1.                                                

Çift HDD'li Sisteme Kali Kurulumu (Bitlocker ?)

'Soru & Cevap' forumunda aet63 tarafından 24 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. aet63

aet63 New Member

Ödül Puanları:
    1

Merhaba arkadaşlar,
    Yakın zamanda yerel bir kursta Kali ve Penetrasyon Testi eğitimine gideceğim. Buna bağlı olarak kullandığım cihaza Kali'yi kurmak istiyorum. Ancak bazı sorularım var. Daha önce farklı linuxlardaki Dual Boot işlemlerinde hep sorun yaşadım, şu anki bilgisayarda çok fazla program ve konfigürasyon olmasından dolayı dikkatlı davranmak istiyorum. Ondan dolayı deneme yapmadan önce sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isterim.

T430 bilgisayarımda;
    3 tane disk bulunmakta
    -240 GB SSD (Windows yüklü, Bitlocker aktif edilmiş durumda)
    -120 GB mSATA SSD (Kali'yi buna yüklemek istiyorum, şu anda boş)
    -2 TB HDD (Depolama alanım, BAY üzerinden bağlı, Bitlocker aktif)
    Çok fazla seyahat ettiğim için, hırsızlık gibi risklere karşı önlem olması adına Bitlocker'ı aktif ettim. Bundan dolayı kapatmayı tercih etmem.

BIOS'ta;
    - Secure Boot / Fast Boot kapalı
    - Only UEFI, No CSM

Açıkçası Kali'deyken diğer diskleri görmek gibi bir isteğim, derdim yok. Yani Windows tarafı ve Kali tarafı izole edilmiş olmalı bir nevi.

Sorularım şudur ki;
    - UEFI modda olduğu için BIOS'a, aynı diğer linux distlerinde olduğu gibi, Kali adında, aynı Windows Bootloader gibi, bir şey oluşturur mu, yoksa üzerine mi yazar ?
    -Her seferinde temporary boot device seçmek benim için bir sorun değil. Yeter ki kurulumdan sonra Windows'a rahatça ulaşayım. GRUB'a eklemek gibi bir derdim yok. Ancak BIOS'daki Windows Bootloader'ı ezecekse, Bitlocker yüzünden Windows'u GRUB'a eklememezlik gibi bir durum söz konusu olur mu ?
    -Bitlocker Windows'u açarken diğer diskteki kurulum yüzünden sürekli recovery key sorar mı acaba ? Deneyimleyeniniz var mı ?
    -Kurulumda dikkat etmem gereken başka neler olacak ?
    -Birbirlerinin Master Boot Record'larına olumsuz şekilde bir etkileşim yapar mı ?

Ek olarak Windows'un kurulu olduğu diskte baktığımda, sadece letter yapılmış partition Bitlocker'lı, BOOT yapmasını sağlayan EFI partition'u ve diğerleri Bitlocker'lı gözükmüyor.

Karışık durum ve karışık açıklama için kusura bakmayın :)
    Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Not : Aynı konuyu Kali'nin kendi forumuna da açtım. Eğer bir gelişme olursa, bilgi olması adına da buraya gelen bilgileri ekleyeceğim. En kötü ihtimal gözümü karartıp, sonuçları foruma yazacağım.

Kali forumundaki açtığım konu :
    https://forums.kali.org/showthread....Kali-Installation-(Dual-Hard-Drive-Bitlocker)

Bu Sayfayı Paylaş

Share