsiniz.Drone yapıp kodlayabilirsiniz.

2. ERLİK HAN

ERLİK HAN Active Member

link var mı

3. gokhan13

gokhan13 New Member

Neyin linkini sormuştunuz? Yazının linkini soruyorsanız bu yazıyı kendim yazdım :)

4. ERLİK HAN

ERLİK HAN Active Member

pc ye kurulan program sandım arduino yu

5. gokhan13

gokhan13 New Member

Arduino bir geliştirme kartıdır.Yani elle tutulup gözle görülebilen bir donanımdır.Ama Arduino'yu programlayabilmek için PC'ye Arduino IDE (yani Arduino derleyicisini) indirmeniz gerekmektedir.Bu derleyici de kodları yazdıktan sonra USB kablo yardımıyla Arduino ya yükleyebilirsiniz.Böylece yazdığınız programın sonucunu Arduino üzerinden görebilirsiniz.

6. brubacker

brubacker Member

Arduino ile ugraşanlara tavsiyem fritzing programını deneyin. Yapmış olduğunuz devreyi çok hızlı bir şekilde tasarlayıp pcb sini yapabilirsiniz.
    http://fritzing.org/home/

7. dp.yhs.SAS

dp.yhs.SAS Well-Known Member

Arkadaşlar Arduino ile yapmış olduğunuz projeleriniz varsa paylaşabilir misiniz?

8. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

özellikle home tech projeleriolan arkaşlardan bekliyoruz :)
    akıllı ev... multimedya sys (nas-tv-medya) projeleri ile güneş enerjili projeler..
    oturduğum yer maalesef haftada 1 defa da olsa 15dak ile 1 saat arasında kesinti oluyor. ups im var amaçç son dönemde LED lambalar yaygınlaştı.. evimin bir cephesi tamemen güneşe bakıyor. düşüncem şu düşük maliyet ile elektrik kesilse bile bazı bölümleri güneş enerjisi ile sorunsuz aydınlatmaya devam etmek...
    çok bilmişler hemen marketlerdeki bataryalı lamba setlerini önermesin... zaten 40 yıldır evin içindeki ocaktan gaz lambasına muma büyük pil ler ile çalışan el fenerlerinde taşınabilir yeni lambalı derken ledli fener sistemlerine geçtik.. şimdi ise solar enerjili ama auto aydınlatma olsa ne güzel olur..

9. dp.yhs.SAS

dp.yhs.SAS Well-Known Member

Sonsuz enerji kaynakları üzerine araştırma yapabilirsin özellikle mıknatıslar bu konu sana yardımcı olucağına inanıyorum.

10. mhmtmn

mhmtmn New Member

ben akvaryum için bluetooth ile çalışan bi sistem yapmıştım. motorunu ışığını açıp kapatıyordum.

11. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

son bir kaç gündür hometech sistemler ve parçaları.. yapılmış projeler.. kullanılan parçaları araştırdım.... (çok fazla bulamadım.. çoğu üstünkörü. detay yok)
    ençok dikkatimi çeken ise gerçek bir OS ve yönetim paneli göremedim. Varsa bile göstermiyorlar

Şimdi...
    yaşım itibari ile herşeyi çabuk öğrenip geliştirecek bir durumda değilim. Ergenlik dönemimde de pek coder yapım yok idi. Daha çok implemantorluk ve support da başarılı olduğumu gördüm ve devam ettim.

Genç arkadaşları da şu şekilde yönlendirmek isterim.
    Daha önce biohack konusunda bazı paylaşımlarda oldu. Eleman baş ve işaret parmağının arasına inject ettiği nfc (secure) çipi ile araba-asansör-tv gibi aç kapa işleri yaptığını sizlerde görmüşsünüzdür.
    Elemanın biri evinde kendine Jarvis diye adlandırdığı çok basit hometech yapmış ama yine reel bir komut yönetim paneli vs yok

Eğer programcılık kabiliyetiniz var ise.. Java-Android-C-phyton-rubby vb
    kendinize modüler ve OS bağımsız veya ufak rutuşlar ile her OS da çalışacaş şekilde bir yönetim paneli oluşturun diye düşünüyorum.
    Ama tabiki bunu yapabilmek için homtech input-output verileri bu ARM işlemcili cihazlara nasıl veri getirlir ve gelir.. bunlar nasıl fetch edilir bu kısımda gelişmek lazım.
    Youtube da güzel denebilecek 3-5 çalışma gördüm. 1 tanesi yine bir hintli gencin homtech amaçlı geliştirdiği lamba açıp kapama vs işi yapan. bir başkasının ise kendi yaptığı oyuncak evin kapı açıp kapama/lambalar vs dahil işlemleri yaptırdığı bir güzel otomasyon...
    Bu arkadaşlar neyi kontrol etmek isterse istesin.. Bir İnterface yazılım boşluğu olduğunu gördüm. bir önceki konuda da arkadaşımızın biri akvaryum için yaptığı kumanda dan bahsediyordu.
    Şimdi
    Yapacağınız program modüler olmalı. Yani kişi kontrol edeceği sistem için bir şemaya bağlı olarak menülerini ve input output larını kolayca tanımlayıp daha sonra eklediği cihaz lar için bu paneli geliştirebilmeli ve interface e yeni kumanda ve kontroller ekleyebilmeli. (IRDA-BT-Wifi support)

Örnek..
    İlk çalışmayı yine akvaryum örneği ile yapalım arkadaşımızın izni ile.
    Arkadaşımız şuan neyi kontrol ediyor ve etmek istiyor ?
    Akvaryumun aydınlatma lambası ve su pompasını.
    Demek ki ekranda 2 buton olacak. Bunlardan hangisine basarsa açma ve kapama işlemi yapacak. (BT destekli olduğunu kabul edelim)
    Bunları da fantemiz veya yapmak istediğimiz.. piyasada 100-150 liraya satılan 5-7inch boyutundaki tableti ile yapmak istesin.

Zaman geçti ve arkadaşımızın eline harçlıklarından Wifi destekli mutfak ve salon RGB led lambası alsın. Yine bunları da yine aynı tableti üzerinden kontrol edecek. Tabiki bu tabletlerimizde genel olarak BT-Wifi desteği var.
    Ne oldu. Kumanda ekranımızda 2 düğme var iken şimdi ise 2 düğme daha ekleyeceğiz ama bunların I/O larını ise önceki BT den değilde Wifi den kaynak göstereceğiz.

Zaman geldi. Arkadaşımız bilgisayarı için 1-2 adet 300Watt/12V luk Solar Panel alsın. Tabiki buna bağlı akü vs de aynı anda aldı.
    Şimdi biz evdeki acil aydınlatma için gerekli aydınlatma cihazlarımızı bu solar kaynakdan alacağız..
    Şimdi... Tabletimizdeki kontrol panelimize
    a) Akü müzün güç seviyesi ile solar panelimizin güç beslemesi ve voltaj bilgilerini de girişini yapabilmemiz gerekecek. Akabinde bunu tablet de veya tlf umuzun kumanda yazılımı içinde görüntüleyebilmek gerek.
    b) Devrenin seri-paralel çalışmasını da kontrol etmemiz gerekiyor. Bir başka deyiş ile şebeke gerilimi gittiğinde acil/zorunlu aydınlatmanın otomatik-manuel çalışmasını ayarlayabileceğimiz gibi.... Zaman kontrol modülü ile geceleri aküden aydınlatma gündüzleri şebeke beslemesi ki gündüzleri aydınlatma gerekmiyeceği içinde akü dolumu sağlanacak.
    Panel ve akü sayımız arttıkça bunları da ayrı ayrı veya genel yönetim ve bakım kontrolleri.
    Daha da güzeli periyodik sistem bakımı ve raporlaması...
    Solar sistemi de hadi bir ek fantezi ile bina dışına koyacağımız ister fotosel ister vb sensörler ile dışardaki ışık miktarını ölçerek ev acil aydınlatma durumu..
    Ama rastgele de aydınlatma lambalarını yakarak gereksiz güç tüketimi de yapmaması için....Tabiki bu tür tanımlamaları yaptığımız bir zaman çizelgesi.. Evden çıkarken veya tanımlama tabloları ile sistemin min güç harcaması için güvenlik sistemini devreye farklı aşamalarda alacak şekilde tanımların olacağı ... Sabit Tanım ve Periyodik Kontroller gibi settings kısmından yapmak... tabiki evin büyüklüğü veya kontrol edilecek cihaz miktarına göre bunların farklı durumları olan modüler şablonlar şeklinde olması gerekiyor.
    Buna bahçe - garaj var ise hem bunun aydınlatması güvenlik kısmı.
    Aynı işlemi ev yerine bir lokanta ve mutfak desteği... Yangın alarmı - Sıcaklık dedökterleri ve duman dedökterleri.. Bunların mutfak depo - garaj durumuna göre alacağı farklı değerler

Güzel bir otomasyon aşamaları...
    Bunları da ARM işlemci ve OS destekli bir sistemde modüler olarak.. Yani Farklı kalıplar kütüphaneler hazırlanarak eklenip çıkartılabilmeli.. Doğal olarak yedeklemesi vs de var işin içinde.
    Peki güvenlik ?
    yani ben aynı sistemin olduğu kendi tablet veya tlf um ile senin otomasyonunu hack lemek istersem ?

bu konuda çalışan ve çalışmak isteyen coder arkadaşlar ile yazışmak isterim

umarım faydalı olmuştur.
    başarılar

darksource ve Al-Farabi bunu beğendi.
  12. tababa86

tababa86 Albay

arduino ile ilgili kaynaklar paylaşırsanız çok makbule geçer...

Bu Sayfayı Paylaş

Share