1.                                                

adli bilişim mühendisliği mi yazılım mühendisliği mi?

'Off Topic' forumunda bcyrnli tarafından 18 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

?

Adli Bilişim Mühendisliği mi? Yazılım Mühendisliği mi?

1. Adli Bilişim Mühendsiliği

3 oy
    50.0%
  2. Yazılım Mühendisliği

3 oy
    50.0%
  1. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1

LYS açıklandı. sonuçlar geldi. şimdi aklımda iki meslek var. Yazılım, Adli bilişim mühendisliği. başka meslek önerirmisiniz?
    Şimdi yazılım mühendisliğin de;
    -Elazığ, Fırat üniversitesi Yazılım mühendsiliği (3 prof. 2 doçent 2 yrd. doçent 1 öğretim görevlisi 6 arş. görevlisi) internet adresi; http://yaz.tek.firat.edu.tr/tr/node/104

-Trabzon, Karadeniz teknik üniversitesi Yazılım mühendisliği (1 doçent 4 yrd. doçent. 1 öğr. görevlisi 6 arş görevlisi)[puan tutuyor sıralama tutmuyor az karışık siz yinede fikrinizi söyleyin] internet adresi; http://www.ktu.edu.tr/ofyazilim

-Manisa, Celal Bayar üniversitesi Yazılım mühendisliği (5 yrd. doçent 2 arş. görevlisi)[puan tutuyor sıralama tutmuyor az karışık siz yinede fikrinizi söyleyin] internet adresi; http://hfttf.cbu.edu.tr/akademik/akademik-personel.2411.tr.html

-Kırklareli, Kırklareli üniversitesi Yazılım mühendisliği (4 yrd. doçent 1 arş görevlisi) [İlk öğrencilerini bu yıl alıyor.] internet adresi; http://muh.klu.edu.tr/Kisiler/77-yazilim.klu

Adli bilişim mühendisliğin de;
    -Elazığ, Fırat üniversitesi Adli Bilişim Mühendsiliği (4 yrd. doçent 4 arş. görevlisi) internet adresi; http://ab.tek.firat.edu.tr/tr/node/128

Araştırdığım kadarı ile böyle sizce hangisi yada başka meslek varmı varsa neler adli bilişimse neden yazılımsa neden? iş imkanları vb.
    Şimdiden teşekkür ederim.

2. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle kendini hack konusunda geliştirmek istiyosan :) Adli bilişim :)
    Eğer Kendini yazılımsal konular için geliştirmek istiyosan :) Yazılım mühendisliği :)

:) ben senin yerinde olsaydım :) adli bilişime giderdim :)

3. emrebey

emrebey Member

Ödül Puanları:
    6
    MrX'in yorumlarına katılmıyorum, Bence her yazılımcı potensiyel olarak hackerdır. Mühenislik konusuna gelince benim tercihim yazılımdan yana olurdu. Tercih olarak KTU öneririm :)

4. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Dostum aslında doğru söyledin her yazılımcı potensiyel olarak bir hacker dır fakat streteji :) çünkü dilleri öğrenirsin 1 senede 3-4 tane dili yada 8 tane dili öğrene bilirsin üstünde bayabi çalıştıgında fakat streteji bakımında senoryo oluşturma bakımından :) yazılım mühendisliği okursan biraz :) bunlardan eksik kalırsın he şimdi diyeceksin toollar fln :) toolları herkez öğrenir toollar kolay fakat :) önemli olan streteji ve senoryo bence diller kısa bir sürede öğrenile bilir :)

5. emrebey

emrebey Member

Ödül Puanları:
    6
    MrX yorumun için teşekkürler, fakat ben o açıdan bakmıyorum bir hazır birşeyin üstüne konmak var birde hayal ettiğin birşeyi ortaya çıkarmak var farklı konular bunlar bence biraz daha üzerine düşünmelisin, Ayrıca ben 8 tane dil i bilen adam tanımıyorum varsa banada gösterebilirsin :)

6. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    :) o 8 tane dil :) bir örnekti ya benim demek istediğim şey aslında şu dili kendin evindede boş zamanlarındada biraz üstünde durarak öğrene bilirsin ama streteji fln senoryoyu :) biraz zor öğrenirsin aslında çok doğru dedin hazır birşeyin üstüne konmak birde hayal ettiğin birşeyin üstüne konmak :) işte evde kendin çalışarak öğrediğindede hayal ettiğin şeyin üstüne kona bilirsin ve bir streteji uygulayarak :) bunu daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsin :)

7. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki neden yazılım mühendisliği?

8. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Siz neden Adli Bilişim Mühendisliğini seçerdiniz?

9. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    şimdi şöyle sen en çok hack yapmak için ilk önce tool u öğrenmekmi istersin o tool un kullanılış stretejisinimi adli bilişimde size hedef hakkında bilgi toplama fln öğreticekler stretejiyi size vericekler tabi kullanmak sizin elinizde :)

10. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    yani tool u da göstericek fakat önemli olan stretejiyi zaten vericek :) yani ne yapıcağını biliceksin :) yazılım mühendisliğininde şöyle bir avantajı var istediğin programı yapabilirsin :) fakat streteji olmadıgından düzgün kullanamassın kendi yazdıgın programı ve bence programlama dillerini kendinde öğrenebilirsin internetteki dökümanlar ile

11. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Teşekkür ederim :) Dediğiniz gibi stratejiyi hazır alıp üstüne dili koymak biraz daha mantıklı. Dili öğrenip üstüne strateji kazanmak biraz zor. Ama hangisinde strateji sağlam olur o tartışılır. Birde şu var Adli bilişimde az da dolsa donanım gösteriliyor bir farkıda o var.

12. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    aynn oyle adli bilisimde donanım gosteriyorlar ama ben orda hack amacli donanimlari gosteriyorlar diye biliyorum nasil calistigini daha iyi anlatmak amaciyla ornek lan turtle wifi pineapple usb rubber duky

13. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Şimdi yazılım mühendsiliği okusam hacki öğrensemde hack amaclıda olsa donanımda zayıf kalırım değil mi? Adli bilişime gitsem hack konusunda sağlam olurum dilide sonradan ekleyebilirim? Şimdi ben bunu çıkardım. Teşekkür ederim tekrardan.

14. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    aynn oyle dili sonradan ogrene bilirsin donanımda fazla zayıf kalmassın ama calisma matigini stretejisini ogrenemedigin icin kendin adam akilli kullanamassin kullanirsin ama soyle dusun birisi kendisi dusunup kullaniyo her seferinde daha guzel yapiyo digeride yapmak icin videolar izliyo video ya gore yapiyo her seferinde ayni oluyo :)

15. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Anladım. O zaman Adli bilişim diyorsunuz. Aslında bende öle düşünüyorum fakat aklımda ikilem kaldı. Başka arkadaşların abilerin yorumları neler olacak onlarada bakalım. Ama stratejiyi öğrenip hem yükselmek hem dil öğrenmek basit olur ben sizin düşüncenize daha yakınım. Çok teşekkür ederim. :)

16. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    :) Önemli değil :) Eğer yardimci olabildiysem ne mutlu bana :)

17. expectotr

expectotr New Member

Ödül Puanları:
    0
    insanın bildiği programlama dili sayısı hiç önemli değil kardeşim.sonuçta if-else for-while yapıları hemen hemen tüm dillerde aşağı yukarı aynı.her programlama diliyle uzun da olsa her istediğini yapabilirsin.
    yani 8 programlama dili bilmek bence marifet sayılacak bir şey değil.biri üzerine uzmanlaş.mantığını kavradıktan sonra zaten başka bir dile ihtiyaç duyarsan onu öğrenmek abartmıyorum maksimum 1 haftanı alır.
    programlama dili konusunu geçtiysek ben bir trabzonlu olarak sana trabzonu önermem.yani dediğin yazılım mühendisliği kampüsü ofta.kısacası dağın başında.
    açıkçası ben olsam şehire uzak bir yerde okumak istemezdim.sosyal ortamının da iyi olması açısından bence diğerlerine bakmalısın.

18. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Teşekkür ederim. Siz yazılım mühendisliği mi diyorsunuz adli bilişim mühendisliği mi diyorsunuz? Sadece Elazığ yazılımda profesör var. profesör olması eğitimi etkiler mi? Ben biraz daha Adli bilişime yakınım. Siz ne düşünüyorsunuz? Sosyal ortam olarak değilde eğitim kalitesi olarak bakmak lazım sizce nasıl eğitimi?

19. expectotr

expectotr New Member

Ödül Puanları:
    0
    kardeşim ben biraz daha araştır demekten farklı bir şey demeyeceğim.çünkü iki bölüm hakkında da bilgim kısıtlı.
    sana en azından erkenden bir bakış açısı kazandırma açısından şöyle diyeyim.çünkü bu sektörde her şeyi sürekli araştırman lazım.profesör olup olmamasına aldanma.gir okulda bölümün websitesine.öğretim üyelerini tek tek araştır.twitter,facebook hesaplarına bak.büyük ihtimal linkedin hesapları vardır.attıkları postlara bak.attığı postlardan düşünce tarzını zeki mi normal seviyede mi, sosyal medyayı iyi/aktif kullanıyor mu gibi çıkarımlar yap.sonra gir ekşi sözlüğe adına başlık açılmış mı bak.kısacası google'ın gücünü kullan.google'da webde aradıktan sonra haberlere bak.belki yerel haberlere çıkmıştır.her neyse uzattım.kısacası internette hakkında ne kadar fazla bilgi toplayabiliyosan topla.bu, adam hakkındaki düşüncelerini şekillendirir.
    mesela ben böyle tek tek okuldaki tüm fizikçileri araştırarak gerçekten zeki bir fizikçi buldum.yakında tanışmaya gidecem.

ya kısacası uzattım ama.kardeşim her şeyi araştır.okulun kampüsü hakkında ekşide,uludağda felan yapılan yorumları oku.ama ben sana net bir şey diyemem.çünkü iki bölüm hakkında da pek bir bilgim yok.

20. bcyrnli

bcyrnli New Member

Ödül Puanları:
    1
    Tekrardan teşekkür ederim ben bir araştırayım dediğiniz gibi. Dil öğrenmek basit diyorsunuz o zaman hedefim Adli Bilişime kayıyor. :) Tekrardan teşekkür ederim :)

Bu Sayfayı Paylaş

Share