1.                                                

Android SDK/Eclipse Kurulumu

'Android' forumunda Hattab tarafından 11 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Hattab

  Hattab New Member

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  550
  Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Bu yazıda yeni başlayanlar için Windows işletim sistemlerinde Android SDK’yı nasıl yükleyeceğimizi ve geliştirme ortamını nasıl oluşturacağınızı anlatmaya çalışacağım.

  İlk olarak http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp adresine gidelim. Aşağıdaki resimde görünen kısma “Java SE Development Kit (JDK)“ gelip download diyelim.

  [​IMG]

  Açılan sayfada Platform olarak Windows’u seçiyoruz, agree kutucuğunu tikliyoruz ve Continue butonuna basıyoruz.

  [​IMG]

  Açılan sayfada http://cds.sun.com/is-bin/INTERSHOP...zlTv_an&FileName=/jdk-6u12-windows-i586-p.exe linkine tıklayarak dosyayı indiriyoruz. Dosyayı indirdikten sonra çift tıklayarak yüklemeye başlıyoruz. İlk olarak önümüze bir anlaşma gelecektir. Accept butonuna basıyoruz. Sonra gelen pencerelerde next butonuna basıyoruz. Son pencerede finish butonuna basıp yüklemeyi bitiriyoruz.

  [​IMG]

  Sonra bu linkten http://dl.google.com/android/android-sdk-windows-1.0_r2.zip Android SDK’yı indirelim. SDK’yı indirdikten sonra C’de android isimli bir klasör oluşturalım. “C:android” . Sonra indirdiğimiz zip dosyasının içeriğini oluşturduğumuz android klasörüne çıkaralım. Bunu yapınca görünüm aşağıdaki gibi olacaktır. Ben resimleri Vista’dan koydum ama Windows’un diğer sürümlerinde de benzer şekiller ve menülerde yine aynı mantıkla yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

  Haberci Destek-CW

  [​IMG]

  Şimdi android’i sistemimizde kullanmak için bir ayar yapmamız gerekiyor. Bilgisayarım simgesine sağ tıklıyoruz ve özellikler(properties) diyoruz. Açılan pencerede Gelişmiş Sistem Ayarları(Advanced System Settings) diyoruz. Karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

  [​IMG]

  Burada Ortam Değişkenleri (Environment Variables) butonunu tıklıyoruz. Açılan pencerede aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Kullanıcı Değişkenleri (User Variables) kısmından Path değişkenini düzenlemek için çift tıklıyoruz veya düzenle(edit) butonuna basıyoruz. Ve oraya C:program FilesJavajre6bin yazıyoruz ve ok diyoruz.

  [​IMG]

  Sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Sistem Değişkenleri (System Variables) kısmından Path değişkenini buluyoruz ve düzenlemek için çift tıklıyoruz veya düzenle(edit) butonuna basıyoruz.

  [​IMG]

  Açılan pencerede Değişken Değeri(Variable Value) kısmındaki değerin sonuna aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ;c:androidtools ifadesini ekliyoruz. Ve tamam(ok) butonuna basıyoruz. Diğer pencereleri de tamama basarak kapatıyoruz.

  Haberci Destek-CW

  [​IMG]

  Şimdi Eclipse kurulumuna geçelim. Önce http://www.eclipse.org/downloads/ adresine gidelim. Orada aşağıdaki resimde görünen kısımdan Windows’u tıklıyalım. Açılan sayfada [Turkey] Tubitak-Ulakbim (http) olarak gözüken linke tıklayıp gerekli dosyayı bilgisayarımıza indirelim.

  [​IMG]

  Sonra C’de eclipse isimli bir klasör oluşturalım. “C:eclipse” . Sonra indirdiğimiz zip dosyasının içeriğini oluşturduğumuz eclipse klasörüne çıkaralım. Bunu yapınca görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.

  [​IMG]

  Şimdi eclipse uygulama dosyasını çift tıklayarak programı çalıştırıyoruz. İlk açılışta size çalışmalarınızı kaydedeceğiniz klasörü soracaktır. İstediğiniz klasörü seçebilir veya default olarak bırakabilirsiniz. Bu aşamayı geçtikten sonra karşınıza program gelecektir.

  [​IMG]

  Şimdi birkaç ayar daha yapıtıktan sonra ilk uygulamamızı yapacağız. İlk olarak menüden help>Software Updates.. ‘e tıklıyoruz. Sonra Available Software sekmesine gelip Add Site butonuna basıyoruz ve açılan pencerede Location olarak bu adresi https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıp ok diyoruz. Bunları yapınca görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

  [​IMG]

  Şimdi eklediğimiz adresin yanındaki kutucuğa tıklayıp install diyoruz. Yükleme bitince restart yapmak için onayınızı isteyecektir. Ok dedikten sonra program yeniden açılacaktır. Şimdi menüden Window>Preferences’a tıklıyoruz. Açılan pencerede soldaki menüden android’e tıklıyoruz, SDK Location kısmına aşağıdaki resimdeki görüldüğü gibi C:android yazıyoruz ve ok diyoruz.

  Haberci Destek-CW

  [​IMG]

  Evet mutlu son:) Artık işin eğlenceli kısmına geçip ilk uygulamamızı yazalım.

  Üstteki menüden File> New>Other’ı tıklıyoruz. Açılan pencerede android>android project’i seçiyoruz ve next butonuna basıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi proje name kısmına testrun package name kısmına com.android.test ve activity name kısmına testrun yazarak finish diyoruz.

  [​IMG]

  Menüden Run>Run dediğimizde karşımıza ilk uygulama Hello World yazısı gelecektir.

  Evet böylece Android SDK’yı yüklemiş , geliştirme ortamını oluşturmuş ve ilk denemeyi de yapmış olduk. Size çalışmalarınızda başarılar dilerim….

  Alıntıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share