1. Duyuruyu Kapat

Aldatma Sanatı’ndan İnciler...

'Sosyal Mühendislik' forumunda Hattab tarafından 12 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Hattab

Hattab New Member

Ödül Puanları:
    0
    Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabı’ndan...

Bir Sentlik Cep Telefonu ;)

Pek çok insan bir mal alacakları zaman daha ucuzunu bulana kadar araştırırlar; toplum mühendisleri ise daha ucuzunu aramazlar, bir ürünün fiyatını daha aşağı çekmenin yollarını aralar.Örneğin bazen bir şirket öyle bir pazarlama kampanyası düzenler ki göz ardı edemezsiniz. Buna karşın toplum mühendisi teklifi inceler ve bu alışverişten nasıl daha kazançlı çıkabileceğine bakar.

Bir süre önce, ülke çapında iş yapan bir GSM operatörü bir promosyon yapmıştı. Şirketin tarifelerinden bir tanesine abone olduğunuzda 1 Cent ödeyerek yeni bir cep telefonuna sahip oluyordunuz.

Birçok insanın oldukça geç farkettiği üzere, bir cep telefonu tarifesine abone olmadan önce dikkatli bir müşterinin sorması gereken bir yığın soru vardır. Hizmetin analog, dijital ya da her ikisi birden olup olmadığı; sabit ücretlerin ne kadar olduğu gibi sorular...İşin başından , abonelik taahhüdü süresinin ne kadar olduğunun bilinmesi özellikle önemlidir. Yani, kaç ay ya da yıl abone kalmanız gerekecek?

Philadelphia’da oturan bir toplum mühendisini hayal edin. Bir cep telefonu şirketinin abone olduğunda vereceğini söylediği vereceğini söylediği ucuz cep telefonunu çok beğenmiş, ancak telefonla birlikte sattıkları tarifeden hiç hoşlanmamış. Sorun değil. İşte bu işi kurtarmanın yollarından biri:

***İlk görüşme:Ted

Toplum mühendisi ilk iş olarak, bir elektronik eşya mağaza zincirinin West Girard’daki mağazasına telefon eder.

SM (+)

- Electron City.Ben Ted

+ Merhaba Ted. Ben George. Birkaç gün önce bir cep telefonuyla ilgili olarak bir satış görevlisiyle konuştum. Hangi tarifeyi istediğime karar verdiğimde onu arayacağımı söylemiştim ama adını unuttum. O bölümde akşam mesaisinde çalışan adamın adı neydi?

- Birden fazla kişi var. William olabilir mi?

+ Emin değilim. Belki de William’dır. Görünüşü nasıl?

- Uzun boylu. Zayıfça...

+ Sanırım o. Soyadı ne demiştin?

- Hadley. H-A-D-L-E-Y.

+ Tamam oydu. Ne zaman orada olacak?

- Bu haftaki mesai çizelgesini bilmiyorum ama akşamcılar 5 gibi gelirler.

+ Çok iyi. Onu bu gece bulmaya çalışırım ozaman.Teşekkürler, Ted...

***İkinci Arama: Katie

Bir sonraki görüşme, aynı mağazalar zincirinin North Broad Caddesi’ndeki mağazasıyla yapılır...

- Merhaba,Electron City. Ben Kattie. Size nasıl yardımcı olabilirim?

+ Kattie, merhaba. Ben William Hadley, West Girard mağazasından. İşler nasıl bugün?

- Biraz yavaş. Ne oldu?

+ Şu 1 Cent’lik cep telefonu promosyonu için gelmiş bir müşterim var. Hangisini kastettiğimi biliyorsun değilmi?

- Biliyorum. Geçen hafta onlardan birkaç tane sattım.

+ O promosyon kapsamındaki telefonlardan elinde daha varmı?

- Bir yığın.

+ Harika. Çünkü az önce bir müşteriye ondan bir tane sattım. Adam kredi kartıyla ödedi; kontratı da imzaladık. Sonra depoya baktım ki elimizde hiç telefon kalmamış. Çok mahçup oldum. Bana bir iyilik yapabilirmisin? Telefonu almak için sizin mağazaya göndereceğim. Ona 1 Cent karşılığında telefonu satıp , fatura düzenlermisin? Bir de, nasıl programlayacağını anlatabilmem için telefonu aldıktan sonra beni araması gerekiyor.

- Elbette. Gönder onu buraya...

+ Tamam... Adı Ted. Ted Yancy.

Adının Ted Yancy olduğunu söyleyen bir adam North Broad Caddesi mağazasına geldiğinde, Kattie bir fatura düzenler ve adama 1 Cent karşılığında cep telefonunu satar. Her şey ’mesai arkadaşının’ ondan rica ettiği şekilde gelişir. Kadın zokayı yutmuştur.

Ödeme zamanı geldiğinde müşterinin cebinde hiç bozuk para yoktur. Bu yüzden kasada bir centlerin durduğu küçük bölmeye uzanır, bir tane alır ve ödeme yaparken bunu kadına verir. Telefonu 1 cent i bile ödemeden almıştır.

Artık aynı marka telefonu kullanan başka bir GSM operatörüne gitmekte ve istediği tarifeyi seçmekte özgürdür. Tercihen hiçbir taahhüt gerektirmeyen aydan aya bir tarife seçecektir.

---

Aldatmacanın İncelenmesi:

Çalışan olduğunu öne süren ve şirketi içi süreçleri ve terimleri bilen kişilere karşı daha yüksek bir güven duymak doğaldır. Bu hikayedeki toplum mühendisi, promosyonlarla ilgili ayrıntıları öğrenerek, kendini bir şirket çalışanı olarak tanıtmış ve başka bir şubenden bir kolaylık sağlamasını rica ederek bundan yararlanmıştır. Böyle şeyler perakende zincirlerinin farklı mağazaları arasında ve bir şirketin farklı birimleri arasında olur. İnsanlar farklı ortamdadırlar ve hiç karşılaşmadıkları mesai arkadaşlarıyla sürekli beraber çalışırlar.

CW

2. ProHacker

ProHacker Albay

Ödül Puanları:
    16
    En büyük açık insandadır diye boşa dememişler :)

Bu Sayfayı Paylaş

Share