1. Duyuruyu Kapat

Arch Linux 02.02.2017’de İndirilebilir – 32-bit Destekli Son ISO Sürümü

'Linux Haberleri' forumunda k4y4 tarafından 22 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. k4y4

k4y4 r00t

Meslek:
    Web Security
    Web Sitesi:
    Arch Linux 32 Bit Desteği Kalkıyor!
    Arch Linux geliştiricilerinden Bartłomiej Piotrowski; 32 bit (i686) mimarisine yönelik popülaritenin azalmaya başladığını belirterek aşamalı olarak desteklemeyi bırakacaklarını açıkladı.

Şubat 2017 tarihinde yayınlanacak güncel kurulum medyası hariç, daha sonra 32 bit destekli kurulum medyası hazırlanmayacak. Kasım 2017 tarihine kadar ise 32 bit paketler ve depolar çalışmaya devam edecek, daha sonra bunlar da devre dışı kalacak.

32 bit sürüm Arch Linux kurmak isteyenler, Kasım 2017 tarihine kadar, Şubat 2017’de hazırlanan 32 bit destekli Arch Linux güncel kurulum medyası ya da daha eski kurulum medyalarını kullanabilirler.

Kasım 2017 tarihinden sonra hiçbir şekilde 32 bit mimarisi desteklenmeyecek. Dual kurulum medyaları yerine sadece 64 bit kurulum medyaları olacak.

Arch Linux topluluğunda, halen 32 bit mimarinin desteklenmesi konusunda yoğun bir ilgi var. Bu konu uzun süre tartışılacağa benzer. 32 bit mimari bir şekilde (resmi ya da gayrıresmi) desteklenmeye devam edilsin mi ya da başka mimariler de değerlendirilsin mi gibi fikirler tartışılıyor.

Son düzenleme: 22 Şubat 2017
    Dark Warrior bunu beğendi.
  2. Dark Warrior

Dark Warrior Well-Known Member

Meslek:
    Education Support, HBYS Systems
    Elveda 32 bit..

k4y4 bunu beğendi.
  3. TosunPASA

TosunPASA Well-Known Member

eski konuya yeni soru eklemek istiyorum

son günlerde yüklediğim linux çözümleri içinde arch ilgimi çok çekmeye başladı. baya da oldukça fazla paylaşımları gördüm
    ama kendisi çekirdek iso paylaştığı için diğer linux ler gidi auto install yapamıyoruz

şimdi ben kurulumu manuel yapmak istiyorum ve bu konuda linux admin arkadaşlar var ise bana konu hakkında detaylı yardımcı olmalarını rica ediyorum [temel linux dersi talebi gibi oldu :) ]

arch ile boot ettim... loadkeys trq ile klavyemi yükledim
    fdisk -l ile diskimi kontrol ettim...
    cfdisk ile dos açıp
    sda1 i 1gb boot yaptım ext4
    sda2 yi 4-8gb ile swap yaptım (8gb ram i olan NB için)
    kalanı da sda3 olarak ext4 olarak sonrasında formatladım

şimdi... hemen soruyorum... tam olarak acemi olmasam bile bu tür bir bölümleme doğru mudur veya daha uygun bölümleme nasıl olmalı ?

akabinde....
    base yükleme yapmak istiyorum ve xfce4 yüklemek için defalarca kurulum yaptım. farklı video ve anlatımlar ile.

archfi diye bir arkadaşın auto install kurulumu var.
    https://github.com/MatMoul/archfi

şimdi anlatıldığı üzere wget ile script i indirdim... ve sh ile çalıştırdım
    auto partion seçmeme rağmen ekran da seçeneklerde cfdisk çıktığı için onu seçim kendim bahsettiğim disk yapılandırmasını oluşturdum (vmware de)
    akabinde kendisi bir sonraki adımda
    boot... swap...root.. home.. .ve diğer dizileri hangi sda ya kurmak istediğimi sordu..
    boot kolay.. zaten 1gb yaptım. sda1
    swap da kolay.. sda2
    işte root - home - diğerleri için emin olamadım... root ile boot u aynı seçtim... sda1
    home ve diğerleri için sda3 ü seçtim ve kurdum

daha sonra kurulum adımlarından masaüstü olarak xfce4 ü ve lightdm yi seçtim.. lightdm ne işe yarıyorum emin değilim... birçok kişi onu kullanıyor :)
    script içinde ek kullanıcı seçeneği mevcut... ve ordan yeni kullanıcı seçip ona sudo yetkisini verdim sanıyordum ama ......
    neyse sorunsuz açıldı... klasik base xfce4 e login oldum. sudo ile update etmek istediğimde önceki satırda yazdığımın gerçekleşmediği gördüm. su ile kullanıcıyı silip (userdel)

useradd -m -g users -G optical,storage,wheel,video,audio,users,power,network,log -s /bin/bash yeniuser

ile kullanıcıyı açtım yeniden ama bana kullanıcı mevcut hatası verdi. neyse...
    kurulum esnasında multirepo vs olmamış onlarda çok sorun yapmıyorum.. sudo nano ile conf yi editleyip yaourt ile pamac-aur u yükledim.... ama

linux modüler bir OS. dolayısı ile elemanların gösterdiği masa üstü paylaşımlarını ilk planda edemeyeceğimi çok çok uzun bir yol ile öğrendim. 100 lerce install sonrasında :) ama aslına bakarsanız çok da hoşuma gitti... yani düşünün.. istemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız bir servis ve yazılım çalışmıyor.. dolayısı ile hardware in cpu nun tüm performansı size ait... ama tabiki sorun şu.. bu modüler yapıyı ekleme ve çıkarmada sorun yaşamadan yapabilmek lazım... gel görkü günümüz pc kullanıcıları asla bu sistemi istemiyor.
    manjaro gibi hazır sistemleri kullanmak istemiyorum ama şuan için NB da manjaro xfce yüklü.. dün compiz i anlatan birinin uzun anlatımı ile yapmak istediğimde 2 saat geçmesine rağmen compile bitmeyince kafayı yedim.. compiz videosu çeken hiçkimse yeni compiz install adımlarını anlatmak yerine.. var olan yüklenmişde neleri seçtiğini anlatıyor...

tek seferde hiç tereddüt etmeden partion ve base kurulumu nasıl yapabilirim ?

NB olsun desktop olsun base yazılım ve programlar (her 2 sistem için farklı ister istemez.. birinde touchpad var.. en basiti...wifi var...BT var) ile adım adım kurulum güncel sürümler ile anlatabilecek varmı ?

ehmed313 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Share