1. Duyuruyu Kapat

Apple bilgisayara Kali linux kurmak, OsX&Linux

'Kali Linux Hakkında' forumunda staha tarafından 1 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. staha

staha New Member

Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, konuyla ilgili internette Türkçe çok kaynak bulunmadığı için anlatma ihtiyacı duydum, belki birgün birilerinin işine yarayabilir...

Kali linux'u Mac bilgisayarlarınıza kurmak için öncelikle, mac'inizin SIP (system integrity protection) ayarınızı açmanız gerekiyor ki mac terminal de super user olduğunuz zaman tüm sistem dosyalarına erişebilin. Bunun için bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve açılış sesini duymamızın hemen ardından command+R tuşlarına basarak bilgisayarı recovry modunda başlatıyoruz. Daha sonra üst panelden terminali açıyoruz ve csrutil disable komutunu veriyoruz, ve sistemi yeniden normal olarak başlatıyoruz. (OsX bilgisayarlarda sip'yi kapatmadığımız takdirde super user olsak bile tüm dosyalara erişim hakkımız bulunmuyor.)

Bildiğiniz gibi Mac bilgisayarlarda bulunan ve birden fazla işletim sistemi kullanmaya yarayan boot camp olayı sadece windows için verimli çalışıyor ve ne yazık ki boot camp ile linux sistemlere geçiş yapabilsekde mutlaka elinde sonunda bir hata çıkartıyor. Bunun için benim tavsiyem rEFIt programını kullanmanız. Programın kendi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz. (http://refit.sourceforge.net/) Mac disc image olarak indirip, programı kurduktan sonra terminalden programı kurduğunuz dizine gelip; önce: cd /efi/refit komutunu ve sonrada ./enable.sh komutunu vermeniz gerekiyor. Artık bilgisayarınız, usb veya cd üzerinden linux yüklemek için hazır bir haldedir.
    Kali linuxün sitesinden indirdiğiniz sürümü,(kuracağınız linux dağıtımı için bildiğiniz gibi apple bilgisayarlara 64bit olan sürümleri indirmeniz gerekir) eğer bir dvd ile kuracaksanız izlenceler klasörü altındaki apple'ın kendi cd yazma programı ile iso şeklinde yazabilirsiniz.

Ama eğer usb ile kuracaksanız (bu arada kurulum için ortalama 2,5 gb alan gereklidir.) benim tavsiyem yine terminalden yapmanızdır. usb belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra terminali açıyoruz ve diskutil list komutunu veriyoruz,

buradan usb belleğimizin hangi disk numarası almış olduğuna bakıyoruz. Örneğin usb belleğimize disk1 ismini atamış olsun bilgisayar. diskutil eraseDisk JHFS+ kali disk1 komutu ile usb diskimizi format atarak dosya sistemini uyumlu hale getiriyoruz. format işlemi bittikten sonra;
    diskutil unmount /dev/disk1 komutunu veriyoruz ve hemen sonra,
    $ sudo dd if=/User/Desktop/kali.iso of=disk1 bs=1m (kali.iso yazan yerde, internetten indirdiğimiz iso kalıbının tam dizini olması gerekir.) komutu ile usb diskimize iso dosyamızı basıyoruz.
    İşlem yarım saat kadar sürebiliyor ve işlem sırasında terminalde hiç bir hareketlilik olmuyor, o yüzden korkmayın ve işlem bitene kadar bekleyin.

2911+1 records in
    2911+1 records out
    3053371392 bytes transferred in 2151.132182 secs (1419425 bytes/sec)
    işlem bittiğinde bu tarz bir çıktı alıyorsunuz.

Iso kalıbının basım işlemi bittikten sonra diskutil eject disk1 komutu ile usb belleğimizi çıkartıyoruz.

Artık sıra geldi linux kurulumuna, bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve bu sırada usb belleğimizi veya dvd'mizi bilgisayarımıza yerleştiriyoruz. Karşımıza en başta kurmuş olduğumuz rEFIt ekranı geliyor ve burdan usb veya dvd ile başlatmayı seçiyoruz. Ve karşımızda linux kurulum ekranı geliyor.

Kurulumda dikkat etmemiz gereken yerler disk bölümleme ve grub ayarlarının yüklenmesi, bu iki aşama içinde ayrı ayrı yüzlerce kaynak olduğu için tekrar yazma gereği duymuyorum.
    Umarım işinize yarar...

Konuda kullanılan resimler çeşitli web sitelerinden alıntıdır.

2. Al-Farabi

Al-Farabi Albay

Ödül Puanları:
    38
    Eline Sağlık Teşekkür Ederiz

3. MrX

MrX Member

Ödül Puanları:
    18
    Eline Sağlık çok guzel bir konu olmus tesekkurler :)

//Konu Sabitlendi

4. staha

staha New Member

Ödül Puanları:
    0
    İnşallah birilerinin işine yarar.

5. zurkes

zurkes New Member

Ödül Puanları:
    0
    hocam sadece kalı ıcın sole 600 700 lıraya ufak tefek bır pc almayı dusunuyordum ancak apple da alasım var
    eger dersenkı kalı yı apple kur cift işletim sistemi kullan bır sorun olmaz apple alcam sadece yada onerebılecegınız portatıf ufak tefek bır laptop yada mını pc sıngle board warmı raspi tarzı

6. staha

staha New Member

Ödül Puanları:
    0
    Valla ustam ben nerdeyse 6 aydır mac os ile çift işletim sistemi kullanıyorum daha hiçbir sorunla karşılaşmadım, kaldı ki kali nin son sürümü Apple bilgisayarlara tamamen uyumlu olduğu için, bütün sistemi tam kapasite kullanabiliyorsunuz, ben çok memnunum tavsiye ederim.
    Hele eğer ki zaten apple alasım var diyorsan, düşünme bile derim :)

7. MacTavish

MacTavish Moderator

Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Eline sağlık hacı :)

8. staha

staha New Member

Ödül Puanları:
    0
    Eywallah kardeşim

Bu Sayfayı Paylaş